Hlavní atrakce kanadského Edmontonu

Hlavní atrakce kanadského Edmontonu 1

Edmonton se táhne podél obou břehů řeky Severní Saskatchewan zhruba uprostřed provincie Alberta, jejíž je metropolí. Na město působily různé ekonomické vlivy, od počátečního trhu s kožešinami, zřízení železnice napříč Kanadou, zlaté horečky na Klondiku v letech 1897/1898, stavby Aljašská dálnice až po těžbu ropy a zemního plynu. Díky hospodářské prosperitě mohl Edmonton investovat do umění a kultury prostřednictvím stavby divadel a muzeí. Největší pýchou města je však nákupní a zábavní centrum West Edmonton Mall, které patří k největším svého druhu na světě. I během dlouhého a chladného zimního období, kdy zde průměrné teploty činí -15°C, láká komplex nakupující, aby se zde zdrželi.    

 

Royal Alberta Museum

Royal Alberta Museum je místem, kde naleznete řadu trvalých kulturních a přírodovědeckých expozicí, stejně tak jako střídající se dočasné instalace. Obzvlášť působivé jsou fosílie dinosaurů, akvária s původními rybami a živý hmyz, včetně některých exotických a obrovských druhů. Oddělení kulturní historie se zaměřují na domorodé kultury prostřednictvím artefaktů od Indiánů kmenů Blackfoot, Cree a dalších původních obyvatel.   

Adresa: 12845 102 Ave NW, Edmonton

 

Národní park Elk Island a Beaver Hills

Národní park pokrývá zalesněnou oblast s jezery a mokřinami a je domovem nejrůznějších druhů divokých zvířat včetně losů, jelenů wapiti a bobrů. Hlavní atrakcí NP Elk Island je však velké stádo amerických bizonů (buffalo), které se pase ve speciální oboře. Když pojedete autem pomalu po silnici napříč parkem, určitě zahlédnete některé z těchto mohutných huňatých zvířat. 

Kopcovitá oblast Beaver Hills byla původně domovem kmene Indiánů Sarcee, které však odtud vyhnali Indiáni Cree, když lovili bobry a bizony kvůli kůžím pro velké obchodní společnosti. Kvůli lovu a osídlení oblasti byli zdejší bizoni téměř vyhubeni, přesto bylo pár bizonů v Beaver Hills odchyceno v roce 1909 a umístěno do vlastní rezervace. To jsou předkové zvířat, která dnes žijí v NP Elk Island. 

Adresa: Site 4, RR #1, Fort Saskatchewan

 

West Edmonton Mall

West Edmonton Mall je největší nákupní centrum Kanady a jedno z největších na světě, které představuje významnou turistickou atrakci. Kromě stovek obchodů a restaurací komplex obsahuje hotel, kinosály, obrovský akvapark, kluziště a mnoho dalšího. V arkádě Europa Boulevard spatříte mnoho obchodů, které mají průčelí v evropském stylu a nesou jména mezinárodních módních návrhářů. Bourbon Street je zase kopií proslulé ulice v New Orleansu, kam návštěvníci míří za kreolskou kuchyní a živou hudbou. Zdejší zábavní park Galaxyland patří k největším krytým parkům na světě; naleznete zde nejrůznější atrakce včetně horské dráhy s třemi otočkami.    

Adresa: 8882 – 170 Street, #2472, Edmonton

 

Ukrajinská kulturní vesnice

Muzeum pod širým nebem zřízené v 70. letech u dálnice Yellowhead Highway přestavuje kulturní dědictví mnoha přistěhovalců z Ukrajiny a Bukoviny, kteří se v Albertě usadili v 90. letech 19. století. Na místě byly zrekonstruovány různé historické budovy a zdejší cibulovitou kopuli ukrajinského kostela je vidět už zdaleka. Kromě toho je zde mnoho živých ukázek historie, jako je dílna kováře, trh a starosvětský obchod se smíšeným zbožím.   

Adresa: Hwy 16 E, Tofield 

 

Fort Edmonton Park – muzeum

Fort Edmonton Park je další muzeum pod širým nebem se starými věrohodně zrekonstruovanými budovami, které odrážejí historický vývoj Edmontonu. K budovám patří typická pevnost z roku 1846 společnosti Hudson’s Bay Company, ulice z průkopnického města z roku 1885, budoucí provinční metropole v 1905, a také budovy z 20. let 20. století. Mezi různými starými dopravními prostředky se mohou návštěvníci svézt v kočáře taženém koňmi nebo parním vlakem. V nedalekém Přírodním centru Johna Janzena zase mohou spatřit expozice o geologii a ekologii v oblasti.   

Adresa: 7000 143rd Street, Edmonton

                                                                             

Muttart Conservatory – arboretum

Na jižním břehu řeky Severní Saskatchewan se tyčí čtyři skleníky ve tvaru pyramid, které ukrývají vzácné a druhy rostlin z různých končin. Každá pyramida představuje jiné prostředí (biom) ve světě, od tropického klimatu Barmy a Fidži až po pavilon s mírným klimatem s americkými sekvojemi a s australskými eukalypty. Díky množství druhů rostlin je skleník/arboretum přdním botanickým zařízením v Edmontonu. 

Z vyvýšených míst nad řekou se nabízí krásný výhled na lesknoucí se pyramidy Muttart Conservatory na pozadí s panoramatem centra Edmontonu.   

Adresa: 9626 96A St NW, Edmonton

 

Budova legislativy

Uprostřed zahrady podobající se parku, kde kdysi stála pevnost Fort Edmonton, se dnes nachází Budova legislativy z roku 1912. Z její terasy je krásný výhled přes řeku Severní Saskatchewan až na vzdálený druhý břeh. K dispozici jsou komentované prohlídky, při kterých se můžete seznámit s historií, architekturou i různými zajímavostmi týkajícími se budovy.   

Adresa: 10800 97 Ave NW, Edmonton

 

Galerie umění Alberty

Nepravidelná modernistická budova na nám. Sir Winston Churchill Sq, Galerie umění Alberty v Edmontonu, je věnována výtvarnému umění s důrazem na západní Kanadu. V galerii naleznete střídající se a putovní výstavy, ale také vlastní rozsáhlou sbírku s více jak 6000 pracemi.   

Adresa: 2 Sir Winston Churchill Sq, Edmonton

 

Reynolds-Alberta Museum, Wetaskiwin

Hodinu cesty autem jižně od centra (downtownu) Edmontonu leží přátelské městečko Wetaskiwin. Zdejší hlavní atrakcí je technické muzeum Reynolds Alberta Museum věnované všemu, co má co do činění s výrobou letadel a vozidel. Můžete zde spatřit venkovní expozice starých zemědělských strojů a techniky, včetně takových obrů, jako jsou parní traktory, mlátičky obilí, pásové traktory a velká nákladní auta. Dále zde můžete obdivovat stará letadla a „retro“ motocykly.   

Adresa: 6426 40 Ave, Wetaskiwin 

 

K Days – slavnosti

Největší událostí v Edmontonu je každoroční desetidenní festival známý jako K Days („K dny“, dříve Capital Ex), který se koná na konci července. Při něm znovu ožívají divoké dny zlaté horečky na Klondiku v 90. letech 19. století a celé město přivedou k životu pouliční párty, tanec, průvody, živá zábava, rýžování zlata i menší zábavné akce. Turisté, kteří plánují návštěvu Edmontonu v době konání festivalu, by si v každém případě měli rezervovat ubytování s dostatečným předstihem.   

 

Edmonton Valley Zoo

Edmonton Valley Zoo otevřené v roce 1959 se tradičně zaměřuje na výzkum ohrožených druhů zvířat. V  areálu s mnoha zařízením a vybavením pro rodiny s dětmi žije více jak 350 zvířat, a to exotických i původních z provincie Alberta. Zvířata a jejich ošetřovatelé se pravidelně představují návštěvníkům. K dětským atrakcím v zoo patří šlapací lodičky, miniaturní vláček a kolotoč. 

Adresa: 13315 Buena Vista Rd, Edmonton

 

Muzeum letectví v Albertě

Muzeum letectví (Alberta Aviation museum) by si neměl nechat ujít žádný milovník letectví, přičemž zde spatříte 40 vystavených letadel. Muzeum se nachází nedaleko letiště pro centrum Edmontonu a snadno ho naleznete díky dvěma bojovým letounům umístěným v zajímavých polohách, jedno téměř vertikálně.   

Adresa: 11410 Kingsway Ave NW, Edmonton 

 

TELUS World of Science

Vědecké muzeum TELUS World of Science umístěné v moderní bílé budově je vzdělávací institucí pro všechny věkové kategorie. Spousta interaktivních vědeckých a technických expozic a exponátů pokrývá oblasti, jako je vesmír, robotika, forenzní vědy a životní prostředí. K muzeu přiléhá planetárium Margaret Zeidler Star Theatre a kinosál IMAX promítající filmy z celého světa.

Adresa: 11211 142 St NW, Edmonton 

 

Shaw Convention Centre – konferenční centrum

Přestože se většina budovy nachází pod zemí, z konferenčního centra Shaw Convention Centre budete mít krásný výhled přes řeku Severní Saskatchewan. Také je to dobré místo, kde můžete začít svoji prohlídku relativně malého centra města.   

Adresa: 9797 Jasper Ave NW, Edmonton

 

KDE SE V EDMONTONU UBYTOVAT

Doporučujeme Vám následující hotely v rušném downtownu a v západním Edmontonu nedaleko proslulého nákupního centra:   

  •         The Fairmont Hotel Macdonald: luxus na břehu řeky, památková budova z roku 1915, elegantní výzdoba, vyhřívaný krytý bazén, dobře vybavené fitness centrum
  •         Matrix Hotel: hotel střední třídy v downtownu, v ceně ubytování je snídaně a parkování, v blízkosti skvělé restaurace, světlý současný styl
  •         Staybridge Suites West Edmonton: cenově dostupný 3hvězdičkový hotel, prostorné apartmány s kuchyní, společenský večer s recepcí Po-St, v ceně snídaně formou bufetu, krásný krytý bazén
  •         Hilton Garden Inn West Edmonton: ekonomické sazby za ubytování, vstřícní zaměstnanci recepce, v ceně sušenky, horká koupel a vyhřívaný bazén s mořskou vodou, pohodlné postele