4 nenákladné možnosti podlahy v kuchyni

4 nenákladné možnosti podlahy v kuchyni 1

Snadno můžete utratit balík za luxusní krytinu do kuchyně, ale pokud se chcete podívat na různé možnosti a zvládnout instalaci vlastními silami, nová podlaha v kuchyni Vás může vyjít na mnohem méně. Přitom je však nutné připomenout, že cena není jediná věc, kterou je potřeba zvážit. Také je nutné vybrat správný materiál do prostředí Vaší kuchyně. Správná volba musí splňovat dvě podmínky:

 • Metoda instalace musí být vhodné pro domácího kutila: skutečně ušetřit je možné pouze tehdy, pokud podlahu můžete instalovat vlastními silami. Pokud si na tuto práci budete muset někoho najmout, nebude to levná podlaha, i když materiál byl levný.  
 • Musí být trvanlivá a snadno se čistit: pokud byste podlahu museli za pár let vyměnit, protože je opotřebovaná nebo se rozpadá, není to dobrá volba.

Nejlepší čtyři možnosti, které splňují výše uvedené podmínky, představují keramické dlaždice, vinyl, laminát a korek. To je vlastně docela široký seznam, když zvážíme, že všechny tyto podlahové materiály jsou k dostání v široké škále stylů a barev. Navíc všechny v kuchyni dobře obstojí.

 

Vinylová podlahová krytina

Vinylová krytina, která je k dispozici v roli, ve formě dlaždic či luxusních vinylových podlahových desek, je kuchyňský podlahový materiál s nejjednodušší instalací. Pokud je podkladová podlaha v dobrém stavu, je vinyl také nejlevnější, protože ho obvykle můžete instalovat přímo na podkladovou podlahu (nebo vhodnou existující podlahu), čímž se vyhnete dalším nákladům na nové podložení/podložku. Vinyl má několik typů, takže můžete vybírat podle ceny, vzhledu a/nebo metody instalace. Nejlevnějším typem vinylu bývají dlaždice s už nanesenou lepicí vrstvou (peel-and-stick), které jen nalepíte; po nich následují desky s tím samým systémem, a pak vinyl v roli. Celkově nejlepší možnost pro domácí kutily představují luxusní podlahové desky, které obvykle bývají silnější než standardní vinylové dlaždice a je možné je instalovat sepnutím k sobě jako plovoucí podlahu.

Výhody

Vinylová krytina je jeden z nejlépe fungujících podlahových materiálů do kuchyně, který má několik značných výhod:

 •         patří k nejlevnějším podlahovým materiálům
 •         má odolný povrch, po kterém se dobře chodí  
 •         velmi snadno se čistí, stačí vytírání vlhkým mopem
Nevýhody
 •         na vinylu se poměrně snadno vytváří rýhy či škrábance
Tipy pro instalaci

Vinyl v rolích: pomocí balícího papíru vytvořte obvodovou šablonu a vystřihněte krytinu jako jeden kus; nejjednodušší je metoda bez lepidla (za použití oboustranné lepicí pásky na vybraných místech).

Dlaždice: položte na sucho celou řadu po šířce a délce podlahy, abyste určili plán; pak nakreslete kolmé čáry, kterými se při instalaci budete řídit.

Desky z luxusního vinylu: nechejte desky se aklimatizovat v místnosti min. 24 hodin před instalací. Při instalaci se řiďte čarami, které jste předtím nakreslili.

4 nenákladné možnosti podlahy v kuchyni 2

Laminátová podlahová krytina

Laminát patří mezi nenákladnými podlahovými materiály k nejoblíbenějším především protože, že dokáže přesvědčivě imitovat mnoho jiných nákladných podlahových materiálů. Laminátová krytina může vypadat jako tvrdé dřevo, přírodní kámen nebo dokonce kov. Laminátová krytina má oprávněné místo mezi levnými podlahovými krytinami do kuchyně, ale není to přitom nejtrvanlivější volba (i když to někdy výrobci slibují). Tvrdým nátěrem opatřený povrch desek je odolný vůči škrábancům a vzniku skvrn, takže snese provoz a námahu v kuchyni, ale spoje mezi deskami jsou zranitelné vůči poškození vodou. Voda unikající z myčky nádobí nebo neutřená rozlitá voda mohou způsobit, že se desky na okrajích zkroutí, takže musíte dávat pozor na stojícím vodu a vyhýbat se se vytírání podlahy mokrým mopem (ale občasné vytřený navlhčeným mopem je v pořádku). Pokud si můžete dovolit utratit více, zvažte „voděodolný“ laminát, u kterého je záruka, že snese po určitý čas (např. 24 hodin) i stojící vodu.

Výhody
 •         laminát dokáže přesvědčivě imitovat dřevo, keramické dlaždice, kámen a další luxusní podlahové krytiny
 •         velmi snadná instalace je vhodná pro domácí kutily
Nevýhody

Při použití v kuchyni má laminátová krytina také své nevýhody, které je potřeba zvážit:

 •         není ideální na místa, kde se vyskytuje vlhkost
 •         může se poškrábat
 •         podložení a podlahové lišty mohou podstatně zvýšit náklady na instalaci
 •         laminát byste neměli vytírat vlhkým mopem
 Tipy pro instalaci

Instalaci laminátové plovoucí podlahy v kuchyni můžete zvládnout i za jeden celý den. Dávejte však přitom velký pozor na okraje desek, které se snadno lámou. Naplánujte si rozložení desek, abyste neskončili se skutečně krátkým kusem na některém konci řady, nebo skutečně úzkým pásem u některé stěny.

 

Keramické podlahové dlaždice

Keramické dlaždice Vám poskytnou nejlepší hodnotu za Vaše peníze, protože získáte v podstatě nezničitelný povrch, který se snadno čistí – i když spáry mohou představovat obtížnější místo, pokud je pečlivě neutěsníte povrchovým nátěrem. Pokud budou správně nainstalovány, výhodně zakoupené dlaždice vydrží stejně tak dlouho jako ty nejdražší. Levné dlaždice sice mohou být méně stylové, ale pokud Vám jde o jednoduchý čistý styl, neexistuje lepší volba. Největší úsporu peněz ale v případě této krytiny představuje instalace vlastními silami (profesionální instalace není nic levného).

Výhody

Keramické dlaždice jsou klasický podlahový materiál do kuchyně, k jehož výhodám patří:  

 •         je to velmi elegantní podlaha
 •         mimořádně trvanlivá, takže vydrží celá desetiletí
 •         snadné čištění povrchu
Nevýhody

Keramické dlaždice však mají při použití v kuchyni i své nevýhody:  

 •         je to velmi tvrdý povrch, který vede k únavě; spadlé nádobí se rozbije  
 •         podlaha může být studená pro nohy
 •         spáry mají tendenci zachytávat špínu a skvrny
 •         dlaždice mají složitější instalaci než většina jiných typů podlahové krytiny
 •         další potřebné materiály mohou podstatně zvýšit celkové náklady
 Tipy pro instalaci

Dlaždice instalujte na cementovou desku, která pomáhá podlahu zpevnit, aby se předešlo jejímu praskání a nepůsobila na ni vlhkost, která proniká mezi dlaždicemi. Rozložení dlaždic naplánujte pečlivě, abyste si byli jistí, že výsledek bude vypadat hezky.

 

Korek

Korek patří k luxusnějším mezi nenákladnými podlahovými krytinami, ale je to pohodlný a vizuálně příjemný materiál se snadnou instalací. Nabízí více měkkosti pro nohy než jiné materiály a poměrně dlouho vydrží. Korek se nejčastěji prodává v podobě podlahových desek nebo dlaždic se spínacím systémem pro instalaci metodou plovoucí podlahy, podobně jako se instaluje laminátová krytina. Proto je korek dobrou volbou pro domácí kutily, kteří si chtějí podlahu instalovat sami. Mnoho typů korku nevyžaduje pěnovou podložku, která je nezbytná u laminátů, protože desky mají už zabudovanou vrstvu podložení.  

Výhody

Výhod korkové podlahy v kuchyni je jen pár, ale jsou velmi důležité:

 •         je velmi pohodlná pro nohy
 •         snadná instalace
Nevýhody

I když nepřevažují nad výhodami, je tu také pár nevýhod korkové podlahy v kuchyni:

 •         je dražší než jiné možnosti podlahové krytiny
 •         není tak trvanlivá jako keramické dlaždice
 •         mohou ji poškodit vysoké podpatky, sportovní obuv typu kopaček a drápy domácích mazlíčků
 Tipy pro instalaci

Naplánujte si rozložení desek, abyste neskončili s opravdu krátkým kusem na některém konci řady nebo s opravdu úzkým pásem na některé straně místnosti. Používejte příklepový špalík, když budete kladivem stloukat kusy k sobě; kdybyste desky chtěli stloukat přímo, rozbili byste je.