Digitální detox: jak si ho udělat?

Digitální detox: jak si ho udělat? 1

Kdy jste se naposledy relaxoval na dobu 24 hodin? Pokud je odpověď „Nemůžu si vzpomenout,“ digitální detox by mohl být to, co potřebujete, protože je to skvělý způsob, jak zůstat produktivní a vyvážený nejen v kabelovém světě.

Den co den v digitálním světě čelíme téměř konstantním nárokům na naši pozornost. A pokud se nám nepodaří nabít a restartovat, můžeme rychle vyhořet nebo se stát neefektivní. Digitální detox nám dává šanci udělat dočasně krok zpět. Když se vrátíme, jsme dobití, produktivnější a máme jiný pohled ně věc. Je to i proto, že během detoxu se naše myšlenky a rozhovory mohou soustředit – nejsme přerušování neustálým pípáním smartphonu.

Co je to digitální detox?
Digitální detox znamená, že vypnete všechny mobilní telefony, smartphony, tablety, notebooky a počítače na určitou dobu. To vám umožní strávit volný čas bez obrazovky a dělat, co vás baví. Digitální detox je také možnost dobíjení se a odpočinku. V ideálním případě by měl trvat minimálně 24 hodin. Může to být i 72 hodin nebo více, pokud to vydržíte.

 
tn2_obrazek_317

Jak dělat digitální detox?
Kdokoli může dělat digitální detox pouhým stisknutím tlačítka off na digitálních zařízeních. Ve světě, kde jsme tak zvyklí být neustále připojeni, to může být překvapivě těžké udělat. Připravte se na digitální detox přemýšlením o následujících věcech.

Motivace
Připomeňte si, proč chcete dělat digitální detox. Je to jen experiment, abyste zjistili, jaké to je jít opačným směrem ve stále propojeném světě? Je to proto, že si potřebujete „dobít baterie?“ Potřebujete drahocenný čas na přemýšlení? Nebo chcete strávit kvalitní čas s lidmi, na kterých vám záleží?

Čas na detox
Naplánujte si digitální detox. Vyberte si čas, který je reálný na vypnutí se na 24 hodin nebo více. Víkendy a svátky jsou na to skvělé. Naplánujte si ho ve svém deníku, pokud to pomůže. Někomu řekněte, že budete daleko od e-mailu a telefonu. Je běžné, že lidé oznámí na sociálních médiích, že se chystají udělat digitaldetox a můžete to udělat také, pokud chcete.

Udělejte si nějaké plány
Naplánujte si příjemné činnosti během detoxu. Může to být vaření, procházky, nebo prožijte čas s přáteli a rodinou. Můžete se znovu věnovat zanedbanému koníčku nebo číst. Můžete prozkoumat město, kde žijete nebo nějaké jiné. Travte čas v přírodě, je to skvělá věc, protože to je osvědčený způsob, jak obnovit svou pozornost.

 
the-importance-of-correcting-bad-behaviour-in-horses-and-ponies-525fc966e8738

Odhlášení
Ihned po vypnutí, můžete pociťovat neklid a budete mít silné nutkání kontrolovat telefon nebo počítač. Počkejte, tyto pocity by měl přejít. Dělejte aktivity, které jste si naplánovali a začnete si uvědomovat ten čas a prostor, který jste si vytvořili.

Užijte si to!
Při digitálním detoxu můžete mít pocit, že máte dostatek času. Můžete také lépe spát – klidněji a hlouběji a cítit se plní energie. Užijte si změnu a všímejte své reakce, když nejste „na drátě“.

Přihlášení
Návrat do digitálního světa může být poprvé ohromující. Příval informací a množství požadavků se může zdát přílišný. Ale využijte perspektivu, kterou jste získali. Novou definici toho, co je naléhavé, což je důležité a co není ani třeba udělat. Nemusíte odpovídat na všechny e-maily. Vyzkoušejte nové chování, jako například méně častá kontrola e-mailu nebo sociálních médií.

Zopakujte to
Digitální detox by neměl být jednorázový. Nemůžete očekávat, že dobijete své baterie jen jednou za celý rok. Takže plánujte další digitální detox, a uvidíte, jestli můžete jít tentokrát dál. Vyzkoušejte dva dny místo jednoho nebo si zkuste dělat digitální detox pravidelně týdně. Nejlepší důvod pro digitální detox vychází z pokusu vyzkoušet sebe sama. Poté, co jste to už udělali, je pravděpodobné, že zvládnete stisknout tlačítko off znovu.

 
Cognac and Susan