Devon v jižní Anglii

Devon v jižní Anglii 1

Srdce Devonu:  Exeter, východní Devon a střední Devon

Město Exeter má dlouhou historii, kdy části jeho centra pocházejí už z římských dob a více jak 70% římských hradeb se dochovalo dodnes. Kromě toho se může chlubit také krásnou hlavní ulicí, vedlejšími ulicemi dlážděnými kameny, náměstími a nezávislými obchody a butiky. Pokud hledáte poklidné útočiště s bohatou kulturou a se spoustou možností nakupování, pak je Exeter tím pravým místem pro Vás. Kromě toho leží v blízkosti Jurského pobřeží (Jurassic Coast), které je přírodní památkou chráněnou UNESCO, spolu s okolní krásnou krajinou Devonu, takže si zde můžete udělat základnu v turistickém centru Srdce Devonu (Heart of Devon) a připravit si individuální plán Vaší dovolené v Devonu.

 

Anglická riviéra: Torquay, Paignton a Brixham

Město Torquay je vstupní branou na Anglickou riviéru, která je plná atrakcí pro návštěvníky a nachází se v Devonu. Je prodchnuto historií mořeplavby a hostí řadu sportovních událostí a festivalů, jako jsou závody lodí (regata). Kromě toho nabízí návštěvníkům také Geopark, kde mohou návštěvníci poznávat jeho unikátní ekosystém a zúčastnit se řady nezvyklých sportovních aktivit, jako průzkum pobřeží (coasteering), plavba na kajaku v zátokách a rybolov spojený s přípravou večeře pod dohledem zástupce šéfkuchaře v Elephant Restaurant. Pokud by Vám poslední možnost přišla příliš náročná, v oblasti samozřejmě naleznete také spoustu vynikajících podniků s jídlem.
Naplánujte si svoji dovolenou v Torquay, Paigntonu nebo Brixhamu na krásné Anglické riviéře. Vše zde naleznete hned za dveřmi bez ohledu na téma, o které se zajímáte. Ať už se jedná o nádherné pobřeží a oceňované pláže, spoustu atrakcí pro návštěvníky nebo o výhodné ubytování, Anglická riviéra nabízí vše, co je potřeba pro pohádkovou dovolenou, a to v kterémkoli ročním období.  


Pláže a Geopark
V Torquay můžete zažít tradiční typ dovolené doplněný současnými vymoženostmi. Město je lemováno palmami a může se chlubit řadou oceňovaných (a psům přístupných) pláží, takže nabízí vše potřebné pro rodinnou dovolenou na pláži.
Pokud však chcete něco méně obvyklého, můžete se vydat do Geoparku na Anglické riviéře, který vznikl před závratnými 400 mil. let. Jedná se o fascinující úsek pobřeží, který byl prohlášen UNESCem za Globální geopark. Dostanete se do unikátního prostředí a navíc se budete moct těšit z řady nezvyklých sportovních aktivit, od mírných pro začátečníky až po náročné pro zdatné návštěvníky. Můžete přitom vyzkoušet výhodné „balíčky“, jako je Mussels by Moonlight (večerní vyhlídková plavba lodí), dále coasteering, plavbu na kajaku, anebo si sami ulovit a připravit večeři. Budete zavezeni na moře v Tor Bay, kde si můžete ulovit makrelu a pak si z ní připravit pokrm na farmě Occombe Farm
Speciální dětské zábavní hřiště Geoplay Park je místem pro celou rodinu, které bylo navrženo tak, aby seznamovalo děti všeho věku s fascinující geologickou historií Anglické riviéry. Zde se dozvíte, kde se procházeli dinosauři a jak zde žili lidé před tisíciletími.

Zoo a skalní bazény 
V jiném případě můžete podniknout výlet na pobřeží Babbacombe Bay. Pokud máte zájem o krásné panoramatické výhledy, v Babbacombe Bay na útesu se nachází nejvýše položená promenáda v Anglii, odkud budete mít úžasný výhled na Jižní Devon. Pokud se však raději chcete ponořit do zážitků, které nabízí pobřeží, můžete se zde naučit hloubkové potápění, anebo jen pozorovat tuleně a delfíny, kteří jsou jeho častými návštěvníky.  
Nedaleký Paignton je známý svojí zoologickou zahradou, naleznete zde však také další atrakce pro celou rodinu. Díky množství bezpečných a oceňovaných pláží zde děti mohou poznávat a bavit se při prozkoumávání skalních jezírek a lovení krabů. U pláže Goodrington Sands naleznete budovu Seashore Centre, kde se můžete dozvědět více o tom, co jste v moři právě chytili. Pokud Vás zajímají věci spojené s námořnictvím, vydejte se do přístavního města Brixham, kde spatříte repliku lodi Golden Hind mořeplavce Francise Draka v životní velikosti, anebo se můžete projít po krásném poloostrově Berry Head

Zábava ve dne a noční život  
Život v Devonu však probíhá nejen ve dne. Torquay, Paignton a Brixham nabízejí fantastické podniky nočního života, bary a restaurace. Ať už si budete chtít dát pár skleniček, zatančit si, anebo si dát kompletní večeři v kvalitní restauraci, navštivte místní kluby, hospody a restaurace, kde určitě naleznete, co hledáte.
Kvůli velkému množství atrakcí v Devonu byste si měli obstarat to nejlepší ubytování odpovídající Vašim potřebám a rozpočtu. Spousta možností ubytování se nachází ve městech Torquay, Paignton a Brixham, které sahají od luxusních hotelů až po pensiony B&B vhodné pro celé rodiny. Všechny přitom mají společné vřelé přijetí přijetí typické pro západní část Anglie, kde se budete skutečně cítit jako doma.

 

Jižní Devon 

Jižní Devon se může chlubit nekrásnější krajinou a pobřežím v Anglii, a to ať už se je rozhodnete poznávat jakýmkoli způsobem. Nachází se zde spousta příležitostí k provozování vodních sportů a mírných procházek, ale také mnoho barů a restaurací. Jižní Devon je tvořen krajinou s mírnými vlnícími se kopci s pozadím v podobě dramatické divoké krajiny Dartmooru, takže se jedná o region kontrastů. Jeho jedinečný charakter inspiroval umělce a hudebníky, kteří zde nalezli svůj domov, proto v této části Devonu naleznete spoustu galerií, hudebních festivalů a center alternativního životního stylu.

Jižní Devon je ideálním místem, kde můžete uniknout stresu a vypětí každodenního života. Může to být při romantickém víkendu, výletu za památkami nebo při rodinné dovolené. Můžete si naplánovat dovolenou, jakou si budete přát, s ohledem na to, jestli Vás láká více zdejší neponičená krajina, krásné pláže nebo možnost poznávat odlehlé vesničky a nejodlehlejší místa v Devonu. 

 

Zábava pro celou rodinu   

Jižní Devon nabízí spoustu atrakcí typických pro oblast Devonu, takže je ideálním cílem pro rodinnou dovolenou. Nachází se zde různé adrenalinové zábavní parky, pokud však s sebou máte děti, můžete se s nimi vydat z Paigntonu do Kingswearu  na projížďku parním vlakem Dartmouth Steam Railway. Zastavuje na různých místech ve městech a vesnicích po trase, takže nabízí skvělou příležitost k fotografování delfínů a tuleňů, kteří se objevují v řece Dart. Pak se můžete vydat na poklidnou plavbu ve člunu po řece až do Dartmouthu, kde budete mít možnost nakupovat nebo navštívit některou z restaurací, kaváren a hospod, které se zde ukrývají.

 

Co dělat v jižním Devonu 

Pokud se stojíte především o nakupování, navštivte tržní města Newton Abbot a Kingsbridge proslulá svými trhy už od 13. století. Jiné zážitky pak budete mít při procházce po Totnes, jednom z nejstarších měst v Anglii s vlastním živým a opravdu jedinečným charakterem. Kromě vynikajících možností nakupování na hlavní ulici zde probíhají také tržní dny, kdy můžete zakoupit místní farmářské produkty či nezvyklé místní řemeslné výrobky a umění.    

Pokud budete chtít s dětmi strávit příjemný den, vydejte se do Rodinného tematického parku Woodlands, který je největší v jihovýchodní Anglii a nabízí 11 zón se zábavou pro celou rodinu. Anebo navštivte Lesní park Becky Falls s úžasně krásnou přírodou, možnostmi procházek, se zvířaty a s aktivitami spojenými přírodu navrženými tak, aby se při nich bavil každý. Můžete se sem navíc vydat v době, kdy se v oblasti konají zajímavé akce, jako je Dartmouth Regatta na konci srpna.   

 

Ubytování a restaurace  

V Jižním Devonu naleznete skvělé možnosti ubytování. Kromě přátelských rodinných pensionů B&B, pronájmu izolovaných venkovských stavení bez stravy a luxusních butikových hotelů nabízí také řadu rekreačních center (holiday park) s pronájmem chat a karavanů; také je zde jurtový tábor pro ty, kdo si chtějí vyzkoušet luxusní kempování (glamping).

V oblasti, která je oprávněně hrdá na své regionální farmářské produkty, naleznete skvělé restaurace a podniky s jídlem. To nejlepší z moře kolem Devonu najdete v nabídce restaurace Rockfish v Dartmouthu, anebo můžete vyzkoušet některou z dalších kvalitních restaurací. Ať už dáváte přednost jakémukoli typu restaurací, v jižním Devonu ho zajisté naleznete, a nejspíš bude mít také fantastický výhled.   

 

Severní Devon a sever Exmooru 

Devon je oblastí s řadou úžasných majestátních domů stojících na nádherných pozemcích a pláží s výbornými podmínkami pro surfing pro milovníky adrenalinu. Má svůj vlastní jedinečný charakter, kdy dramatická krása Exmooru je ideálním prostředím, kde se můžete vydat na pěší túru či na výlet na horském kole. Dramatické pobřeží Severního Devonu je místem vzniku nové zábavy pro dobrodružnější jedince, a to průzkumu pobřeží (coasteering). Pokud se chcete zblízka seznámit se skalnatou drsnou krajinou a s místní živou přírodou, pak je coasteering skvělým způsobem, jak zakusit drama a vzrušení v Devonu.

Když se lidí zeptáte, co mají na Severním Devonu a Exmooru nejraději, každá odpověď je jiná. Jedna věc je však stále přítomná: jedná se o skvělý prostor, kde se můžete věnovat tomu, co máte rádi. Může se přitom jednat o trávení času s rodinou, procházky se psem, večeře v restauraci nebo slavení s přáteli, a pro lidi, kteří zde žijí, i pro ty, co sem zavítají, je Severní Devon a Exmoor skutečně tím pravým místem.   

Pláže se zlatým pískem ideální pro průzkum skalních jezírek a pro plavání a surfování, dramatické pobřeží, drsná vřesoviště a zelená údolí, to vše si říká o Vaši návštěvu. V Severním Devonu a Exmooru na Vás čekají úžasné atrakce, skvělé místní jídlo a pití a spousta kulturních zážitků.

 

Exmoor: oblast s různorodou a inspirativní krajinou  

Navštivte Národní park Exmoor a objevte jeden ze skrytých pokladů Velké Británie. Kamkoli se v Exmooru vydáte, všude naleznete místa, která budete moct objevovat. Dulverton je prostředím, kde se odehrává děj části klasického anglického románu Lorna Doone od Richarda D. Blackmora. Hrad Dunster stojí na stráži nad středověkými budovami ve městě, zatímco rušná vesnice a přístav Porlock nabízí úžasné výhledy a příležitost odpočinout si před výstupem po namáhavé pobřežní stezce.   

V samém srdci Exmooru leží Exford, který je skvělou základnou pro výpravu k pozoruhodnému historickému mostu Tarr Steps. Na pobřeží Vás pak okouzlí malebná dvojice měst Lynton a Lynmouth (přezdívaná zde „malé Švýcarsko“). Z krásného přístavu Lynmouth sice vede do Lyntonu (s kouzelnou kavárnou a obchody) strmá stezka, ale důmyslná vodou poháněná kolejová lanovka Vás snadno doveze až na vrchol útesu ve výšce 152 m. 

 

Ruby a Tarka Country: vlnící se kopce, zelená údolí a míle zemědělské půdy  

Vydejte se do srdce Severního Devonu, kde naleznete oblast Tarka Country, která se změnila jen nepatrně od doby, kdy Henry Williamson napsal svůj román Vydra Tarka. Barnstaple, který je nejstarším a největším městem v Severním Devonu, leží v samém centru stezky Tarka Trail, což je 290 km dlouhá trasa s 52 km cyklistických stezek mimo silnice. Jižně odtud nabízí turistům spoustu historie tržní město Great Torrington, které hrálo významnou roli v občanské válce v Británii v 17. století. Holsworthy v srdci Ruby Country se může chlubit rušnými a velkými trhy s dobytkem i s různým zbožím (Pannier Market). Zdejší pěkné náměstí ožívá vždy ve středu, kdy se zde návštěvníci seznamují s místními lidmi a s farmáři. Hatherleigh je historické tržní město z doškových a hliněných stavení pocházejících až z 16. století, takže je ideálním místem, kde můžete poznat venkovský život v Devonu; vydejte se sem v den, kdy se konají trhy, a poznáte skutečně ten pravý Devon.  

 

Bideford, Westward Ho! a Appledore: magnet pro cyklisty, pěší turisty a vstupní brána pro aktivitu  

V Bidefordu si udělejte svoji základnu, kde budete mít to nejlepší z hospod, restaurací a hudby, kde si přijde na své každý. Navštivte trh Pannier Market nebo se toulejte uličkami bez dopravy a zjistíte, že Bideford je ideálním místem pro nakupování s desítkami nezávislých obchodů, s obchody s řemeslnými výrobky a se starožitnostmi. Procházejte se po přístavišti a obdivujte rozsáhlé nábřeží, anebo se projděte po farmářském trhu konajícím se jednou za čtrnáct dní. Při rodinném výletu se vydejte do přírody do přímořské vesnice Westward Ho! Písečná pláž dlouhá asi 1,6 km má na pozadí tradiční obchody s hračkami do vody, čajovny a restaurace. V ústí řeky Torridge leží příjemná a malebná vesnice Appledore, která nabízí řadu galerií a místní řemesla a hostí pravidelné umělecko-řemeslné festivaly.  

 

Woolacombe a Croyde: Zlaté pobřeží ideální pro rodiny a vodní sporty   

Ve Woolacombe naleznete výborně hodnocené a uznávané pláže s kilometry zlatého písku, které jsou považovány za jednu z deseti nejlepších pláží světa. Vydejte se přes Georgeham až do Putsborough se skvělým vybavením a plážovou kavárnou, která nabízí místní farmářské produkty. Dále na pobřeží pak objevíte Croyde, malebnou vesnici s doškovými staveními, jednu z nejlepších pláží v oblasti a ideální místo pro rodiny a surfaře. Každoročně hostí Woolacombe a Croyde několik surfařských soutěží a vždy v červnu Oceanfest, což je 3denní surfařský a hudební festival. Braunton je vstupní branou na Zlaté pobřeží plné obchodů s lahůdkami, dárkovým zbořím, řemeslnými výrobky a potřebami pro surfaře, takže místo představuje ideální základnu pro Vaši dovolenou u moře. Úchvatná pláž Saunton Sands je jedním z klenotů této Oblasti výjimečné přírodní krásy a posloužila jako scéna pro řadu filmů, videí a televizních pořadů.   

 

Hartland a Clovelly: mír, ticho a úžasné pohledy   

Na západním výběžku Severního Devonu naleznete vesnici Hartland se scenérií patřící k nejkrásnějším ve Velké Británii. Hartland je ideálním útočištěm pro ty, kdo si přejí uniknout spěchu a shonu městského života. Ještě dál na pobřeží naleznete historickou Clovelly nezměněnou po celá staletí, kdy její kameny dlážděné ulice s venkovskými domy pokrytými květinami spadají do hloubky 122 m až k přístavišti pro rybáře pocházejícímu ze 14. století.

 

Ilfracombe: zábava na pláži a dědictví a tradice staré staletí

Pokud hledáte kouzlo netradičního pobřeží, zamilujete si Ilfracombe. Historie zde leží všude, od velkolepých viktoriánských hotelů až po starý stále funkční přístav, kde se nacházejí restaurace a kavárny patřící v Severním Devonu k nejlepším. Hojnost kultury je zde zastoupena divadlem Landmark Theatre, kde můžete o přestávce vyjít na balkon (což jinde nebývá možné)l. Pro děti, které se nebojí prozkoumávat skalní jezírka a lovit kraby, je zde pěkná zátoka Hele Bay, která si říká o prozkoumání. Do Ilfracombe  míří milovníci přírody, pěších procházek, cyklistiky i jídla, a je zároveň skvělou základnou pro objevování Severního Devonu. 

 

Combe Martin: údolí, vodopády, pěší stezky a ukryté zátoky  

Vesnice Combe Martin nacházející se v Oblasti výjimečné přírodní krásy (AONB) spolu se sousední vesnicí Berrynarbor jsou jednoduše krásné. Nachází se zde nejdelší ulice ze všech vesnic v UK a leží na samém okraji Exmooru oblopena úžasnými pobřežními výhledy, středověkým vzorem polí a prodchnutá historií těžby stříbra a cínu. Berrynarbour s malebnými domy a květinovou přehlídkou shlíží na krytou zátoku Watermouth Cove, takže se sami přesvědčíte, proč si spisovatelka Beatrix Potter vybrala právě tohle místo pro svoji inspiraci. 

Akční nabídka ubytování zde