HITLERŮV ZAPOMENUTÝ PRÁZDNINOVÝ  REZORT SE ZMĚNÍ NA LUXUSNÍ DESTINACI

HITLERŮV ZAPOMENUTÝ PRÁZDNINOVÝ  REZORT SE ZMĚNÍ NA LUXUSNÍ DESTINACI 1

Jeden z nejstarších a největších Hitlerových projektů se nikdy nedočkal své slávy. Dovolenkový resort Prora kvůli začátku 2. světové války upadl do zapomnění a jeho výstavba nemohla být dokončena. Dnes se po 75 letech jistá německá společnost rozhodla do Prora zainvestovat a vytvořit z ní luxusní dovolenkový resort.

V roce 1936 si Adolf Hitler objednal výstavbu masivního řady budov, který měl mít délku téměř pět kilometrů. Honosný resort, velkolepě nazvaný Prora, měl být původně určen pro obyvatele nacistického Německa. Tři roky po zahájení výstavby však vypukla 2. světová válka, na co budova zapadla prachem. Teprve po dlouhých 75 letech se německá společnost Metropole Marketing ujala rekonstrukce budovy a plánuje změnit jednotlivé bloky na luxusní byty a apartmány.

Velkolepý resort jako gesto Hitlerových ideologických záměrů

Velkolepý komplex budov sídlí na pobřeží ostrova Rujána a v době své výstavby byl považován za největší dovolenkový resort na světě. Pokud by došlo k jeho dokončení, dokázal by pojmout až 20 000 návštěvníků. Prora se měla stát dovolenkovou destinací, která by sloužila především unaveným dělníkům německé pracující třídy. Vybudování obrovského komplexu a umožnění příjemné dovolené na pobřeží bylo zároveň gesto, kterým si chtěl Adolf Hitler získat obyvatel Německa na svou stranu.

Během tří let stavby komplexu se na pracích podílelo 9 000 dělníků. Když však začala 2. světová válka, stavba musela být pozastavena, protože dělníci byli potřební v továrnách na výrobu zbraní. Vypuknutí války znamenalo úpadek resortu. 75 let se budova kvůli své temné minulosti nevyužívala. V roce 2013 však německá společnost Metropole Marketing nemovitost odkoupila a rozhodla se investovat do její rekonstrukce. Jejím cílem bylo změnit upadnutím budovu na luxusní letní apartmány a byty.

Vedení společnosti předpokládá, že práce na budově dokončí v roce 2022. Rekonstrukce tedy stále probíhá a dnes už jsou některé apartmány připraveny k prodeji. Jejich cena se pohybuje od 400 do 725 tisíc dolarů. Špičkové apartmány budou nabízet širokou paletu luxusního zařízení – lázně, bazény, vyhřívané podlahy, četné restaurace a bary, osobní výtahy či dokonalý výhled na Baltské moře.

Až čas ukáže, zda se navzdory své temné historii stane Prora oblíbenou dovolenkovou destinací.