Jihoafrická varianta koronaviru: jaké je riziko?

Jihoafrická varianta koronaviru: jaké je riziko? 1

Koronavirus se mění způsobem, který mu může pomoci obejít některé obranné reakce imunitního systému. Vědci pracují na aktualizaci vakcína Oxford-AstraZeneca, protože výzkum naznačuje, že tato vakcína – spolu s ostatními – je patrně méně účinná proti jihoafrické variantě viru. Dnes používané vakcíny by přesto měly účinkovat proti vážnému průběhu nemoci.

 

Jak vypadá nová jihoafrická varianta?

Všechny viry, včetně toho, který způsobuje covid-19, stále mutují a vznikají nové verze či varianty. Maličké genetické změny se objevují při tom, jak virus vytváří nové kopie sebe sama, aby se mohl šířit a lépe prospívat. Většinou jsou to bezvýznamné změny a někdy mohou dokonce být škodlivé pro přežití viru, avšak některé varianty mohou způsobit větší infekčnost viru nebo větší hrozbu pro svého hostitele – člověka. V současnosti koluje mnoho tisíc variant viru způsobujících pandemii. Odborníci však mají starosti kvůli jihoafrické variantě, označované jako 501.V2 nebo B.1.351.

 

Je více nebezpečná?

Neexistují žádné důkazy, že by jihoafrická varianta způsobovala vážnější průběh nemoci u naprosté většiny lidí, kteří se jím nakazí. Tak jako u původní verze je nejvyšší riziko u lidí starších a vážně nemocných. Ale existují obavy, že se může rychleji šířit a vakcíny proti ní tak dobře neúčinkují. Některé změny se týkají proteinu ve výběžcích viru (spike protein), což je ta část, která viru umožňuje vstup do lidských buněk. Také je to část, z níž se vytvářejí vakcíny, proto mají odborníci obavy ohledně těchto konkrétních mutací. Jihoafrická varianta přenáší mutaci nazvanou N501Y, díky které je nakažlivější a více se říší. Další mutace označená E484K pak může viru pomoci vyhnout se imunitnímu systému člověka a také ovlivnit, jak dobře zafungují vakcíny proti koronaviru.

Varianty covidu a rezistence vůči vakcíně

Působí vakcíny také proti jihoafrické variantě?

Je příliš brzy na to, abychom to mohli říct jistě – nebo nakolik působí – dokud nebudou dokončeny další testy. I když je velmi nepravděpodobné, že by v důsledku mutací byly vakcíny neúčinné. Vědci testovali vakcínu Pfizer proti mutacím N501Y a E484k v laboratořích za použití krevních vzorků od lidí, kteří vakcínu dostali. V této studii to vypadá, že vakcinace funguje, jen měla o něco menší účinnost. První výsledky od Moderny naznačují, že vakcína je účinná i proti jihoafrické variantě, ačkoli imunitní odpověď nemusí být tak silná a dlouhá. 

Dvě nové vakcíny proti koronaviru, které čekají na schválení (jedna od Novavax a druhá od Janssen), zřejmě skýtají jakousi ochranu proti této variantě. Předběžná práce naznačuje, že vakcína Oxford-AstraZeneca  nabízí „omezenou ochranu“ proti nemoci s mírným průběhem působením jihoafrické varianty, ale odborníci říkají, že i tak chrání proti vážné formě nemoci. I v případě nejhoršího scénáře je možné vakcíny upravit a „aktualizovat“, a to v rámci týdnů či měsíců. 

 

Jak moc je jihoafrická varianta rozšířená?

  • už teď převažuje v provinciích Východní a Západní Kapsko v JAR
  • případy se objevily v minimálně 20 zemích včetně Rakouska, Norska a Japonska
  • ve Velké Británii bylo zatím zjištěno 147 případů, přičemž probíhá další testování v postižených částech Anglie 

 

Co proti ní podnikají ve Velké Británii?

  • je zakázáno cestovat do mnoha zemí na jihu Afriky, také do Tanzanie a Demokratické republiky Kongo  
  • v některých částech Anglie probíhá cílené testování v komunitě 
  • autority v oblasti veřejného zdraví a vědci tuto variantu viru zkoumají a brzy sdělí svá zjištění 

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/