Hlavní atrakce Jihoafrické republiky

Hlavní atrakce Jihoafrické republiky 1

Jihoafrická republika (JAR) představuje skvělé seznámení s mnoha poklady afrického kontinentu. Naleznete zde klasickou africkou scenérii se zlatavou savanou, hlubokými stržemi a mimořádně krásnými pouštěmi, oblíbená africká zvířata, a k tomu veškeré pohodlí. Kromě přírodních parků Kruger a Kalahari s divokými zvířaty nabízí JAR také luxusní soukromé rezervace a chaty. Milovníci přírody sem přicházejí ze všech koutů světa, aby spatřili „Velkou pětku“ divokých zvířat: lva, buvola, levharta, nosorožce a slona; kromě toho zde však mohou nalézt mnohem více.

K  dalším atrakcím země patří korálové útesy, potápění se žraloky, dračí hory, rafting na divoké řece a krásné písečné pláže se skvělými podmínkami pro surfování. Při cestování po rozlehlé zemi a jejích rušných velkoměstech se návštěvníci mohou seznámit s její bouřlivou historií. Je to především Kapské město, které patří k nejkrásnějším na světě, Durban, tavicí kotlík kultur a kuchyní, a Johannesburg s působivými muzei a galeriemi a s předměstím Soweto; zde se narodil Nelson Mandela, který pomohl se zrozením demokracie v této pestré zemi.

 

Národní park Kruger a provincie Mpumalanga a Limpopo

NP Kruger je jedním z nejznámějších safari parků světa a také jednou z nejstarších zvířecích rezervací v JAR, přičemž leží 3,5-4,5 hodiny cesty autem od Johannesburgu. Návštěvníkům nabízí šanci spatřit „Velkou pětku“ divokých zvířat: lva, levharta, buvola, slona a nosorožce, a také úžasnou rozmanitost dalších živočichů. Také se zde nacházejí křovácké skalní malby a archeologické lokality. Návštěvníci mohou prozkoumávat park Kruger díky velké síti zpevněných silnicích, zúčastnit se pěšího safari nebo se vznášet nad rozlehlými travnatými pláněmi, lesy a říčními systémy v horkovzdušném balonu. Možnosti ubytování sahají od kempů se základním vybavením až po pohodlné chaty.

 

Kapské město, Západní Kapsko 

Kapské město je jedno z nejkrásnějších měst na světě a co do počtu obyvatel druhé největší v zemi. Příroda obklopuje multikulturní město, které leží mezi drsným pohořím a mořem. Pozoruhodný výhled budete mít, když se vydáte na vrchol ploché Stolové hory, kam se však také můžete dostat lanovkou. Také hodinový výstup na vrchol Lví hlava (Lion’s Head) Vám poskytne panoramatické výhledy na město. Na východních svazích Stolové hory leží nádherné Botanické zahrady Kirstenbosch (UNESCO). Při procházení po dřevěném chodníku na nábřeží mohou návštěvníci spatřit v zálivu velryby, které chrlí vodu. Tučňáci se kolébají po zlatých písečných plážích v zálivu False Bay, zatímco jižně od města se nachází mys Cape Point, který je domovem hojného počtu živočichů a rozmanitých botanických divů. K předním atrakcím Kapského města patří nábřeží Victoria and Alfred Waterfront. Připomíná Fisherman’s Wharf v americkém San Franciscu a návštěvníci sem přicházejí nakupovat, povečeřet v restauraci nebo si užít v některém z mnoha zábavních zařízení, kam patří např. akvárium Two Ocean’s Aquarium. Předměstí Camp’s Bay lemované krásnými plážemi s balvany nabízí módní obchody a kavárny. Při západu slunce si mnozí obsadí místo na pozoruhodné trase Chapman’s Peak Drive a věnují se rituálu, při kterém pozorují, jak slunce pomalu zapadá do moře.

 

Přeshraniční park Kalahari, Severní Kapsko

Kombinací NP Kalahari Gemsbok v JAR a NP Gemsbok v Botswaně je Přeshraniční park Kgalagadi (Transfrontier Park), jedna z největších oblastí divočiny na světě. Zřízen byl v roce 2000 a je to první oficiálně vyhlášený přeshraniční park v Africe, který leží v odlehlém jihoafrickém regionu Severní Kapsko. Zkroucené akácie, červený písek, zlatavé travnaté pláně a jasně modré nebe skýtají výrazné pozadí pro fotografování a pozorování zvířat. Mezi širokou škálou divokých zvířat je oblast domovem lva jihoafrického s černou hřívou, majestátního přímorožce jihoafrického s rohy do „V“, rozsáhlých hnízd ptáků snovačů pospolitých, surikat a mnoha dravých ptáků. K dalším predátorům patří levhart, gepard a hyeny. Doporučuje se cestovat vozidlem 4WD, pokud se vydáte na menší nerovné cesty nebo až do Botswany.

 

Stellenbosch, Západní Kapsko 

Stellenbosch patří k nejmalebnějším městům v JAR. Mozaika farem, starých dubů a nabílených kapských holandských obydlí je jedním z nejlépe zachovalých měst z doby holandské Východoindické společnosti. Dnes je to univerzitní město s živou atmosférou a fantastickou scenérií. Milovníci jídla si zde přijdou na své: ve městě se nachází některé z nejlepších restaurací v zemi a mnoho kaváren na chodníku. Milovníci historie se mohou vydat zpátky v čase v Muzeu vesnice (Village Museum), což je skupina čtyř zrestaurovaných domů a zahrad pocházejících z doby mezi lety 1709 a 1850. Rupertovo muzeum představuje významné práce jihoafrických umělců, zatímco další významnou turistickou atrakcí je Botanická zahrada Univerzity Stellenbosch. V okolní oblasti mohou aktivní návštěvníci podnikat pěší a cyklistické výlety po stezkách divočinou v úžasné Přírodní rezervaci Jonkershoek.

 

Drakensberg, KwaZulu-Natal 

Pozoruhodné pohoří Drakensberg („Dračí hory“) patří k nejoblíbenějším rekreačním destinacím v JAR a jeho součástí jsou nejvyšší vrcholy v zemi. Oblast zahrnuje Národní park uKhahlamba-Drakensberg (UNESCO), region fantastické krásy s čedičovými sloupy a skalním uměním národa San, a Národní park Royal Natal s nádherným pohořím Amphitheatre, které je zdrojem hlavních řek v JAR. Rezervace Giant’s Castle má za úkol chránit velká stáda antilop losích. V krytých údolích se daří hustým lesům a oblast je domovem více jak 800 různých druhů kvetoucích rostlin, a také široké škály živočichů. V létě je horská krajina bujně zelená a úrodná, s řítícími se vodopády a čistými říčkami, zatímco v zimě zdejší dramatické vrcholky pokryje sníh. Návštěvníci sem míří za pěší turistikou a cyklistikou na horských stezkách s výhledy, dále chytat pstruhy, lézt po skalách, slaňovat skály nebo provozovat parasailing a rafting na rychle tekoucích řekách. Skvělý způsob, jak ocenit zdejší pozoruhodnou topografii, představují lety horkovzdušným balonem.

 

Garden Route 

Garden Route („Zahradní trasa“) vede úžasnou pobřežní scenérií podél jihovýchodního pobřeží země po délce asi 200 km. Táhne se kolem Indického oceánu od přístavu Mossel Bay v Západním Kapsku až k Storms River ve Východním Kapsku. Oblíbená trasa prochází zvlněnými zelenými kopci, příjemnými pobřežními městy, kolem lagun, jezer a pobřežních útesů. K jejím nejzajímavějším místům patří kouzelné město Knysna ležící mezi hlubokými lesy a lesknoucí se lagunou, krásný NP Garden Route s roklemi, přílivovými bazény a hustými lesy, pštrosí farmy v Oudtshoorn a Cango Caves a kolonie tuleňů v Přírodní rezervaci Robberg v Plettenberg Bay. Dobrodružství je zde k dispozici celá spousta, od jízd na slonech a pozorování velryb až po bungee jumping a výpravy korunami stromů.

 

Mokřinný park iSimangaliso KwaZulu-Natal

iSimangaliso znamená v jazyce Zuluů „zázrak a div“, což je příhodné jméno pro oblast chráněnou UNESCO, v níž se nachází největší systém říčního estuáru v Africe. iSimangaliso (dříve Wetland Park Greater St. Lucia) leží na severovýchodním okraji provincie KwaZulu Natal a spojuje osm propojených ekosystémů, k nimž patří korálové útesy, řeky plné krokodýlů, jezera, vysoké pobřežní duny, bažiny a savana. Není proto divu, že v oblasti žije obrovské množství živočišných druhů. V rezervaci se vyskytuje více jak 526 druhů ptáků, dále želvy karety obecné a kožatky velké, levharti, nosorožci a největší koncentrace hrochů a krokodýlů v Africe. Jedinečná oblast divočiny nabízí návštěvníkům šanci zkombinovat klasické safari s dobrodružstvím na pobřeží v mořské rezervaci; k těm patří např. plavba na kajaku, rybaření, hloubkové potápění a šnorchlování.

 

Přírodní rezevace Blyde River Canyon, Mpumalanga

Krásná Přírodní rezervace kaňon řeky Blyde (Blyde River Canyon Natural Reserve, také Motlatse River Canyon) je oblíbenou zastávkou při cestování autem mezi Johannesburgem a NP Kruger. V parku se nachází druhý největší kaňon Afriky, a také pestrá škála divokých zvířat a rostlin. Bujná subtropická zeleň, vodopády, lesknoucí se řeky a lišejníkem pokryté skalní formace vytvářejí nápadné výjevy plné barev a textur. Při pozorování divokých zvířat můžete spatřit běžné druhy jihoafrických primátů a mnoho hrochů a krokodýlů. Nejlepší způsob, jak si pozoruhodný park prohlédnout, je při jízdě po silničních trasách nebo při pěších túrách po řadě stezek. K panoramatickým vyhlídkám patří horské vrcholky Three Rondavels a také příhodně pojmenované God’s Window („Boží okno“). Také je možné na zdejších řekách podnikat výlety na člunu nebo rafting na divoké vodě.

                        

Potápění v kleci k velkým bílým žralokům

Můžete vlézt do pevné železné klece, ponořit se do oceánu a tváří v tvář se setkat s velkým bílým žralokem. Věřte tomu nebo ne, pro milovníky adrenalinu je to jedna z nejoblíbenějších atrakcí JAR. Dnes je natolik oblíbená, že se každý rok vynořují noví turističtí operátoři, kteří ji poskytují. Nejlepší doba pro ponoření se je od dubna do října, ale bílí žraloci plavou ve zdejších vodách po celý rok díky zdravé populaci tuleňů a ryb. Turističtí operátoři z Kapského města organizují potápění v kleci k žralokům v místech, jako je Simon’s Town, Seal Island, Dyer Island, Mossel Bay a Gansbaai.  Výlety za žraloky si však také můžete zařídit z Durbanu či z letoviska Rocky Bay. Protože jsou potápěči uzavření v klecích vyrobených speciálně za tímto účelem, není potřeba mít žádný potápěčský certifikát. Kromě toho je možné pozorovat vše ze člunu, což ale znamená menší adrenalin.

 

Ostrov Robben Island, Západní Kapsko 

Ostrov Robben Island (UNESCO) v zálivu Table Bay je děsivou připomínkou hrůz apartheidu. Nelson Mandela zde strávil 18 let ve vězení v maličké cele spolu s dalšími politickými disidenty a společenskými odpadlíky. Možná nejlepší na této prohlídce je, že zde obvykle dělají průvodce bývalí vězni, kteří mohou vyprávět z první ruky o zvěrstvech, která přetrpěli. Prohlídky ostrova začínají multimediálními expozicemi v muzeu The Nelson Mandela Gateway to Robben Island (“Pobyt Nelsona Mandely na Robben Island“) na nábřeží Victoria and Alfred Waterfront. Návštěvníci pak nasednou do lodí plujících na Robben Island, přičemž během 30-45 minutové plavby často musí čelit neklidným vlnám. Rezervujte si místo s dostatečným předstihem, protože se místa mohou rychle obsadit.

 

Pláž Golden Mile v Durbanu, KwaZulu-Natal

Rozsáhlá nábřeží promenáda Golden Mile („Zlatá míle“) v Durbanu je známý turistický magnet a skvělý počáteční bod pro prohlídku města. Dlouhé světlé pláže lákají plavce, surfaře a rybáře, zatímco rušná promenáda působí jako americké Miami Beach díky jejím výškovým hotelům, obchodům, restauracím a nápadným zábavním komplexům. Návštěvníci se zde mohou procházet nebo si pronajmout jízdní kolo či segway. Kromě plážové scény ke zdejším hlavním atrakcím patří uShaka Marine World, zábavní park s mořskou tématikou, stadion Moses Mabhida a Mini Town, model Durbanu i s miniaturní železnicí, letištěm a přístavem.

 

Johannesburg a Pretoria, Gauteng 

Johannesburg (také Jo’burg) je největší město v JAR co se obyvatelstva týče a představuje vstupní bránu pro mnoho návštěvníků safari. Pojmenováno bylo také „Město zlata“ kvůli jeho bohatým ložiskům drahého kovu, a také je ekonomickým motorem a živým srdcem země. K hlavním historickým atrakcím patří Muzeum apartheidu, působivý pohled na útlak apartheidu až po zrození demokracie, Constitution Hill (někdejší věznice a dnešní muzeum) a zábavní park Gold Reef City, který se vydává po stopách historie prostřednictvím atrakcí s tematikou těžby zlata.  

Pokud je Johannesburg srdcem JAR, pak chudinská čtvrť Soweto je jeho duší. Soweto (což je zkratka pro „southwestern townships“jihozápadní černošská předměstí) se zrodilo z hnutí za svobodu, které vytvořilo novou demokratickou ústavu v JAR. Komentované prohlídky předměstí často zahrnují návštěvu Mandelova domu, dnes národního památníku.  

Nedaleko odtud leží správní metropole země Pretoria, která však působí jako úplně jiný svět. Je to město parků a zahrad, kde se nalézá památník Voortrekker Monument i velmi uznávaný Park svobody (Freedom Park).