10 skvělých triků na údržbu domácnosti

10 skvělých triků na údržbu domácnosti 1

Váš domov může být Vaším hradem a Vaším útočištěm, ale jeho udržování v bezvadném stavu vyžaduje nekončící úklid a údržbu. Zatímco některé práce jsou příjemné, samotný výčet domácích prací, které čekají „až jednou“, může být ohromující. Abychom Vám tu hromadu úkolů trochu ulehčili, zde je několik našich oblíbených tipů, které vám pomohou s údržbou.

 

Snadná údržba koberců

I relativně nový koberec nebude vypadat nejlépe, pokud se na něm objeví vytažené nitě nebo roztřepené místo. Chcete-li je zamaskovat a udržet Váš koberec déle jako nový, zastřihněte roztřepené místo co nejpečlivěji nůžkami a poté naneste na koberec malé množství lepidla co nejblíže k podložce koberce. Zakryjte místo voskovým papírem (aby se neslepilo) zatížený těžkou knihou a nechte působit hodinu nebo dvě. Poškozené místo zmizí. Pokud jste přestěhovali nábytek a zůstaly po něm v koberci hluboké důlky, nechejte na nich rozpustit kostky ledu: vlákna koberce při nasávání vody nabobtnají a promáčkliny zmizí.

 

Skryjte rýhy a škrábance na dřevě

Překvapivě jednoduché je také odstranění promáčklin na dřevěné podlaze (nebo na nábytku z masivního dřeva). Promáčknuté místo navlhčete trochou vody, přikryjte vlhkým ručníkem a přitlačte horkou žehličku, jako byste odstraňovali faldy z kalhot. Vrťte žehličkou na ručníku, aby bylo místo dobře prostoupeno párou. Pára roztáhne stlačená vlákna v promáčknuté části, takže nabobtnají a promáčklina bude (téměř) neviditelná.

 

Čištění sprchové hlavice bez námahy

Voda z vodovodu většinou obsahuje rozpuštěné minerály a ty se časem mohou usazovat v drobných otvorech Vaší sprchové hlavice a narušovat kvalitu sprchování. Výměna sprchové hlavice je samozřejmě možností, ale levnější a snadnější je vyčistit tu, kterou máte. Stačí naplnit plastový svačinový sáček světlým destilovaným octem a přivázat jej přes noc ke sprchové hlavici. Ocet rozpustí většinu nahromaděných látek a obnoví průtok vody. Možná budete muset ošetření zopakovat, pokud je Vaše sprchová hlavice opravdu zanesená a ucpaná.

 

Improvizovaná maziva na problematická místa

Velká část domácí údržby spočívá v tom, že zařizujete, aby se věci přilepily tam, kde mají, a bránit jim v přilepení tam, kde nemají. I druhé z těchto možností mohou být překvapivě užitečné běžné domácí potřeby. Například tuha v obyčejné tužce může pomoci uvolnit zámek: stačí jí trochu seškrábnout nožem a fouknout do zámku, a pak klíč několikrát zasunout a vyjmout. U zaseknutých zásuvek, dveří nebo zasouvacích oken problematické místo několikrát potřete kusem mýdla; mýdlo sníží tření a pomůže pěkně klouzat.

10 skvělých triků na údržbu domácnosti 2

Uvolňovač odpadů, který si sami vyrobíte

Odtoky umyvadla bývají relativně malé a snadno se mohou ucpat vlasy nebo jiným odpadem. Pokud k tomu dojde a nechcete používat agresivní chemikálie, můžete zaimprovizovat s několika velkými plastovými stahovacími páskami. Stačí k sobě připevnit konce 3 nebo 4 pásek a pomocí kleštiček nebo kapesního nože seříznout okraje a vytvořit na nich zuby. Nástroj zasuňte dolů skrz koleno odpadu a pak vytáhněte, přičemž vytáhnete také nečistoty ucpávající odpad.

 

Na skvrny od oleje použijte stelivo pro kočky

Vozidla potřebují údržbu stejně jako domov a někdy se stane, že Vám na příjezdové cestě nebo na podlaze garáže zůstane vylitý olej nebo jiná kapalina na bázi oleje. Ty může být problematické odstranit, ale pokud chováte kočky, máte po ruce vhodný nástroj. Stačí nasypat čisté stelivo do kočičího záchodu a chvíli ho nechat, aby vsáklo olej. Stelivo pak zameťte a dejte do pytle, poslední zbytky snadno odstraníte. Tahle metoda funguje také na rozlitý kuchyňský olej v kuchyni.

 

Vypořádejte se s vlhkostí snadno

Pokud žijete v místech, kde je po celý rok (nebo část roku) vlhko, budete vědět, že vlhkost způsobuje problémy. Ve větším měřítku může pomoci odvlhčovač nebo dobrá ventilace, ale samostatný problém představují uzavřené prostory, jako jsou boxy na nářadí a skříně. Jak se ukázalo, obyčejná levná křída může představovat záchranu. Dejte hrst křídy do krabice na nářadí nebo do nádoby s hřebíky, čímž zabráníte vzniku rzi. Nebo do skříně zavěste síťovaný sáček s křídou, abyste zabránili plísním a zatuchnutí. Chcete-li křídu znovu použít, stačí ji péct asi hodinu v troubě nastavené na mírnou teplotu, abyste křídu zbavili absorbované vlhkosti.

 

Sprej na pánve nemusí být jen na pánve

Nepřilnavý sprej na pánve je běžnou součástí kuchyně, ale má také překvapivé použití na jiných místech v domácnosti. Pokud jím na jaře postříkáte spodní stranu a čepele sekačky, pomůže zabránit ulpívání trávy. Stejně dobře funguje na sněhovou frézu v zimě a zahradní rýče a lopaty na sníh v příslušných ročních obdobích. Na rozdíl od většiny lubrikantů ve spreji není na ropné bázi, takže jej můžete bez obav používat v blízkosti dětí, domácích mazlíčků a rostlin.

 

Použijte malířskou pásku a vytvořte profesionálně vypadající spárování

Pořídit čisté, profesionálně vypadající spáry kolem vany, mezi dlaždicemi nebo podél okenního rámu není tak snadné, jak to vypadá v televizi. Pravdou je, že většina z nás to neudělá dostatečně dobře, takže, že se nemusíme ostýchat použít menší podvod: malířskou pásku. Poté, co důkladně vyčistíte a osušíte pracovní plochu, použijte malířskou pásku k označení místa, kde chcete mít linii (v případě potřeby lze pásku zvednout a upravit). Po nanesení spárovací hmoty (ale předtím, než zatuhne) pásku sejměte, aby zůstala čistá linie s ostrými hranami.

 

Použijte ve své koupelně automobilové potřeby

Udržovat koupelnu čistou a lesknoucí se může být stálá práce a drhnutí umyvadla a okolí vany a dlaždic je obzvláště únavné. Chcete-li věci urychlit, sáhněte po elektrickém nářadí. Automobilová sekce ve Vašem hobby marketu by měla prodávat nástavec na leštění automobilů v podobě pěnové hlavice na drhnutí, který použijete na Vaši akumulátorovou vrtačku. Funguje přitom stejně dobře na Vašich obkladech a okolí vany a práce s ním znamená mnohem méně námahy než ruční práce. Když už budete v hobby marketu, vezměte také jeden z produktů, díky kterým se voda hromadí a sklouzává z čelního skla vozidla: stejně dobře bude fungovat na Vašich sprchových dveřích a udrží je déle čisté.