Indická varianta covid-19: co zatím víme

Indická varianta covid-19: co zatím víme 1

Nejnovější varianta koronaviru způsobujícího covid-19 označovaná jako B.1.617 byla poprvé objevena v Indii a poté v dalších zemích po celém světě. Stále není jasné, jak moc je nebezpečná. Počet nových koronavirových infekcí v Indii nadále prudce roste. Autority v oblasti zdraví zaznamenaly více než 320 000 nových případů a dalších 2771 úmrtí za posledních 24 hodin v zemi s celkovou populací 1,38 mld. lidí. Několik zemí, včetně Německa, přislíbilo pomoc. Je však příliš brzy říkat, zda je nová varianta viru B.1.617 odpovědná za rychlý nárůst infekcí, ale je považována za možnou příčinu.

Indie: počet případů narůstá a země pátrá po dalších nových kmenech

Jakou roli hrají varianty virů?

V mnoha dalších případech a zemích hrály roli právě nové varianty, když počet infekcí prudce narostl. Někteří odborníci se také obávají, že se indická varianta může proměnit v typ „supermutace“, která rozšíří do celého světa. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je hluboce znepokojen situací v Indii. Navíc indická varianta se už rozšířila do dalších zemí. Úřady v oblasti zdraví zjistily variantu B.1.617 v Německu, Belgii, Velké Británii, Švýcarsku, USA, Austrálii Singapuru.

 

Proč by indická varianta mohla být nebezpečná?

Indickou variantu tvoří dvě mutace proteinu ve výběžcích viru (spike protein). Tento protein umožňuje viru vstoupit do těla a infikovat ho. Virus se pak může rychle šířit tělem, pokud unikne protilátkám v imunitním systému nebo těm, které se vytvořily díky vakcíně – anebo pokud nejsou přítomné žádné protilátky. Odborníci tvrdí, že existuje riziko, že lidé, kteří se zotavili z infekce covid-19, nebo ti, kteří byli očkováni, nemusí být vůči této nové variantě tak odolní, jako proti jiným variantám viru.

 

Co je zvláštního na indické variantě?

Mutace zjištěné v indické variantě byly označeny E484Q a E484K. Nejsou přitom úplně nové. Byly už  identifikovány v jiných mutacích, jako je jihoafrická varianta B.1.353 a brazilská varianta P1. V některých případech byly indické mutace detekovány u britské varianty B.1.1.7. Existují i ​​jiné mutace, například mutace zvaná L452R, která je detekována v kalifornské variantě B.1.429; stejná byla nalezeno ve variantě v Německu.

 

Zajímavé nebo znepokojující?

WHO kategorizuje indickou variantu jako „variantu zájmu“: to znamená, že je sledována, ale prozatím nepředstavuje hlavní téma. Dr. Jeffrey Barrett, ředitel Genomické iniciativy pro covid-19 ve Wellcome Sanger Institute ve Velké Británii, uvedl, že indická varianta se za posledních několik měsíců rozšířila na nízké úrovni, takže je pravděpodobné, že nebude tak přenosná jako B.1.1.7. Řada dalších odborníků však vidí hrozbu jinak – a zdá se, že aktuální vývoj naznačuje, že mohou mít pravdu. V indickém státě Maháráštra bylo více než 60 % všech koronavirových infekcí spojeno s novou variantou B.1.617 na základě infekcí, které byly sekvenovány podle jejich původu. Místní úřady však tvrdí, že počet sekvenovaných případů je příliš nízký na to, aby mohly vyvodit jasné závěry. Z tohoto důvodu zůstává nejasné, zda je indická varianta zodpovědná za nárůst infekcí na subkontinentu.