11 turistických atrakcí Estonska

11 turistických atrakcí Estonska 1

Pokud hledáte jiné tempo než při typické dovolené v evropských metropolích, měli byste se vydat do Estonska. Jedna z nejméně přelidněných zemí v Evropě nabízí spoustu zachovalých středověkých měst, začarované lesy, tajemné bažiny a starobylé tradice. Je to jako pohádkové prostředí v reálném světě. Vaše návštěva nejspíš začne v estonské metropoli Tallinnu. Zde se budete procházet po starých městských hradbách, jíst estonský černý chléb, obdivovat ruskou pravoslavnou katedrálu a podíváte se z ptačí perspektivy na město z televizní věže. Poté můžete pokračovat do dalších částí země, která je malá, ale kulturně bohatá. Nechejte se hýčkat v luxusních lázních v estonské letní metropoli Pärnu. Vytáhněte dalekohled v NP Matsalu, jedné z nejlepších destinací pro pozorování ptactva. Projeďte se na kole po krásné promenádě kolem řeky Narva. A až si dostatečně prohlédnete pevninu, vyrazte na některý z 2355 estonských ostrovů. V této fantastické zemi se určitě nudit nebudete. 

 

Prohlédněte si staré město Tallinn

11 turistických atrakcí Estonska 2

Ať už se vydáte do Estonska na plnohodnotnou dovolenou nebo na jeden den při zastávce během plavby po baltských zemích, měli byste strávit co nejvíce času prohlídkou starého města Tallinnu. Je to jedno z nejlépe dochovaných center hanzovního města na světě a ve 13. století se stalo domovem bohatých kupců z Dánska a Německa. Staré město s jeho kamennými ulicemi a středověkými kostely, se dostalo na seznam UNESCO v roce 1997. Svoji prohlídku začněte v Raeapteek, jedné z nejstarších stále fungujících lékáren v Evropě. Nabízí pozoruhodné expozice historických lékařských nástrojů a technik, podobné jako v muzeu. Pak zamiřte do centra Radničního náměstí a hledejte charakteristický kulatý kámen. Z tohoto místa uvidíte věže 5 historických kostelů v Tallinu. Prohlédněte si umění a gotické oblouky Tallinnské radnice a pak projděte zbytek starého města, kde uvídíte kostely, ruskou ortodoxní katedrálu a skvělý výhled z terasy Patkuli. Prohlídka této části města působí jako cesta zpátky v čase.

Akční nabídka ubytování Hestia Hotel Europa 4*

 

Přístav pro hydroplány Lennusadam

Přístav pro hydroplány Lennusadam (Lennusadam Seaplane Harbour), který láká jak námořní nadšence, tak obyčejné turisty, patří k nejlepším místům, kam se v Estonsku můžete vydat. Tohle cenami ověnčené námořní muzeum v Tallinnu ukrývá asi 200 autentických námořních artefaktů a plavidel v historickém hangáru pro hydroplány, který je vybaven první velkoobjemovou, bezsloupovou, tenkostěnnou betonovou kopulí na světě. Ve stálé expozici můžete spatřit ponorku z 30. let 20. století, 100 let starý parní ledoborec a zbytky nejstarší lodi v Estonsku. Můžete si vyzkoušet námořnickou uniformu a vyfotografovat se na památku, a také se naučit skládání letadel z papíru. Výběr interaktivních simulátorů nabízí hostům ještě více pohlcující zážitek, takže můžete okusit, jaké to je řídit letadlo.

Adresa: Vesilennuki tänav 6, Põhja-Tallinna linnaosa, Tallinn

 

Biskupský hrad Kuressaare

Příkopy obklopený Biskupský hrad Kuressaare, jedna z nejlépe dochovaných pevností v baltském regionu, zde stojí už od 80. let 14. století. Můžete strávit celý den nasáváním gotické atmosféry hradu a touláním se v jeho jedinečných prostorách, včetně budovy kláštera, strmých schodišť, centrálního nádvoří, ambitu, refektáře a biskupovy rezidence, kde je vystaveno 11 barokních dřevořezeb. Při obědě v restauraci/kavárně Tower Cafe se zároveň můžete těšit skvělými výhledy. Historické muzeum na místě ukazuje, jak vypadal život v době, když byl hrad obydlen, prostřednictvím expozic jedinečných artefaktů (jako je více jak 2000 starých mincí od od 20. let 17. století). Návštěvníci také mohou pozorovat tradiční aktivity, jako je lukostřelba, výroba hrnců, hudební představení a střelba z nejstaršího funkčního kanonu v Estonsku, především během rušných letních měsíců. Přijedete-li se skupinou, rezervujte si místa na Biskupovu večeři. Jedná se dvouhodinovou kulinářskou akci zahrnující pokrmy připravené podle historických receptů a nápoje podávané v pohárech, spolu s ukázkou správného stolování z dob před staletími.

Adresa: Lossihoov 1, Kuressaare linn, Saaremaa vald, Saare maakond

Akční nabídka ubytování Hotel Johan Design & SPA Hotel 4*Kuressaare 

 

Město Pärnu

Jen 2 hodiny autem od Tallinnu leží město Pärnu, které láká turisty svojí nádhernou pláží a atmosférou malého města. Je to místo, kam se vydat, když budete v Estonsku chtít relaxovat a užívat si slunce. Lázeňská zařízení ve městě Vás budou hýčkat od hlavy k patě, ale mimořádný zážitek budete mít, když zavítáte do Hedon SPA & Hotelu 4*. Jeho lázeňské zařízení staré téměř 200 let je nejstarší svého druhu v Estonsku a nabízí bahenní zábaly, které čistí póry a zanechávají pokožku hedvábně hebkou. Poté můžete navštívit saunu a relaxovat v bazénu s mořskou vodou nebo na letní terase. Nenechte si ujít příležitost prohlédnout si krásně zachovalé historické město, jehož historie sahá až do roku 1265. Turistické infocentrum Vám může sehnat informovaného průvodce, který Vám ukáže pamětihodnosti v Pärnu. Uvidíte dům starý celá staletí, který kdysi patřil městskému kováři, sochu estonského architekta Oleva Siinmaa, historické mapy, tajné chodby a památník věnovaný básníkovi Johannovi Voldemarovi Jannsenovi, zakladateli jedněch z nejstarších novin v zemi, které vycházejí dodnes. Pärnu je rovněž skvělá základna pro turisty, kteří se chtějí vydat na ostrov Kihnu. Žije na něm propojená komunita 700 lidí, z nichž většinu tvoří ženy, a je znám svými bohatými hudebními tradicemi, které mají historii starou asi 1000 let! Všimněte si starších žen v tradičním oděvu, které projíždějí po ostrově na retro motorce, což představuje zajímavý pohled.

Akční nabídka ubytování Hedon SPA & Hotel

 

 

Estonské národní muzeum v Tartu

Estonské národní muzeum je známé svými fascinujícími stálými expozicemi o estonské historii a kultuře, tak jako svojí mimořádnou architekturou. Budova, dílo konceptuálního umění vytvořené na někdejší sovětské vojenské základně v roce 2016, byla navržena tak, aby se podobala letišti chystajícímu se vznést k nebi. V noci při osvětlení představuje obzvlášť působivý pohled. Nechejte si alespoň půl dne na prohlídku pokladů vystavených uvnitř. Hlavní stálá expozice Encounters (Setkání) umožňuje turistům nahlédnout do života běžných Estonců a jejich kultury od doby ledové po moderní dny. Další stálá expozice, Echo of the Urals (Ozvěna Uralu), se zaměřuje na ugrofinské národy. Zahrnuje zajímavou přehlídku kulturních oděvů a každodenních nástrojů, jako jsou kuchyňské potřeby. Díky high-tech instalacím v celém muzeu je zážitek ještě interaktivnější.

Adresa: Muuseumi tee 2, Tartu linn, Tartu

 

Národní park Matsalu

11 turistických atrakcí Estonska 3

Turisté mířící do Estonska by si neměli zapomenout vzít s sebou dalekohled. NP Matsalu údajně patří k nejlepším destinacím pro pozorování ptactva v Evropě. Zabírá 48 610 ha a je to chráněná přírodní oblast pro hnízdění, výměnu peří a migraci ptáků, včetně velkolepého orla mořského. Park je rovněž domovem více jak 22 chráněných druhů rostlin a 10 druhů savců procházejících ochranářským úsilím.  Turisté se mohou těšit z panoramatických výhledů na krásnou krajinu z několika věží určených pro pozorování ptactva ve vesnicích Haeska, Keemu, Kloostri a na dalších místech v parku. Také zde naleznete pár pěších turistických stezek, které vedou mokřinami, pobřežními pastvinami a loukami. Když se ubytujete v některém z penzionů v parku, budete mít příležitost vidět rezervaci v asi nejpozoruhodnější denní době, což je svítání.

Proč se vydat do Lotyšska

Muzeum tiskařství Typa v Tartu

Myslíte si, že umění tisku a typografie je v digitálním věku minulostí? Není tomu tak. Estonsko uchovává tuto váženou tradici při životě v Typa, soukromém muzeu-studiu v Tartu. Typa, dříve známá jako Estonské muzeum tisku a papíru, vystavuje řadu historických tiskařských strojů a zařízení na výrobu papíru, díky kterým se znovu zamilujete do tištěného slova. Návštěvníci zde mohou spatřit fascinující řadu knihtiskových abeced v každém představitelném stylu, což určitě nadchne milovníky designu. Typa také nabízí výběr workshopů, kde si můžete zkusit vyrobit notes za použití ručního lisu starého 150 let, vyrobit papír z buničiny nebo navrhnout linorytový tisk. Také si můžete nechat vyrobit diář, tisk nebo album od profesionálů z řad personálu.

Adresa: Kastani tänav 48f, Tartu linn, Tartu

Akční nabídka ubytování Lydia Hotel 4*

 

 

Alpakafarm – lamí farma 

Kdo by čekal, že se tato peruánská zvířata stanou jednou z hlavních turistických atrakcí v Estonsku? Alpakafarm v Pärnu si získala turisty prostřednictvím své „mazlící zoo“ s lamami alpaka. Farma láká hosty, aby se dozvěděli více o těchto oblíbených zvířatech a dotýkali se jejich nadýchané měkké srsti. Alpaky ale nejsou jediná zvířata na této malebné farmě: přijdete zde do kontaktu také s roztomilými miniaturními ovcemi (nejmenší plemeno ovce na Zemi), angorskými králíky, kozami kamerunskými a kdákajícími slepicemi. Po setkání se zvířaty si můžete v prodejně zakoupit některé autentické suvenýry z lamí vlny, jako jsou měkké hračky, svetry a teplé papuče.

Adresa: Laane, Niidu küla, Tori vald, Pärnu maakond

 

Promenáda kolem řeky Narva

11 turistických atrakcí Estonska 4

Jen málo míst v zemi může soupeřit s úžasnými výhledy na Promenádě řeky Narva. Chodník na nábřeží dlouhý 967 m vede po západním břehu řeky Narva, přirozené hranici mezi EU a Ruskem. Ať jste na kterémkoli místě této klidné promenády, vždy uvidíte něco zajímavého nebo krásného. Na západní straně můžete vidět zdi bašty a Hrad Narva (Hermannův hrad), což je kamenná stavba ze 14. století, ve které je dnes umístěno muzeum. Přístav Narva leží severně od promenády. Na jihu mohou turisté navštívit rekreační středisko Joaorg, které zahrnuje plážový dům a fantastickou architekturu. Odpoledne můžete strávit procházením nebo jízdou na kole po promenádě, pozorování muškařících rybářů a západu slunce.

Adresa: Jõe tänav, Narva

 

AHHAA Science Centre v Tartu

AHHAA Science Centre v Tartu není typické vědecké muzeum. Místo předmětů vystavených za sklem nabízí tento prostor o rozloze 3000 m² interaktivní expozice, díky kterým se věda stává zábavou a magií. Návštěvníci mohou bloudit v zrcadlovém labyrintu, projet se na kole po nataženém provazu a udělat si selfie při propichování balonku v Sále technologie. Sál přírody se zaměřuje na řadu živočichů světa. Stálá expozice obsahuje kolonii lesních mravenců, estonské ptactvo, hejno tropických ryb a mexického mloka axolotla. Návštěvníci také mohou každý den sledovat líhnutí z vajec. Načasujte svoji návštěvu dobu konání některé z programů ve Science Theater, kde se před Vašima očima odehrávají zajímavé experimenty.

Adresa: Sadama tänav 1, Tartu linn, Tartu

 

Oru Park

Oru Park ukrytý v malebném údolí řeky Pühajõgi představuje klidné útočiště v severovýchodním estonském městě Toila. Park byl navržen v královském stylu díky bohatému Rusovi, který ho v 19. století nechal vybudovat. Představte si zahrady s tvarovanými křovinami, fontánami, vyhlídkovými plošinami na balkonech a spoustou květin. Pokud se sem vydáte v létě, vezměte si s sebou plavky. Najdete zde stezku, která Vás zavede na pěknou oblázkovou pláž, ideální na opalování nebo brodění se ve vodě. Poté pokračujte v relaxaci v proslulých lázních v Toile. Denní lázně nabízejí různé sauny včetně infračervené, aromaterapeutické a se slaným vzduchemm spolu s vířivkami Jacuzzi. Celý prostor vypadá jako přenesený ze starého Říma.

Adresa: Oru tänav-21, Toila alevik, Toila vald, Ida-Viru maakond

Akční nabídka ubytování Toila Spa Hotel 4*