Ducati XDiavel: vzbudí u firmy Harley-Davidson obavy?

Ducati XDiavel: vzbudí u firmy Harley-Davidson obavy? 1

XDiavel je pro Ducati mimořádným modelem. Italská firma s ním delší dobu vyčkávala a na trh ho uvedla teprve nedávno. Na rozdíl od tradičního modelu Diavel nese novinka ve svém názvu písmeno X. Jde o silný, ale uvolněnější model, nebo spíše jakýsi sportovní crossover mezi motocykly.

Ducati XDiavel vypadá podobně jako motocykly Harley Davidson. S dlouhým profilem a přední vidlicí sklopenou pod úhlem 30 stupňů připomíná chopper. Dostupný je v černém matném provedení jako standardní verze, nebo s lesklou úpravou v případě luxusnější verze S. Ta je dostupná s opracovaným povrchem krytu motoru a silnou zadní pneumatikou.

Pohonnou jednotku zastupuje kapalinou chlazený Desmodromic V-twin motor, přičemž jde o zvětšenou verzi z modelu Diavel. Motor je naladěn na požadovaný výkon pomocí technologie DVT proměnných ventilů a umožňuje účinné spalování v širokém rozsahu otáček. Max. výkon 116 kW je v porovnání s modelem Diavel sice o 4 kW nižší, ale max. točivý moment až 5,000 rpm se podstatně zvýšil.

S modelem XDiavel je jízda zkrátka jiná. Posed je nízký, palivová nádrž dlouhá a řídítka vyrobené z jednoho kusu oceli široké. Vaše nohy jsou natažené a spočívají na nastavitelných stupačkách. V případě pomalé jízdy je motor působivě rafinovaný a do otáček 4,000 ot/m. reaguje okamžitě. Jakákoli představa o tom, že XDiavel je typickým křižníkem, zmizí po dupnutí na plyn. Zejména v případě zvoleného agresivnějšího režimu Sport motocykl skočí dopředu a zvedne své přední kolo na způsob Superbike.

To, co však v případě tohoto modelu opravdu vyniká, je podvozek. V přímém směru poskytuje pohodlnou jízdu, na klikaté cestě se stará o pozoruhodně hladké zatáčení a snadné ovládání. O sportovním motocyklu nemůže být řeč, protože tento stroj váží téměř 250 kg i s palivem. Řízení a ovládání je i přes vyšší hmotnosti velmi dobré. Dvojité přední kotoučové brzdy s monobloky Brembo umožňují divoké brzdění, palivová nádrž je dostatečně objemná a přístrojová deska informativní. Ducati ospravedlňuje vysokou cenu některými vychytávkami a designovými prvky včetně bezklíčového startování a samostatnými sedačkami se zadní opěrkou pro spolujezdce.

Sečteno a podtrženo, XDiavel spojuje uvolněný styl se svižným motorem a velmi dobrou akcelerací. Zda to bude stačit k tomu, aby konkuroval motocyklem Harley Davidson, ukáže až čas.