Lagom – skandinávský koncept životního stylu

Lagom – skandinávský koncept životního stylu 1

Je snadné nechat se zaujmout a okouzlit skandinávskými pojmy jako dánské „hygge“ a švédské „čištění smrti“. Pokud jste se ještě neseznámili s lagom, dalším výrazným slovem z této oblasti, dnes je ten správný den. Lagom je jedním z filozofických příspěvků Švédska, který funguje stejně úžasně v domácnosti jako v jiných oblastech života.

Ale pouze znát tyto pojmy (nebo o nich mlhavě slyšet) není příliš užitečné, pokud jde o jejich skutečné použití ve Vašich obytných prostorech. Abychom lépe porozuměli tomu, co je lagom a jak jej lze uplatnit ve Vašem domově, mluvili jsme s Niki Brantmark, odbornicí na toto téma a autorkou knihy „Lagom: švédské umění žít vyvážený, šťastný život„.

 

Co je lagom a odkud pochází?

I když Google Translate může říkat něco jiného, je těžké definovat „lagom“ jedním slovem.

„Lagom je švédské slovo, které lze volně přeložit jako ‚ne příliš mnoho a ani příliš málo‘,“ vysvětluje Brantmark. „Je to o nalezení rovnováhy, která je pro Vás tak akorát.

Berte to jako šťastný střed mezi minimalismem a přeplněnými prostory. Extrémní organizace a neuspořádané prostory mohou být zahlcující a pro mnohé nerealistické: úhledný a uklizený systém nemusí být vždy proveditelný. Lagom oceňuje věci, kterých si vážíte, aniž by je nechal zaneřádit nebo Vás příliš omezoval. Toto dokonalé sdílení nebo „pomoc věcí“ se v terminologii popkultury neobjevilo jen tak náhodně – sahá daleko do minulosti. Niki Brantmark poznamenává, že to může být spojeno s výrazem „laget om“ (v překladu „kolem týmu“) a pochází z éry Vikingů.

„Říká se, že se mísa medoviny předávala v kruhu a bylo důležité, aby si každý usrkl jen svůj spravedlivý podíl, aby zbylo dost pro všechny. Dnes je slovo lagom ve švédské společnosti silně zakořeněno.“

Lagom – skandinávský koncept životního stylu 2

Hygge vs. Lagom

Jedním z největších omylů týkajících se lagom je jeho časté zaměňování s hygge.

Lagom nelze zaměňovat s dánským hygge – což znamená útulnost a pohodlnou pohostinnost,“ říká Brantmark.

Hygge je dánské slovo a vztahuje se spíše k pocitu a atmosféře, kterou by člověk získal v místnosti plné přikrývek, naplněné svíčkami a útulnými předměty (a možná i záběrem na plápolající krb). To neznamená, že prostor, kde se uplatňuje lagom, nemůže být útulný, ale tato slova neznamenají totéž. Lagom se více zaměřuje na hledání rovnováhy v prostoru.

Skandinávský styl

Přiveďte Lagom do svého domova

Lagom není omezující koncept, proto jej lze použít v domácnostech mnoha různých designových stylů. Neexistují žádná pevná pravidla, ale zastřešujícím cílem je vytvořit prostor, ve kterém se budete cítit dobře a který nebude plný věcí, které doslova i obrazně stísní Vaše obytné prostory.

„Začněte tím, že se podíváte na svůj majetek – máte věci, které nepoužíváte ani nemáte rádi?“ ptá se Niki Brantmark. „Pokud ano, vyřaďte je, abyste se mohli soustředit na kousky, které Vám pomohou vytvořit z Vašeho domova pohodlné, praktické a příjemné místo. Zamyslete se nad oblastmi ve Vašem domě, ve kterých rádi pobýváte, a nad těmi, kde ne, a pak ty druhé pečlivě prověřte.“

Navrhuje přitom jednoduché úkoly, jako je přehodnocení uspořádání místnosti, úprava umístění nábytku a osvěžení barev výzdoby, což vše může „proměnit nevyužívané kouty Vašeho domova ve Vaše oblíbená místa“.

 

Lagom v barevných paletách a dekorech

„Krása lagomu spočívá v tom, že je skutečně osobní – co může být pro někoho příliš, je pro jiného tak akorát,“ říká Niki Brantmark. „Naši skandinávští přátelé mají sklon k obrovské zdrženlivosti.“

Zdůrazňuje to, co mnozí vědí o oblíbených prvcích skandinávského designu: bílé, světlé a neutrální odstíny, zemité barevné palety a vybrané dekorativní předměty a nábytek, to vše je velmi důležité. Kombinace těchto možností vede k vytvoření domova, který působí dobře stylově, ale zároveň elegantně a dodává „klidný pocit a rozjasňuje temné zimy“. Jak už bylo řečeno, pokud s Vámi nejlépe rezonuje eklektičtější vzhled nebo se nemůžete rozloučit se všemi svými oblíbenými knihami, nebojte se. Stále je možné vytvořit soudržný prostor v souladu s lagom, který vám bude blízký. Lagom může být významnou součástí návrhů inspirovaných skandinávským stylem, ale může se objevit i v domácnostech, které nejsou zaměřeny na minimalismus nebo nepoužívají tzv. tiché odstíny. Návrhy od Niki Brantmark jsou dokonalým odrazovým můstkem pro vytvoření místnosti, která zapouzdří lagom, a skutečně jde o to, aby prostor vypadal ve Vašich očích vyváženě. Pokud hledáte věci, kterým stojí za to se vyhnout, Niki Brantmark má také tipy týkající se tohoto tématu.

„Nic není nadbytečné, vše je bez kudrlinek nebo přemrštěného designu,“ vysvětluje Brantmark. „Poličky nejsou přeplněné. Místo toho dostávají jednotlivé předměty prostor, aby ´mohly dýchat´, takže můžete vidět krásu každého kousku. Skandinávské domovy tak bývají nádhernou oázou klidu.“

Lagom lze nejlépe popsat tak, že domov je dobře vyvážené dílo. Tyto tipy a obecný význam švédského slova lagom Vám pomohou orientovat se při zdobení prostoru, který tyto myšlenky uplatňuje.