Vzdal se milionů a stal se mnichem. Co ho k tomu vedlo?

Vzdal se milionů a stal se mnichem. Co ho k tomu vedlo? 1

Indický podnikatel Bhanwarlal Doshi se dostal na titulní stránky téměř všech novin, ne však kvůli svým úspěchům v obchodování. Asi před necelými 3 týdny se totiž během ceremonie „vysvěcení“ na náboženského guru vzdal celého majetku, který měl hodnotu asi 2,3 miliardy Kč.

Nešlo přitom o spontánní rozhodnutí. Život zasvěcený náboženství ho lákal již od roku 1982, ale rodina – manželka, dva synové a dcera – mu podobný krok nechtěli dovolit. Nakonec ale otcově žádosti vyhověli. Celá ceremonie byla mimořádně okázalá.

Na stavbu pódia bylo použito 20 tisíc bambusových tyčí a o zajištění jejího průběhu se staralo tři tisíce lidí a 200 z nich byla ochranka. Mimochodem, celá se odehrála na ploše 93 tisíc metrů čtverečních a zúčastnilo se jí 150 tisíc lidí. Vydělali na ní i hotely, které ubytovali sedm tisíc z nich.

 
jainmonk-video_647_060115025021

Samotný Doshi se na ceremonii dostavil v ne zrovna levném oděvu, který ale později vyměnil za jednoduchý bavlněný oděv. Cestou k místu „vysvěcení“ ho následoval sedmikilometrový průvod, který se sestával z tisíce mnichů, 12 vozů tažených koňmi, devíti slonů, stejného počtu velbloudů a desítek hudebníků.

Po ceremonii, která stála bezmála 380 milionů Kč, rozhazovali mniši do davu peníze, zlaté mince a klíče od aut. Doshi se v 70-tých letech odmítl stát společníkem otcovy oděvní firmy a šel vlastní cestou. Od otce si půjčil nevelkou sumu peněz a rozjel byznys s prodejem plastů.

Po čtyřiceti letech se vzdal života v luxusu a zvolil si chudobu. Jako guru bude muset chodit v prostém oděvu, nesmí si obout boty a ani stříhat vlasy. Co řeknete, dali byste se na něco podobné namluvit také?