Indický zlatý trojúhelník: Dillí, Agra a Džajpur  

Indický zlatý trojúhelník: Dillí, Agra a Džajpur   1

Do Indie míří stále větší počet turistů, kteří chtějí poznat jedinečnou atmosféru, kterou subkontinent jednoznačně oplývá. Trasa mezi Dillí, Agrou a Džajpurem představuje skutečný úvod do země pro ty, kdo ji navštíví a mají k dispozici jen omezený čas. Ačkoli je to dobře známá a turisty hojně navštěvovaná trasa, samostatným cestovatelům toho nabízí spoustu k objevování, stejně tak jako těm, kdo přijedou se skupinou turistů a mají volné odpoledne. Zde uvádíme často přehlížené atrakce, které stojí za to při Vaší návštěvě Agry a Džajpuru vyhledat. 

 

Agra – mughalský dědictví  

Z Dillí se vydejte soukromým vozidlem na jihovýchod (asi 4 hodiny) nebo vlakem (zhruba 2 hodiny) do města Agra, kde se nachází slavný a nádherný Tádž Mahal, který představuje hold ztracené lásce a je nepochybně nejkrásnější ukázkou designu a estetiky mughalské dynastie. Jeho lesknoucí se bílý mramor a čtyři minarety nepřestávají fascinovat dodnes.  

Zatímco Tádž Mahal byl postaven pro mrtvou manželku panovníka, město Fatehpur Sikrí ležící 40 km od Agry je především místem pro živé. Velkolepé měřítko paláce každého ihned uchvátí: nelze než se cítit pronásledován duchy císaře, princezen, sluhů a konkubín, kteří se pohybovali v posvátných dvorech…

Až si pořídíte dostatek fotografií pevností a paláců, zamiřte do lázní Kaya Kalp v luxusním hotelu ITC Mughal, kde hosté mohou podniknout smyslovou cestu zpět do časů hojnosti a velkého dobývání. Je dobře zdokumentováno, že se členové mughalské elity těšili požitkům luxusního životního stylu se spoustou zahrad, hostin, harémů, rozsáhlých paláců a mnoha dalších okázalých projevů bohatství. V hotelu ITC Mughal najdete velkolepou rekonstrukci zašlých časů: hotel je přitom tak precizní a věrný mughalskému odkazu, že v roce 1980 získal Cenu Aga Khana za architekturu.

Poté, co vstoupíte masivními dřevěnými dveřmi dovnitř, základní designový prvek lázní bude ihned patrný: je jím rubínově červené granátové jablko. Věří se, že první mughalský císař Bábur přišel do Rádžasthánu z Fergany (v dnešním Afghánistánu), zeleného království se spoustou ovocných stromů. Když se pak Bábur rozhodl zůstat, poručil svým architektům, aby mu vytvořili kopii jeho okázalých zahrad a zasadili zde sady s různým ovocem včetně granátových jablek, které měl evidentně nejraději. Další doklady o významu granátového jablka byly zdokumuntovány na mnoha kamenných rytinách v Pevnosti Agra. Oblíbené granátové jablko se objevuje i v typické proceduře těchto lázní, kde tvoří součást peelingového prostředku připraveného ze slupek z granátových jablek, pomerančové kůry, granátových semínek a hnědého cukru.

Hlavní turistické atrakce Indie  

Džajpur: skryté chrámy ve Městě pevností  

Z Agry a Fatehpur Sikrí se vydejte na západ do Džajpuru (asi 3 hodiny cesty soukromým vozidlem), kde na Vás budou čekat další rozmařilosti mughalských pánů. Džajpur, který bývá označován jako Růžové město kvůli zdem v jeho centru (samotné město ale příliš růžové není) a je vstupní branou do indického státu Rádžasthán s jeho přehlídkou drsné krajiny, fotogenických měst a nákladných paláců. Většina návštěvníků zamíří do okolních kopců, které jsou posety suchými stromy, což je znamení, že velká Thárská poušť není daleko. Zde se nachází jedno z hlavních atrakcí města, pevnost Amber Fort (čte se „amir“), která je dalším velkým odkazem zaniklé říše. Zatímco většina turistů se vydává na hradby na vyšňořeném slonovi, Vy můžete se vydat autem kolem zadní části pevnosti až do vesnice Amber pocházející z 11. století. Zde naleznete chrám Shri Jagatshironmani Temple, který byl postaven na žádost královny Shringar Devi Kanakaway (manželky Man Singha, panovníka z Amberu) v letech 1599-1608. Chrám je mimořádně vzácný tím, že zde Krišna není znázorněn se svojí obvyklou partnerkou Rádhou, ale s Mirabai (Meera), princeznou, která se stala mystičkou a později Krišnovou milenkou. Jméno chrámu znamená v překladu „Korunní klenot sochy pána Višnu“. Během své návštěvy můžete spatřit správce, jak zalévá rostliny a opatrně zametá schody: jeho rodina se o chrám stará po více jak 20 generací.

Druhý neméně fascinující chrám stojí jen kousek od oblíbeného Městského palácového muzea v centru města. Chrám Shri Govind Dev Ji Temple, který je také zasvěcen uctívání Krišny (nazývaného také Govind Dev/Govinda), ukrývá obraz božstva, který je údajně starý více jak 5000 let. Chrám je neobvyklý tím, že je otevřen pouze pro 7 nahlédnutí (jhankis) denně (přesné časy naleznete zde: www.govinddevji.net). Během každého otevření se věřící shromáždí před branou a zpívají přípravné náboženské písně; když vstoupí dovnitř, modlí se před sochami, které bývají pečlivě ozdobeny a v různém oblečení pro každé opatrné „nahlédnutí“ v průběhu dne; také materiál oděvů se mění během období roku.

Z Džajpuru zpět do Dillí počítejte se 4 a půl hodinami cesty soukromým vozidlem; k dispozici jsou rovněž domácí lety od Air India.

Akční nabídka ubytování zde