Čtyři základní věci, které byste při nákupu notebooku neměli zapomínat

Čtyři základní věci, které byste při nákupu notebooku neměli zapomínat 1

Notebook je na pracovištích a v domácnostech už samozřejmostí. Na rozdíl od minulosti jde o finančně dobře dostupné zařízení, které dokáže významně usnadnit život. Chystáte se na koupi notebooku? Na toto byste neměli zapomínat.

Na co budete notebook využívat?

Laptopy se dají používat na různé způsoby, proto si promyslete, pro jaký účel budete počítač používat ještě dříve, než začnete porovnávat jednotlivé modely. Základní levné notebooky jsou zcela super na prohlížení webu či posílání emailů, na hraní her či složitější grafickou nebo hudební tvorbu ale stačit nebudou.

Stanovte si rozpočet

Je dobré vědět, kolik chcete a můžete za notebook utratit dříve, než začnete hledat. Rozhodněte, které aspekty jsou pro vás důležité, a podívejte se na to, jak se promítnou do celkové ceny. Najděte balanc mezi tím, co potřebujete a co si můžete dovolit.

Jaká velikost vám bude vyhovovat?

Na trhu jsou tři různé rozměrové a v podstatě i hmotnostní možnosti, ze kterých si můžete vybírat: netbook, klasický laptop a tzv. desktop replacement. Všechny spadají do širšího pojmu „přenosný počítač“, jejich použitelnost je ale rozdílná.

Ty nejmenší notebooky budou pravděpodobně patřit také k nejlevnějším, zároveň ale poskytnou velmi omezený výkon či výdrž baterie. Při běžných noteboocích budete muset hledat rovnováhu mezi zmíněnými momenty.

Použité materiály

Preferujete kovový nebo plastový kryt? V dnešní době je volba mezi vnějšími materiály spíše otázkou osobních preferencí, protože hmotnostně zde nenajdete výraznější rozdíl. Z hlediska trvanlivosti je ale pravděpodobně lepší zvolit kovový kryt. V případě že zařízení používáte v terénu a cestujete s ním, mohli byste využít doplňkovou ochranu proti vodě a nečistotám. Pokud hledáte mimořádnou odolnost, vsaďte tzv. Toughbooks, po kterých můžete projet autem, upéct jejich v troubě a stále budou použitelné.