10 originálních vánočních trhů

10 originálních vánočních trhů 1

Když se v evropských městech objeví stovky vánočních trhů, je jasné, že se blíží Vánoce. I když nejslavnější a nejoblíbenější najdete v Německu a Belgii, vánoční trhy probíhají také v dalších zemích a nabízejí širokou škálu témat, specialit a místních tradic.

 

Innsbruck, Rakousko

Kdy: 15. listopadu – 23. prosince 2022

Innsbruck v zasněžených rakouských Alpách pořádá několik kouzelných vánočních trhů (úvodní foto). Ve středověkém starém městě se třpytí obří vánoční strom před Zlatou stříškou, lidové kapely hrají a stánky prodávají ozdoby, svíčky, perník a svařené víno. Děti uvítají tradiční pouťové atrakce a loutkové představení na nábřežním trhu Marktplatz, nebo se s nimi můžete vydat na trh v Kiebachgasse s pohádkovou tématikou. Stánky a rozsvícené stromy osvětlují také ul. Maria Theresien Strasse.

 

Zámek Hellbrunn‏, Salzburg, Rakousko

Kdy: 17. listopadu 24. prosince 2022

Když přijde advent, vánoční trhy se rozzáří po celém Rakousku, ale jen málo je jich tak krásných jako Adventní kouzlo v Hellbrunnu v zámku Hellbrunn v Salzburgu. Zahrnují zpěv koled, stánky s řemeslnými výrobky, vánoční vláček a „mazlící zoo“ pro děti, zatímco 24 oken barokního zámku se promění v obrovský adventní kalendář. Vánoční průvod, dechovky, hráči na alpské rohy, betlémy a skutečný les tvořený 400 zářícími stromky činí ze zdejších oslav mimořádný zážitek. 

 

Pilatus‏, Švýcarsko

Kdy: 18.-20. listopadu 2022

Pokud jde o novost a skvělé výhledy na Alpy, nenechte si ujít nejvýše položený vánoční trh v Evropě, kam se dostanete nejstrmější ozubnicovou železnicí světa, která zdolává horu Pilatus (2132 m) už od roku 1889. Vysoko nad Lucernským jezerem se koná Christkindlimärt se sváteční hudbou a s více jak 40 vyzdobenými tržními stánky prodávajícími svíčky z včelího vosku, postavy do betlémů, perníky a další věci do vánoční punčochy.  

 

Colmar, Francie

10 originálních vánočních trhů 2

Kdy: 23. listopadu – 28. prosince 2022

Pokud jde o skutečný duch Vánoc, nic nepředčí Colmar ve francouzském Alsasku se starým městem s hrázděnými domy, kde se koná 5 různých vánočních trhů. Okrsek Petite Venise („Malé Benátky“) protkaný kanály nabízí trh s atrakcemi pro děti, které zde najdou kolotoč, živý betlém a schránku na dopisy Ježíškovi, zatímco zájemci o starožitnosti, umění a řemeslné výrobky se procházejí po historické budově Ancienne Douane. Milovníci sladkostí tu naleznou alsaský perník, kořeněné sušenky Bredele, anýzové sušenky Springerle a ovocný chleba Berawecka říznutý třešňovicí.

 

Gengenbach, Německo

Kdy: 30. listopadu – 23. prosince 2022

Jen málo měst vypadá tak vánočně jako Gengenbach v německém Černém lese. Hrázděné staré město působí jako scéna ze sněžítka, když se rozsvítí vánoční světýlka, dřevěné chaty září do dálky a koledníci zpívají před růžovo bílou radnicí z 18. století. Buďte na místě v 18 hodin, abyste viděli, jak se otevírá jedno z 24 oken „adventního kalendáře“, které odhalí vánoční scénu od některého známého malíře či ilustrátora. ttps://www.weihnachtenseite.de 

 

Tallinn, Estonsko

Kdy: 23. listopadu 2022 – 8. ledna 2023

V Tallinnu máte sníh na Vánoce víceméně zaručený. Oslavy se konají po celém starém městě (UNESCO), s obrovským vánočním stromem tyčícím se nad malebnými chatkami na nám. Raekoja plats, středověkým centrem města. K estonským řemeslným výrobkům patří ručně pletené čepice, zvířátka splétaná z mořských řas, výrobky z proutí a dřevořezby. Večer se často objeví Santa. Uniknout teplotám pod nulou můžete do kavárny osvětlené svícemi a zahřát se vydatným estonskými pokrmy, jako je kyselé zelí a jelito.

 

St Helier, Jersey, Normanské ostrovy, Velká Británie

Kdy: 24. listopadu – 11. prosince 2022

Podpora místních řemeslníků je v centru pozornosti trhů Genuine Jersey Simply Christmas Market („Jednoduše pravý vánoční trh v Jersey“) konajících se ve městě St Helier na ostrově Jersey (jednom z Normanských ostrovů v kanále La Manche). Listnaté stromy ověšené světly ozařují nám. Royal Square a tržní stánky dostávají nakupující do sváteční nálady prostřednictvím tradičního piva (real ale), masových koláčů, jmelí a místních řemeslných výrobků. Najdete zde také živou hudbu a zábavu, takže trhy nabízejí návštěvníkům vánoční atmosféru zabalenou v pěkném balíčku.

 

Barcelona, Španělsko

10 originálních vánočních trhů 3
vánoční poleno Caga Tió

Kdy: 26. listopadu – 23. prosince 2022

K čemu Santa Claus, když máte šklebící se poleno Caga Tió, které kaká dárky? Tuto katalánský vánoční kuriozitu najdete v miniaturní podobě vedle jmelí, nugátu turrón a betléma s biblickými výjevy na tržnici Fira de Santa Llúcia ve španělské Barceloně, před gotickou katedrálou na nám. Plaça de la Seu. A pokud Vám Caga Tió přijde bizarní, co teprve Caganer, vyměšující postava ukrývající se v katalánských betlémech pro štěstí a bohatou sklizeň!

Kam se vydat v prosinci oslavit svátky 

Malmö, Švédsko

Kdy: různé trhy s různými daty

Malmö nabízí švédský stůl vánočních trhů, koncertů a zářících stromků. Můžete se podívat po ozdobách domácí výroby a zahřát se svařeným vínem (glögg) se švédským perníčky (pepparkakor) nebo šafránovým pečivem (lussekatter). Zámek Katrinetorp nabízí ve dnech (3-5. prosince) trh, kam byste se měli vydat za starožitnostmi, pryšci nádhernými („vánoční hvězda“) a svátečním jídlem, zatímco trh na nám. Gustav Adolf Torg nabízí zboží fair trade, recyklované a retro dárky. Nasaďte si brusle a projeďte se po venkovním kluzišti v parku Raoul Wallenbergs nebo Folkets.

 

Padstow, Anglie

Kdy: 1.-4. prosince 2022

Na větrném pobřeží anglického Cornwallu je hitem Vánoční festival v Padstow(Padstow Christmas Festival). Rick Stein, Paul Ainsworth a Nathan Outlaw patří k hvězdnému obsazení šéfkuchařů předvádějících vaření jako inspiraci na sváteční stůl. Jazz bandy a koledníci se starají o zábavu davů pohybujících se kolem nábřežních stánků, kde se prodává cornwallské čatní, koláče a svařený jablečný cider, dřevěné hračky a ozdoby. Děti zde najdou ohradu se soby a závod Santů (Santa Fun Run), kde asi 200 adeptů na Santu závodí v běhu pro charitu. Ohňostroje rozzáří přístav v pátek ve 20,30.              

Akční nabídka ubytování