12 turistických atrakcí města Brna a tipy na výlety

12 turistických atrakcí města Brna a tipy na výlety 1

Brno, druhé největší město České republiky a metropole Moravy, má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do prehistorických dob. I když na okrajích města je stále patrné svědectví komunistického období, když se vydáte do centra, budete odměněni řadou krásných historických památek a atrakcí, jako je hrad Špilberk z 13. století, Dietrichsteinský palác a katedrála sv. Petra a Pavla, které patří k nejvýznamnějším historickým budovám v zemi. Ve městě se nachází řada významných státních institucí; Brno je univerzitní město s řadou vzdělávacích institucí, a také významné kongresové, zábavní a kulturní centrum, které se může chlubit mnoha koncertními sály, sportovními halami a závodišti, jako je proslulý autodrom Masarykův okruh. Můžete se projít po pěkných náměstích, především po historickém Zelném trhu v nejstarší části města, kde najdete kromě trhů také kavárny, restaurace, butikové obchody a galerie. Spatříte zde také možná nejzajímavější památku města, barokní kašnu Parnas, která pochází ze 17. století a představuje skvělé pozadí pro selfie. K dalším pozoruhodným veřejným prostorům, kde můžete příjemně trávit čas, patří největší městský park Lužánky, Botanická zahrada a arboretum a prostor kolem Brněnské přehrady, kde v létě můžete plavat a v zimě bruslit. Milovníci historie by se měli vydat na návštěvu nedalekého památníku Mohyla míru (19 km od Brna), která se nachází na místě konání bitvy u Slavkova, což byl rozhodující střet mezi Napoleonem a spojenými ruskými a rakouskými armádami.  

 

Katedrála sv. Petra a Pavla (Petrov)

Katedrálu sv. Petra a Pavla, která se tyčí na kopci Petrově v samém srdci města, nemůžete minout: impozantní katolický kostel je jednou z nejvýznamnějších atrakcí města díky své nádherné architektuře. Nabízí velkolepý barokní interiér a dvojici věží vysokou 84 m, které byly doplněny na počátku 20. století (hlavní části budovy pochází z poloviny 18. století). Pokud to bude možné, načasujte svoji návštěvu na dobu, kdy zdejší zvony odbíjí poledne, což je v 11 hod. (pověst vysvětluje proč).  Při návštěvě budete mít příležitost spatřit zbytky původních městských hradeb pod katedrálou, a také zajímavou starou kryptu. Kromě toho jsou návštěvníci vítáni na pravidelné denní mši. Pokud Vás bude tlačit čas, katedrálu si můžete prohlédnout při hodinové originální prohlídce Brna na segwayi, která zahrnuje také další významné památky města, jako je Stará radnice a kapucínská krypta. Navštívit můžete rovněž Opatství sv. Tomáše (Königskloster), kde na počátku 19. století genetik a opat Gregor Mendel prováděl své pokusy s hrachem. Na místě bylo zřízeno Mendelovo muzeum na památku tohoto muže a jeho práce.

 

Hrad Špilberk a Muzeum města Brna

Hrad Špilberk pocházející z 13. století nechal postavit na dominantním kopci český král Přemysl Otakar II., přičemž v průběhu let hrad sloužil mnoho účelům: byl to královský hrad, pevnost i vězení. Dnes je v hradu umístěno Muzeum města Brna založené v roce 1904 a zahrnující mnoho vynikajících stálých expozic a časté dočasné expozice. Stálá expozice se zaměřují na architektonickou historii hradu a jeho roli vězení, a také na historii Brna. Na nádvoří hradu se v průběhu roku konají koncerty a divadelní představení, včetně oblíbených Letních shakespearovských slavností. Návštěvníci mají příležitost vystoupit na vyhlídkovou věž, která skýtá výhledy na starou část města.

Adresa: Špilberk 210/1, 662 24 Brno  

 

Moravský kras a jeskyně

Moravský kras, který je známý svým chladným vzduchem a pozoruhodnými jeskyněmi, si při své návštěvě Brna nesmíte nechat ujít. Leží 25 km odtud severovýchodním směrem, krasová oblast zabírá asi 100 m2 a zahrnuje více jak 1000 známých jeskyní a strží, z nichž pět je přístupno veřejnosti pro samostatné prohlídky (trasy jsou dobře značené a je uvedena úroveň obtížnosti). Skuteční milovníci dobrodružství mohou navštívit několik méně známých jeskyní v doprovodu kvalifikovaného jeskynáře. Jeskyně nabízejí řadu zajímavých stalagmitů a stalaktitů, které je možné vidět z dobře osvětlené chodby, a také skvělou plavbu na lodičkách po podzemní řece Punkvě. Za pozornost stojí také propast Macocha, hluboká propast, na kterou se můžete podívat ze dvou vyhlídkových platforem a z lávek pro pěší, s řadou vynikajících pěších stezek a cyklostezek kolem. Jeskyně jsou dlouhodobě oblíbeným turistickým cílem, takže je potřeba si svoji návštěvu rezervovat s předstihem.

Adresa: Skalní mlýn 65, 678 25 Blansko

 

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, kterou navrhl světoznámý architekt Ludwig Mies van der Rohe, je považována za jeden z mimořádných příkladů moderní a experimentální architektury počátku 20. století. Postavena byla v roce 1930 v „lepší“ obytné čtvrti pro Fritze Tugendhata a jeho rodinu, po kterých byla pojmenována, a je (jako jediné místo v Brně) na seznamu památek UNESCO. Pro vilu (první mistrovské dílo moderní architektury v ČR), která používá některé z nejmodernějších technologií a konceptů své doby, je charakteristický unikátní otevřený plán a použití materiálů, jako je onyx, chrom, travertin a eben. K dispozici jsou komentované prohlídky (i v cizích jazycích), ale kvůli oblibě vily je potřeba si vstupenky rezervovat s velkým předstihem (min. 3-4 měsíce).

Pokud budete moct, pokuste se navštívit také další pozoruhodné architektonické památky, jako je Vila Stiassni. Působivé sídlo bylo postaveno pro textilního magnáta, dokončena v roce 1929 a nabízí atraktivní interiér s krásnou zahradou. Za návštěvu stojí také Löw-Beerova Vila, v níž je umístěno místní muzeum, knihovna a kavárna (k dispozici jsou komentované prohlídky).

Adresa: Černopolní 45, 613 00 Brno 

 

Dietrichsteinský palác a Moravské muzeum

Dietrichsteinský palác, zbudovaný na počátku 17. století pro kardinála Dietrichsteina, představuje typický barokní styl architektury. Dnes je v paláci umístěno vynikající Moravské zemské muzeum,  nejstarší muzeum v zemi (a jedno z největších) ukrývající více jak 6 milionů historických artefaktů. Trvalá expozice muzea pokrývá širokou škálu témat a časových období, včetně moravské vesnice ve středověku a minerálů a jejich těžby. Také nabízí komplexní přehled novější historie regionu včetně fascinujících přehlídek souvisejících s I. a II. světovou válkou. Dále za pozornost stojí Pavilon Anthropos, který se zabývá nejranějším obdobím lidského osídlení oblasti. Moravské muzeum spravuje také řadu menších muzeí, včetně historického Biskupského dvora nedaleko katedrály Petrov a Paláce šlechtičen, kde je umístěno dětské muzeum.

Adresa: Zelný trh 6, 659 37, Brno

 

Kostel sv. Jakuba a kostnice

Po katedrále sv. Petra a Pavla další z nejvýznamnějších náboženských staveb v Brně je kostel svatého Jakuba ze 14. století. Dnes je národní kulturní památkou díky své významné architektuře a historickým artefaktům, jako je starý gotický krucifix, reliéfy z počátku 16. století, dále řada zajímavých náhrobních desek a barokní varhany. K nejvyhledávanějším částem však v současnosti patří Kostnice u sv. Jakuba. Velké množství lidských kostí, které byly objeveny při archeologickém průzkumu Jakubského náměstí v roce 2001, je až děsivé svým rozsahem, a pozoruhodný je také způsob jejich vystavení a uspořádání. Odhadem zde byly nalezeny ostatky asi 50 000 lidí, takže se jedná o druhou největší kostnici po pařížských katakombách. Neméně zajímavá je příčina smrti většiny pohřbených: k nejčastějším patří mor, války a hlad při obléhání města.

Adresa: Jakubské náměstí, 602 00 Brno

 

Hrad Veveří

12 turistických atrakcí města Brna a tipy na výlety 2

Hrad Veveří, který se nachází jen 16 km severozápadně od města a je snadno dostupný veřejnou dopravou, se tyčí vysoko nad Brněnskou přehradou. Založen byl už v 11. století a za svůj současný vzhled vděčí řadě dodatků a změn učiněných později. Poté, co mnohokrát změnil své majitele (mezi nimiž byli také bohatí angličtí páni, kteří zde na počátku 20. století hostili mladého Winstona Churchilla), byl hrad několik desetiletí ponechán svému osudu, ale díky nedávným renovacím dnes stojí za návštěvu. Přitom si můžete prohlédnout působivé interiéry hradu při komentované prohlídce, která Vás zavede do hlavní budovy s rozsáhlým podkrovím a jídelnou, představí pěkné fresky a velkou sbírku nábytku. Areál hradu také tvoří působivé pozadí pro konání hudebních koncertů a festivalů (více na stránkách hradu). Hrad Veveří je přístupný také po několika dobře značených pěších stezkách, na kterých můžete obdivovat krásné okolí přehrady (Podkomorské lesy). K hradu se můžete dostat také četnými lodními spoji (v sezóně), které navíc nabízejí krásný výhled na hrad s okolí.

Adresa: Hrad Veveří 1, 66471 Veverská Bítýška

 

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně, která bývá považována za jednu z nejvýznamnějších galerií umění v ČR (a je druhá největší), byla založena v roce 1961 a je umístěna v několika významných historických budovách města, jako je Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum a Místodržitelský palác. V muzeu se nachází eklektická směsice vizuálního umění včetně obrazů, kreseb a soch. K dalším atrakcím patří velká přehlídka fotografií, aplikovaného umění a grafického designu. Významným satelitním muzeem, které stojí za návštěvu, je Jurkovičova vila. Postavena byla v roce 1906 a jedná se o pozoruhodný rodinný dům, který navrhl přední architekt Dušan Jurkovič, a k vidění jsou zde expozice související s jeho životem a dílem. Za pozornost fanoušků architektury stojí Muzeum Josefa Hoffmanna (v Brtnici), které vzdává hodl tomuto architektovi, který se zde v roce 1870 narodil. V mnoha budovách, které patří Moravské galerii, najdete obchod nebo kavárnu – více na jejích stránkách.

Adresa: Husova 18, 662 26 Brno

 

Kapucínský kostel a krypta

Starý kostel na Kapucínském náměstí patří k nejmenším v Brně a byl zbudován jako součást Kapucínského kláštera. Kostel, který zdobí barokní sochy od Jana Adama Nessmana (asi 1765) a řada významných fresek ze 17. století, je však známý především díky své kryptě, která byla zřízena v 17. století a je to další nezvyklá přehlídka lidských ostatků ve městě. Když vstoupíte dovnitř, spatříte těla mnichů, kteří zde byli uloženi k odpočinku, a jejich těla byla mumifikována přirozeným způsobem díky kombinaci zdejší půdy a větracího systému. Je to trochu strašidelná a zároveň fascinující přehlídka vybavená detailními popisy. Za pozornost stojí otevřená rakev barona Franze von der Trencka, vojenského velitele a dobrodruha z 18. století, který dostal do místních pověstí (a byl po určitý čas vězněn na Špilberku). Další podrobnosti o celém příběhu se dozvíte z brožur, které si po zakoupení vstupenky můžete vyzvednout na místě. K dispozici jsou také komentované prohlídky.

Adresa: Kapucínské náměstí 303/5, 602 00 Brno-střed

 

Zoo Brno

Rodiny s dětmi by neměly vynechat návštěvu Zoo Brno, které bylo založeno v roce 1953 a je domovem více jak 1800 zvířat téměř 400 různých druhů. Kromě větších šelem, včetně ledních medvědů, medvědů grizzly a tygrů, je zde také spousta dalších pozoruhodných zvířat, od opic a lemurů až po ryby a plazy. Za pozornost stojí množství zvířat původem z východní Evropy a Sibiře včetně medvědů kamčatských a polárních lišek. Zoo, která je dobře hodnocená díky svým chovným programům, nabízí řadu zábavních a vzdělávacích programů pro děti, z nichž některé zahrnují péči o zvířata. Pokud se sem vydáte s dětmi, můžete se projet zdejším vláčkem a také si některá zvířata ve vyhrazené části pohladit (k dispozici rovněž bývají jízdy na poníkovi), spolu s návštěvou dobrodružného dětského hřiště a trampolín.

Další skvělou možností pro rodiny s dětmi představuje VIDA!, centrum vědy pro (větší) děti s mnoha interaktivními expozicemi nacházející se vedle Výstaviště. kromě pozoruhodných expozic souvisejících s technologií a planetami pro starší děti je zde také zábavní část se spoustou aktivit pro děti ve věku 2-6 let.

Adresa: U Zoologické zahrady 46, 635 00 Brno-Bystrc

 

Stará radnice

Jedna z nejvýznamnějších historických budov Brna, Stará radnice, pochází z počátku 13. století a za pozornost stojí řada jejích hezkých architektonických ozdob.  V budově sídlily úřady až do roku 1935 a k jejím nejstarším částem patří pozdně gotická brána, složitě zdobené mistrovské dílo Antonína Pilgrama z roku 1510. Dále je zde nádvoří, které bylo připojeno v 16. století a kde se v létě konají různé kulturní akce. A pak jsou zde vnitřní prostory, jako je Křišťálový sál, Freskový sál a Klenotnice, které můžete navštívit během prohlídky. Při ní se také dozvíte pověsti spojené se symboly města, drakem (ve skutečnosti je to krokodýl) a kolem, které zde můžete spatřit. Pokud budete moct, vystupte na věž vysokou 63 m, odkud budete mít panoramatické výhledy na Brno. Také se zde nachází turistické informační centrum TIC. Starou radnici si můžete prohlédnout při dvouhodinové pěší historické prohlídce starého centra města, která zahrnuje také katedrála Petrov a Kapucínský kostel. Pokud zde budete v prosinci, můžete rovněž vidět Vánoční trhy na Náměstí Svobody, ve městě se však konají také Velikonoční trhy.

Adresa: Radnická 8, 602 00 Brno-střed

 

Labyrint a Mincmistrovský sklep

Další oblíbenou podzemní atrakcí je pozoruhodný Labyrint pod Zelným trhem, který zahrnuje mnoho starých tunelů a podzemních chodeb vinoucích se pod centrem města a Zelným trhem. Tyto staré sklepy, které se používaly od 13. století na ukládání potravin, dnes obsahují fascinující expozice související s jejich dřívějším použitím. Za návštěvu stojí neméně zajímavý Mincmistrovský sklep. Jednou z bezplatných atrakcí města jsou staré sklepy pod Dominikánským náměstím a Novou radnicí s expozicemi souvisejícími s historií města a s fungováním mincovny, která se zde nacházela. Pokud čas dovolí, navštivte také 10-Z bunker, který byl zbudován v době II. světové války, upraven Sověty a dnes si ho můžete prohlédnout při komentované prohlídce (k dispozici jsou také večerní prohlídky), kde se budete moct ponořit do technických aspektů dřívějšího protiatomového krytu. 

 

K dalším oblíbeným akcím ve městě patří následující:

***

KDE SE UBYTOVAT

12 turistických atrakcí města Brna a tipy na výlety 3
Maximus Resort

Doporučujeme následující hotely, které se nacházejí blízko centra města a jeho hlavních historických památek.

Luxusní hotely: výborně hodnocený Barcelo Brno Palace 5* nabízí dávku kultivovaného luxusu na skvělém místě v centru. K jeho hlavním devizám patří elegantní foyer plné světla, stylová výzdoba, velké pokoje, a také fitness a sauna v místě. Další skvělou volbou je Hotel Grandezza 4*, butikový hotel v krásné secesní budově s výhledem na Zelný trh, s velkolepým foyer s proskleným stropem, pokoji a apartmány, a s mimořádně luxusními koupelnami. O něco dál od centra města je Maximus Resort 4*,  dobrá luxusnější možnost ubytování v blízkosti dalších atrakcí, jako je Zoo Brno a přehrada.  

Akční nabídka:

Hotely střední třídy: oblíbený v této kategorii je Best Western Premier Hotel International 4* s dobrými sazbami, profesionálním personálem, pohodlnými postelemi a bezplatným přístupem k bazénu se slanou vodou a vířivce. K dalším skvělým možnostem patří Courtyard by Marriott Brno 4*, který stojí vedle umělého jezírka a má vylepšené pokoje a apartmány s oddělenou obytnou částí a balkonem, a pak Hotel Continental 4* v centru skvělý pro ty, kdo chtějí být blízko nakupování a restauracím.

Akční nabídka:

Ekonomické hotely: VV Hotel Brno 3*  nabízí dostupné sazby a dobrou polohu v centru, moderní výzdobu a snídani v ceně. K dalším kvalitním ekonomickým hotelům patří City Apart Hotel Brno/Focus Hotel 3*, který má také řadu větších apartmánů s jednou ložnicí a s kuchyní, a pohodlný eFi Hotel 3* nabízející cenově dostupné jednotky ve stylu apartmánů.

Akční nabídka:

TIPY NA VÝLETY

Až si prohlédnete vše, co Brno nabízí, můžete se vydat poznávat okolí. Jen 67 m jihozápadně od Brna leží staré moravské město Znojmo na březích řeky Dyje. Založeno bylo na počátku 13. století a najdete zde krásnou architekturu, včetně gotického kostela sv. Mikuláše, radnice s věží a nedalekého Znojemského hradu, což je barokní zámek postavený na základech pevnosti z 11. století, který dnes slouží jako muzeum a galerie.

Za návštěvu stojí rovněž historické město Olomouc ležící 78 m na severovýchod od Brna a jedno z největších měst v ČR. Pochází už z 10. století a může se chlubit krásnou starou architekturou, a také živou uměleckou a kulturní scénou, která zahrnuje Moravské divadlo, Moravský filharmonický orchestr a řadu muzeí a galerií.