Největší „lůzr“ za rok 2016 je Apple Mac

Největší "lůzr" za rok 2016 je Apple Mac 1

Apple byla společností, počet objednávek, od níž klesl v roce 2016 nejvíce. Vždyť laptopy a desktopy Mac přenechali ostatním firmám 9,8% podílu na trhu.

Celkově byl rok 2016 již pátým rokem v pořadí, kdy tržby v počítačovém odvětví poklesly. Ve srovnání s rokem 2015 se prodalo o 5,7% méně počítačů. Společnost Dell vyšla v tomto ohledu ze všech výrobců jako vítězná, protože se jí podařilo zvýšit své tržby o 4,3%. Za tento rok jsme mohli vidět náznaky toho, že rok 2016 nebude pro Apple nejlepší. Ve druhém a třetím čtvrtletí objednávky pro Apple klesaly mnohem rychleji než průměr odvětví, což bylo částečně způsobeno tím, že lidé čekali na nový MacBook Pro.

Poslední kvartál byl pro Apple o něco lepší. Nový MacBook Pro, který se začal prodávat v říjnu 2016, zajistil určitou stabilizaci a při srovnání s předchozím rokem prodeje klesly pouze o 0,8%. Vůbec to však nestačilo na to, aby získal zpět podíl na trhu, o který přišel rok dozadu. Mezitím se fanoušci Applu cítí „uboze,“ protože si museli koupit „staré“ Mac počítače z roku 2013, neboť společnost nenabídla desktop a laptop možnosti, které by vyhovovaly jejich potřebám. Takový Microsoft například tvrdí, že lidé byli novým MacBookem Pro zklamaní, kvůli čemuž část z nich přešla na Surface právě od Microsoftu.

Strategií Applu bylo vždy soustředit se na tu část trhu, v níž si může dovolit prodat méně počítačů za vyšší částku. Díky tomu se jim podařilo vždy získat vyšší tržby z prodeje, takže fakt, že v tomto roce zvýšily svůj podíl na trhu na 7,4%, je pro společnost stále dobrou zprávou. Rovněž je třeba brát v úvahu trend, že lidé si většinou kupují počítače na delší dobu.