Hlavní atrakce kalifornských pouští

Hlavní atrakce kalifornských pouští 1

Death Valley  

Death Valley („Údolí smrti“) je ze všech pouští v Kalifornii zřejmě nejrozmanitější a pro návštěvníky nejzajímavější. Solné pláně, hory, písečné duny, černá vulkanická pole, barevné kopce, popraskaná vyprahlá země a dokonce i jezero – díky tomu všemu je údolí tak mimořádné.

                                

Státní rekreační oblast Salton Sea

Vyschlé dno dávného jezera se stalo znovu „mořem“ v roce 1905. Řeka Colorado River, která protrhla zavlažovací kanál v oblasti Imperial Valley, zaplavila vyschlé dno až do výšky 25 m a dále sem přitékala až do roku 1907. Vnitrozemské jezero o rozměrech přibližně 48×13-23 km leží pod úrovní mořské hladiny a nemá žádné přirozené odtoky. Park Salton Sea („State Recreation Area Salton Sea“) byl vytvořen na jeho severním břehu, kde naleznete tábořiště a místa pro pořádání pikniků. Jedná se o oblíbené místo pro rybáře a milovníky vodních sportů, a také pro zájemce o pozorování ptactva.

 

Státní park Red Rock Canyon

Red Rock Canyon nabízí krásnou pouštní krajinu se skalami, svědeckými horami (buttes) a dalšími jedinečnými skalními formacemi. Je dobrým místem pro pozorování divokých zvířat, především kukaček, jestřábů a ještěrek. V Last Chance Canyon („Kaňonu poslední šance“), který parkem prochází, mohou návštěvníci spatřit skalní umění a zbytky starých vesnic.

 

Palm Desert – město  

Palm Desert je převážně obytné „předměstí“ Palm Springs ležící na úpatí Santa Rosa Mountains. V Palm Desert se nacházejí špičková letoviska, skvělá scenérie, golfová hřiště a mnoho dalšího. K hlavním atrakcím města patří zahrada Aerie Art Garden, divadlo McCallum Theater for the Performing Arts, zoo Living Desert Wild Animal Park a Botanické zahrady.

 

Státní park Anza-Borrego Desert   

Asi 137 km severovýchodně od San Diega se nachází vstup do největšího státního parku v Kalifornii. Anza-Borrego Desert má rozlohu asi 600 000 akrů a zahrnuje odlehlou pouštní krajinu. Duny, naplaveninová země, kaňony, palmové háje, květiny a kaktusy (které kvetou v březnu a dubnu), stejně tak jako fantastické výhledy, jsou jen některé z atrakcí této oblasti na okraje pouště Colorado Desert.

 

Kelso Dunes – dunové pole 

Kelso Dunes leží 213 m nad pouštním dnem a návštěvníci mají možnost vystoupit na největší dunu. I když se jedná o relativně krátkou túru (necelých 5 km), kvůli písku a zcela odhalené přírodě je výstup značně náročný. Kelso Dunes se nachází v Mohavské národní rezervaci (Mojave National Preserve).

                                                                                                                            

Národní park Joshua Tree   

NP Joshua Tree byl pojmenován podle stromu, který roste pouze v Mohavské poušti: juka krátkolistá, která dosahuje výšky až 18 m. Mnohé z těchto stromů jsou prý staré několik staletí a jejich nejhustší shluky se nacházejí na západě v „Kamenné říši divů“ (Wonderland of Rocks). V oblasti spatříte zajímavé skalní formace vytvarované obrovským tlakem a vysokými teplotami, jejichž působením byla před mnoha miliony let rula vytlačena ze země. Dále jsou zde k vidění skály z bělavého a načervenalého křemene.

Park je domovem široké škály divokých zvířat. Ve dne se mohou návštěvníci setkat pouze s pár druhy, jako jsou veverky, antilopka zakrslá a občas kojot. Také zde žijí jedovatí pavouci a pět typů chřestýšů. V létě musí být návštěvníci vybaveni na horko, protože teplota často překročí 40 °C.

 

Algodones Dunes – dunové pole 

Asi 32 km východně od města Brawley se nachází Algodones Dunes, jedno z největších dunových polí (erg) na severoamerickém kontinentu. Největší duny naleznete na západní straně, přičemž je možné kempovat v parku North Algodones Dunes Wilderness Area, nemají sem však povolen vstup motorová vozidla off road.

 

Město duchů Calico – historické městečko

Opuštěné Calico leží 16 km východně od města Barstow. V letech 1881-1896 bylo jedním z nejdůležitějších amerických měst, odkud se tisíce lidí vydávaly do nedalekých hor hledat stříbro. Když cena stříbra v roce 1895 poklesla, stříbrné doly byly zavřeny a Calico upadlo. V roce 1954 „město duchů“ zrenovoval majitel zábavního parku Knott’s Berry Farm a dnes je turistickou atrakcí s restauracemi, obchody a dalšími aktivitami.

 

Rezervace kaňon Big Morongo

Přírodní rezervace Big Morongo Canyon (Big Morongo Canyon Preserve) je nachází v oblasti Morongo Valley jihozápadně od městečka Yucca Valley. Je jedním z nejlepších míst v Kalifornii pro pozorování ptactva a domovem 72 druhů včetně papežíka indigového. Lokalitami s bažinami a potoky vede řada stezek, některé po dřevěných můstcích.