Podívejte se, co se ukrývá v nedobytném trezoru ve Fort Knox.

Podívejte se, co se ukrývá v nedobytném trezoru ve Fort Knox. 1

Fort Knox je vojenská základna, která leží v americkém státě Kentucky. Součástí obrovské vojenské základny, která má rozlohu 441 kilometrů čtverečních, velikostí tedy zabírá plochu téměř jako město Praha, je legendární nedobytná pevnost, ve které mají být uloženy obrovské zásoby zlata.

V roce 2011 se však ukázalo, že žádné zlato se ve Fort Knox nenachází, a vše je jen divadýlko pro Američany a zbytek světa. Co tam tedy tisíce po zuby ozbrojených vojáků hlídá, a kde se podělo více než 4500 tun zlata, které tam mělo být?

 

Fort Knox
Fort Knox

Historie Fort Knox
Legendární pevnost vznikla ještě během občanské války v roce 1861, asi 50 kilometrů jižně od města Louisville v Kentucky. Pak však byla opuštěná, ale v roce 1918 zde byla založena vojenská základna, která byla pojmenována po prvním ministru války Henry Knox.

V roce 1933 Franklin Delano Roosevelt rozhodl, že všechno americké zlato je třeba soustředit na jedno místo. A tak se jím stala nedobytná pevnost ve Fort Knox, což uvádějí i oficiální zdroje. Pevnost je tak součástí vojenské základny, v níž se nachází trezor se zlatými rezervami USA, ale i dalších států, které zde své zlato umístili.

Podle oficiálních údajů se tu má nacházet 4577 tun zlata, ale přesné množství zlata by mělo znát pouze ministerstvo financí a ministerstvo obrany USA. Pevnost hlídá množství vojáků, nichž má být 20 až 30 tisíc, okolí pevnosti je zajištěno kamerami, ostnatým a elektrickým plotem, minovým polem a vojenskou technikou od vrtulníků, obrněných transportérů až po tanky.

Trezor je navíc zajištěn 22 tónů dveřmi o tloušťce 50 centimetrů , které jsou odolné vůči jakémukoli vrtání i výbuchem. Všechno toto mimořádně zabezpečení je však podle očitých svědků jen jedno velké divadlo pro obyčejné Američany a celý okolní svět, protože ve Fort Knox se podle některých zdrojů žádné zlato nenachází.

Jak to tedy je s obrovskými zásobami zlata? Hledá se zlato Výsledky auditu v roce 1953, který nařídil tehdejší americký prezident Dwight Eisenhower, odhalily, že USA nemá tolik zlata, kolik se do té doby tvrdilo, ale je ho mnohem méně. Zásadní otázka tedy zněla, kde se podělo všechno zlato z nejstřeženější pevnosti na světě?

 
gold

Několik desítek let se ohledně zlatých rezerv ve Fort Knox údaje, zastírá a falšovali, a ke skutečným číslům o množství zlata se nikdo nevěděl dostat. Tento stav kritizovali i někteří američtí politici, a znepokojení nad skutečným stavem zásob zlata ve Fort Knox vyjádřil i americký kongresman Ron Paul v roce 2011.

Ron Paul proto navrhl zákon, kterým by dosáhl nový audit zlata uloženého ve Fort Knox. Jeho návrh zákona byl však vládou zamítnut, a sám Ron Paul i před novináři řekl, že má velké podezření, že v zlatých rezervách žádné zlato není.

V roce 2011 se o obsah trezoru ve Fort Knox začal zajímat i tehdejší generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn poté, co Spojené státy americké stále odkládali doručení slibovaného zlata. Se Strauss-Kahnem se totiž spojili bývalí agenti CIA, kteří mu prý měli poskytnout přesvědčivé důkazy o tom, že trezor ve Fort Knox je zcela prázdný.

 
Goldfinger_-_Flyover_Fort_Knox

Tyto důkazy se Strauss-Kahn pokusil z USA dostat do bezpečí, a proto o pomoc poprosil svého dobrého přítele egyptského bankéře Mahmúda Abdela Salama Omara. Za pár dní však byli oba v New Yorku zadrženi a obviněni z údajného sexuálního obtěžování hotelové pokojské. Celou kauzu oba považovali a považují za vykonstruovanou.

Mohlo mít tedy jejich obvinění souvislost s důkazy o neexistujícím zlatě ve Fort Knox, a proto se důkazy o tom neměli nikdy dostat na veřejnost? Možné to je, protože Dominiqua Strausse-Kahna před pár dny zbavili obvinění, a jeho výpověď o stavu zásob zlata ve Fort Knox byla v době jeho obvinění označena za nedůvěryhodnou.

Co vlastně ukrývá Fort Knox?
Podle několika zdrojů zlato z trezoru ve Fort Knox již dávno zmizelo, a bylo nahrazeno jen pozlacenými pruty, aby pravé chybějící zlato nevyvolalo žádný rozruch. K dokonalému divadlu tak podle kritiků musí zákonitě patřit i mimořádná bezpečnostní opatření kolem pevnosti, které mají americkým občanům poskytnout pocit bezpečí, a spřáteleným státům ve světě vyvolat respekt před nedobytnou pevností Fort Knox.

 
goldt

Samozřejmě, že tato tvrzení mnozí novináři, ale i politici považují za obyčejné konspirace. Incident z roku 2009 však dokazuje, že na tom může být mnohem víc pravdy, než by se zdálo. Právě v říjnu 2009 totiž Čína přijala dodávku zlata původem z Fort Knox, ale při testech jeho pravosti vyšlo najevo, že zlaté cihly jsou ve skutečnosti vyrobeny z wolframu, které byly zlatem jen potaženy.

Ozývají se i hlasy bankéřů, že globální trh je doslova přeplněn falešnými zlatými cihlami, které mohou zničit celý světový trh se zlatem. Spojené státy americké však nedělají nic proti tomu, aby tato podezření vyvrátily, a americká vláda odmítá jakýkoliv audit ve Fort Knoxu. Mohl by audit odhalit, že zlato ve Fort Knoxu skutečně není? Pokud tam není zlato, co tam tedy tisíce vojáků vlastně střeží?