GIRL POWER: NEJLÉPE PLACENÉ ŽENY VE SVĚTOVÉM BYZNYSU

GIRL POWER: NEJLÉPE PLACENÉ ŽENY VE SVĚTOVÉM BYZNYSU 1

Přestože se již od nepaměti různé hnutí snaží docílit úplnou rovnoprávnost mezi pohlavími, v mnoha případech ženy stále vydělávají méně než muži. Pozitivní zprávou je, že se každým rokem rozdíly mezi platovými podmínkami zmenšují, avšak v mnoha zemích jsou mzdy mužů a žen diametrálně odlišné.

Přestože ve světě vládne stereotyp, že ženy vydělávají méně než muži, ne vždy je to opravdu tak. Ve skutečnosti některé ženy vydělávají více než jejich mužští kolegové. Obsazují vysoké manažerské pozice a v rukou mají nejen peníze, ale i velkou moc. Jejich mzdy se pohybují v milionech dolarů a jsou inspirací pro další ženy, které se snaží prosadit v „mužském světě“.

Martine Rothblatt – 38 218 255 dolarů / rok

Martine byla od počátku na vrcholu – po dvou letech studia přerušila vysokou školu kvůli práci v satelitních komunikačních systémech. Později se vrátila do školy, aby získala právnický titul bakaláře. Její vzdělávání ale pokračovalo v širokém spektru dalších studijních programů, čímž neustále rozšiřovala své obzory. Martine po škole praktikovala právo, přičemž spolupracovala s mezinárodní právnickou společností Covington & Burlingame.

Přestože se jí v práci dařilo a byla docela spokojená, stále toužila po nových znalostech – proto začala pracovat pro NASA. Později, v roce 1996, založila svou vlastní společnost – United Therapeutics Corporation. Důvodem založení této společnosti bylo, že její dceři diagnostikovali plicní hypertenzi. Byznys s biotechnologiemi Martine přinesl mimořádně uspokojivé výnosy, díky čemuž je s ročním výdělkem téměř 39 milionů nejlépe placenou ženou na vedoucí pozici. Její vzdělání však nikdy nekončí a klidně ji můžeme nazvat „multifunkční ženou“.

Safra Catz – 37 666 750 dolarů / rok

Safra pochází z Izraele, ale s rodinou se přestěhovali do Ameriky ještě v jejím raném dětství. Catz studovala na Wharton School na Pensylvánské univerzitě, kde získala v roce 1983 titul bakaláře. Později, v roce 1986 si udělala  “státnice” z práva. O rok na to už pracovala v investiční společnosti Donaldson, Lufkin & Jenrette. V roce 1999 začala pracovat pro společnost Oracle, kde zastávala vedoucí funkci a stala se členkou představenstva.

Tato úspěšná žena sehrála důležitou roli při převzetí PeopleSoft společností Oracle, díky čemuž se stala vedoucí finanční manažerkou žádného z společností. Dnes je Safra po boku Marka Hurda, Larryho Ellisona a Jeffa Henleyho prezidentkou Oracle.

Marissa Mayer – 24 935 712 dolarů / rok

Marissa Mayer byla během studia na Wausau West High School ve Wisconsinu excelentní studentkou. Již během svých studentských dob se věnovala obrovskému množství mimoškolních aktivit – tančila, excelovala v chemii, matematice, biologii i fyzice, byla prezidentkou školního Spanish clubu i Key clubu, stala se vedoucí diskuzního kroužku. Studovala na prestižní Stanford University a v roce 1997 promovala v bakalářském programu znakové systémy. O dva roky později získala titul v IT. Marissa byla tak talentovaná, že s výbornými výsledky učila svých vlastních vrstevníků.

Po vystudování vysoké školy se Marisse pracovní nabídky jen hrnuly. Rozhodla se pro práci v Google – v té době měl Google jen 19 zaměstnanců, Marrisa byla 20. v pořadí. Stala se tak první ženskou softwarovou inženýrkou společnosti. V roce 2012 dostala od firmy Yahoo nabídku prezidentky a vedoucí manažerky, což samozřejmě neodmítla. Díky tomu patří s ročním výdělkem okolo 25 milionů dolarů k nejbohatším ženám světa.