Hlavní atrakce Rio de Janeira

Hlavní atrakce Rio de Janeira 1

Kypící, vzrušující a oslnivé, to jsou nejlepší přívlastky pro Rio de Janeiro, jedno z nejoblíbenějších měst zábavy na světě. Díky plážím s bílým pískem objímajícím záliv Guanabara a části města, která je památkou UNESCO, míří turisté do Ria de Janeira především proto, aby se bavili. Můžete se přidat k místním nazývaným cariocas a sdílet jejich tři vášně: pláže, fotbal a karneval. A pokud se budete chtít vydat mimo davy lidí, čeká na Vás např. čtvrť Santa Teresa s bohémskými kavárnami a galeriemi umění, nebo můžete podniknout plavbu na některý z rajských ostrůvků ležících nedaleko pobřeží.

Kdy cestovat

Léto (prosinec-únor) je horké a vlhké, kdy teploty dosahují 40 °C a místní se vydávají na pláže; miliony turistů přijíždí v lednu a únoru kvůli každoročnímu slavnému karnevalu.

Podzim (březen-květen) je vlhký, ale teploty výrazně klesnou na něco přes 20 °C. Navštivte město v době konání Indiánského dne (Dia do Indio) 19. dubna, což je série akcí na počest domorodých obyvatel země.

Zima (červen-srpen) je mírná a příjemná s teplotami, které jen vzácně klesnou pod 17 °C. Také déšť je minimální, takže se jedná o idealní dobu pro návštěvu a seznámení se s tímto úžasným městem.

Jaro (září-listopad) je teplé a suché, s průměrnou teplotou 26 °C. Návštěva Ria je v těchto měsících příjemná kvůli minimální vlhkosti.

Hlavní atrakce Rio de Janeira 2

Nenechte si ujít

Vrchol Corcovado a socha Krista (Cristo Redentor)

Socha Krista Spasitele shlížející poklidně na Rio z vrcholu Corcovado představuje ikonický pohled na město, který se zde nabízí snad z každého rohu. Na vrchol se nejlépe dostanete ozubnicovou dráhou a pak po 220 strmých schodech. A pokud by byly schody pro Vás příliš namáhavé, k dispozici je zde výtah a eskalátory.

Pláže Copacabana a Ipanema

Jsou to dvě nejznámější pláže v Riu, které se táhnou kolem zálivu. Copacabana je zároveň rušný a živý okrsek, kde nábřeží funguje jako epicentrum pověstné brazilské jiskřící atmosféry. Vedle pak leží pláž Ipanema s širokým rovným pásem písku, který přitahuje milovníky pláží, zatímco zdejší módní butiky a prestižní bary jsou cílem pro lidi milujících styl. Feira, hippie trh s řemeslnými výrobky, se koná vždy v neděli a neměli byste si ho nechat ujít.

Centrum (Centro)

Staří i mladí se scházejí v historickém centru Ria, kde se moderní mrakodrapy tyčí hned vedle historických budov. Nachází se zde dvě přední muzea – Národní muzeum výtvarného umění a Národní historické muzeum, a také Mosteiro de São Bento, bohatě zlacený kostel a benediktinský klášter.

Čtvrť Santa Teresa v Riu

Cestovní tipy

Co ochutnat:

Feijoada – hovězí, vepřové a černé fazole se vaří při nízké teplotě v masivním hliněném hrnci, čímž vznikne vydatný „guláš“, který mnohé restaurace v Riu podávají každý pátek.

Vatapá – krémová omáčka připravené z rybího tuku, kokosového mléka a maniokové pasty s krevetami a kuřecím masem, podává se s rýží.

Pão de queijo – na povrchu křehké, uvnitř měkké kuličky z těsta a sýra jsou prostě lahůdka.

Açaí (ovoce) – místní lidé si pochutnávali na sorbetu z açaí (euterpe brazilské) ještě dlouho předtím, než ji svět poznal coby superpotravinu.

Cachaça – destilát z cukrové třtiny, nejoblíbenější v Brazílii.

 

Hotely

Rio de Janeiro nabízí působivou škálu hotelového ubytování, od luxusních hotelů na nábřežích Copacabana a Ipanema až po lépe cenově dostupné dále od pobřeží. Hotel Copacabana Palace sídlící v elegantní klasické budově viděl mnohé slavné lidi, jako je např. Robert De Niro, Orson Welles nebo princezna Diana. Méně nákladnou možností je pak ekonomický San Marco Hotel nacházející se jen dva bloky od pláže Ipanema.

Akční nabídka ubytování zde 

 

Noční život

Když zapadne slunce, Rio ožije lidmi shromažďujícími se v mnoha barech a klubech ve městě. Proslulý bar&klub Jobi s levným pivem a živou atmosférou je oblíbeným podnikem místních, zatímco klub Circo Voador je dějištěm vynikajících tanečních výkonů, kde tanečníci předvádějí své umění na velkém sníženém parketu. A pokud byste chtěli něco tradičnějšího, navštivte Theatro Municipal, jedno z nejvýznamnějších divadel Brazílie, které nabízí výběr současné i klasické produkce.

 

Výlety z Ria

Paraty (UNESCO) je město zamrzlé va čase. Jeho skvěle zachovalá architektura pocházející ze 17. a 18. století je ukázkou bohaté historie města coby významného přístavu pro obchod s kávou a zlatem. Paraty se nachází jen 3 hodiny cesty autem od Ria a je to světlý doplněk k Vaší cestě.  

 

Co dělat v Riu 

Staňte se volejbalovou hvězdou

Na plážích v Riu není nic neobvyklého vidět profesionální atlety hrající plážový volejbal (vôlei). Po fotbalu, který je v Brazílie jasná jednička, je to druhý sport, který zdejší oblíbili. Přitom se jim podařilo obojí spojit, čímž vznikl sport futevolei. Můžete se na něj podívat nebo si ho i zahrát.

Bojové umění capoeira

Capoeira je bojové umění, které přinesli do Brazílie afričtí otroci. Spojuje se v něm atletika, půvab a hudba, účastníci se mají dostat blízko k sobě, ale nedotýkat se. Mnoho škol v Riu nabízí kurzy, kde se můžete naučit některé rychlé a komplexní manévry. Podívejte se např. na Capoeira Senzala.

Surfing

Když se vydáte na ranní procházku po pláži Ipanema, uvidíte desítky surfařů v akci; surfing je v Riu významná aktivita a zdejší vlny na pobřeží Zona Sul jsou pro něj ideální. Oblíbenými lokalitami surfařů jsou pláže Prainha a Recreio, a také pláž Arpoador blíže k městu. Společnost Invicta provozuje půjčovnu surfingových potřeb.

Vylezte na Boží prst

Rio je ideální destinací pro horolezce, kde Pão de Açúcar („Cukrová homole“) a žulový vrcholek Corcovado představují výzvu i pro nejzkušenější z nich. Jen pár hodin cesty od Ria a se nachází skalnatý vrcholek Dedo de Deus („Boží prst“), který představuje skvělou alternativu. Výstupy s doprovodem nabízí společnost Climb In Rio.

Vzneste se nad město 

Hang gliding či paragliding v blízkosti strmých vrcholků v Riu představuje velkolepé vzrušení a umožňuje účastníkům se podívat na město z naprosto jiného úhlu. Vzlétá se z vrcholku Pedra Bonita shlížejícího na čtvrť São Conrado, a pak budete 15 úžasných minut plachtit vzduchem, než přistanete na písečné pláži Praia Pepino. Tandemový let si můžete zařídit u Just Fly. 

Hlavní turistické atrakce Brazílie mimo Rio