Divné fobie, které možná trápí i vás

Divné fobie, které možná trápí i vás 1

Každý člověk má z něčeho strach, ale fobie, které trápí některé lidí jsou opravdu zvláštní. Viz výběr nejroztodivnějších fobií, které sužují muže.

Paruresis – Strach z močení na veřejnosti
Stydlivý močový měchýř? Pro lidi, kteří trpí touto fobií je velmi náročné a někdy i nemožné vykonat malou potřebu v přítomnosti ostatních. Je jedno jestli je to u nich doma nebo na veřejných zařízeních.

Cipofóbie a chlorofóbie – Strach ze zelených potravin
Tito lidé neměli v dětství rádi brokolici. Pohled na zelené potraviny se jim od útlého věku spojuje s úzkostí. Tato fobie může být považována za sestru Lachanofóbie (strach ze zeleniny), která se projevuje u lidí vystavených množství nezdravé stravy v dětství.

Emetofóbie – Strach ze zvracení
Tento stav postihuje asi devět procent populace a může mít původ v traumatizujícím zážitku z dětství. Lidé s fobií z vracení se vyhýbají situacím jako je stravování mimo dům, pití alkoholu, cestování a starání se o děti, které vracejí.

 
balony

Globofóbie – Strach z balónů
Fobie z balónů může vzniknout z negativní zkušenosti, například při nečekaném prasknutí balónu v blízkosti dotyčného.

Podvodnický syndrom – Strach z odhalení
Zejména úspěšní muži se musí vyrovnávat s touto fobií. Jejich hlavou probíhají asi takové myšlenky: „Lidé přijdou na to, že já, generální ředitel, vůbec nevím co dělám.“ Neříkají o tom, vyhýbají se debatám o tom a popírají to. Místo toho, aby se zamysleli nad tím, co by měli udělat pro vylepšení své činnosti, si řeknou: „Mám toho nad hlavu a to se nesmí nikdo dozvědět.“

Anuptafóbie – Strach ze samoty
Tento strach nastává, když se všichni přátelé a příbuzní ožení a zakládají si rodiny. Obava z toho, že zůstane starým mládencem má jednoduché řešení… Ale při výběru partnerky je třeba dát si pozor, aby neměla Gamofóbiu – strach z manželství, taková kombinace by určitě nedopadla dobře.

 
socialni-fobie-lecba-main
Máte pocit, že vás všichni pozorují? Trpíte sociální fobií

Phagofóbie – Strach z polykání
Strach z polykání způsobuje svým obětem výrazný úbytek na hmotnosti. Tuto fóbii lze překonat odvedením pozornosti od děsivého polykání, například jedením během sledování telky.

Coulrofóbie – Strach z klaunů
Klauni mohou být i vysloveně strašidelní, ale strach z nich může způsobovat i takzvaný efekt tajemného údolí.

Teorie o tajemném údolí je, když má něco lidské vlastnosti, vypadá a pohybuje se jako člověk, ale není lidskou bytostí. Takové něco může vyvolat u některých lidí strach nebo odpor. Trápí některá z těchto fobií i vás?