Francie a následky kouření během posledních let

Francie a následky kouření během posledních let 1

V posledních letech se ve Francii otevírá nová kapitola v přístupu k tradičnímu zvyku kouření. Cigareta, která byla kdysi symbolem francouzského savoir-vivre, pomalu mizí z každodenního života občanů této země. Pohledy na ulicích Paříže a dalších měst se mění, a to nejen kvůli rostoucímu počtu nekuřáckých zón, ale také díky změně vědomí samotných Francouzů.

Francouzské dýmky pro milovníky tabáku

Statistiky, které byly nedávno zveřejněny agenturou Santé publique France, hovoří jasně – počet kuřáků v zemi klesá. Zajímavé je, že tento trend pokračuje již třetím rokem po sobě a zdá se, že veřejné zdravotní kampaně a zvyšující se regulace tabákových výrobků sklízejí své ovoce. Nejnovější data ukazují, že především mezi ženami došlo k výraznému poklesu, což může signalizovat zásadní posun v genderovém rozložení kuřácké populace.

Výzkumy, které se snaží vyprofilovat typického francouzského kuřáka, nyní ukazují na muže, který se často potýká s řadou sociálních a psychologických problémů. Tito jedinci jsou obvykle mladší 55 let a jejich životní situace není růžová – čelí nezaměstnanosti, nižšímu vzdělání a bojují s duševními obtížemi, jako jsou deprese a úzkost. Tato skupina lidí je nyní hlavním terčem preventivních strategií, které se snaží zasáhnout přesně a efektivně.

Přestože se zdá, že Francie je na dobré cestě ke snižování počtu kuřáků, pandemie COVID-19 přinesla nové výzvy. Během období karantény, která donutila mnohé Francouze zůstat doma, se paradoxně zvýšila konzumace tabáku. Home office, sociální izolace a stres vedly mnohé k tomu, že hledali úlevu v cigaretě, která se pro ně stala symbolem chvíle klidu v hektickém dni.

Alexandra Gentilová, odbornice na problematiku kouření, ve svém rozhovoru pro Ouest-France potvrzuje, že zhruba čtvrtina kuřáků uvedla, že během karantény začala kouřit častěji. To naznačuje, že ačkoliv dlouhodobý trend ukazuje na pokles kuřáků, mohou být krátkodobé události, jako je pandemie, katalyzátorem pro návrat k starým zlozvykům. Je to připomínka, že cesta k bezdýmné společnosti je stále plná výzev a neočekávaných zvratů.