Hlavní atrakce turecké Bergamy a severní egejské oblasti

Hlavní atrakce turecké Bergamy a severní egejské oblasti 1

Severní egejský region sice možná na tureckém Tyrkysovém pobřeží „hraje druhé housle“, přesto však nabízí spoustu turistických atrakcí a možností aktivit. Helénistická sláva starověkého království Pergamon (Pergamum) je hlavním lákadlem, ale ukryté v kopcích a kolem pobřeží jsou také stovky dalších ruin a monumentů, zatímco zdejší ospalé vesnice nabízejí krásné prostředí k návštěvě. Právě sem míří lidé z celého Turecka trávit svoji letní dovolenou, ve starobylých nádherných městech na pobřeží s domy v pastelových barvách.

 

Akropole v Pergamonu 

Starověký Pergamon vyniká už jen svým úžasným umístěním. Prostor Akropole ležící na svahu kopce 5 km od moderního města Bergama (k dispozici je lanovka, pokud přicestujete autem a nebudete se cítit na strmý výstup) byl kdysi samotným srdcem mocného helénistického města. Nejnápadnějším prvkem je divadlo s 15 000 místy zasazené do strmého jihozápadního svahu kopce, kam bylo možné se dostat po úzkém schodišti od Chrámu Athény. Vedle chrámu se nacházejí ruiny slavné pergamské knihovny postavené kolem roku 170 př.n.l., která kdysi ukrývala jednu z největších sbírek ve starověkém světě, asi 200 000 svazků (které později převezl do egyptské Alexandrie Marcus Antonius coby dar Kleopatře). Západně od knihovny se nachází Trajánův chrám s terasou s mramorovými sloupy postavený v římském období. Pod divadlem je Diův oltář, kdysi vyzdobený složitými vlysy, které byly v 19. století převezeny do Berlína.

Místo: Kale Sokak, Bergama

 

Asklepion v Pergamonu  

Ke starověkým lázním se dostanete po dvoukilometrové túře do kopce z moderního Bergama. Během 2. stol.n.l. vzkvétal Asklepion jako významné centrum léčení používající bahenní kúry a rostlinná léčiva. Mnohé z dochovaných budov pocházejí z římského období, které znamenalo dobu rozkvětu, spíše než ze staršího helénistického období. Impozantní ulice se sloupořadím vede k hlavnímu komplexu, který zahrnuje posvátnou studnu, knihovnu, římské divadlo a chrámy Asklépia a Telesfora, kde se nemocní modlili k bohům léčení za uzdravení.

Místo: u Cumhuriyed Caddesi, Bergama

 

Červená bazilika (Kızıl Avlu)

Mohutná stavba v ruinách z červených cihle byla postavena za císaře Hadriána (117-138 n.l.) jako Serapeion, chrám zasvěcený bohům Serapidovi a Isis. Později v byzantském období byla proměněna v kostel a zasvěcena apoštolu Janovi, který předtím nazval velkolepý pohanský chrám „trůnem ďábla“. I když interiér je vážně poškozený, budova stojí za návštěvu už jen proto, abyste spatřili objem dochovaných zdí; ten skýtá dobrou představu, jak působivě a zlověstně musel chrám vypadat, když byl kompletní. Jeho interiér rozdělovaly dvě řady sloupů do tří uliček, přičemž centrální ulička končila polokruhovou apsidou, pod níž se nacházela krypta.

Místo: Konyaaltı Caddesi, Bergama

 

Archeologické muzeum v Bergamě

Až si prohlédnete starověký Pergamon, nezapomeňte nahlédnout také malého, ale dobře zorganizovaného muzea v Bergamě. Zdejší vynikající expozice ukazují nálezy z okolních archeologických lokalit. Za pozornost stojí především sochy bohů od „pergamské školy“ pocházející ze 4. století. Méně zajímavá etnografická sekce pak nabízí pár (poměrně smutných a zaprášených) dioramat.

Místo: Cumhuriyet Caddesi, Bergama

 

Ostrov Bozcaada/Tenedos

Ostrov Bozcaada/Tenedos je rájem pro milovníky slunce a nabízí krásné pláže na pozadí se zelenými svahy porostlými vinicemi. Malé hezké Město Bozcaada je centrem ostrova, přičemž labyrint jeho kamenných uliček leží kolem velkolepého byzantského hradu, který shlíží na přístav. Ostrov je skvělým místem pro relaxaci a nasávání slunečních paprsků. Pokud byste se chtěli bavit spolu s milovníky stylu a okázalosti z Istanbulu, zamiřte na pláž Ayazma, zatímco pláž v letovisku Ayana je tišší místo.

Místo: trajektem z přístavu Yükyeri, Poloostrov Biga

 

Alaçatı – městečko

Nejmódnější turecká rekreační destinace Alaçatı je ráj s butikovými hotely a vzkvétající kulinářskou scénou. Krásně zrenovované tradiční kamenné domy ve vesnici hostí kavárny a restaurace, a pokud se zajímáte o kulinářství, neměli byste si návštěvu tohoto místa nechat ujít. Alaçatı je rovněž významným místem pro windsurfing s každoroční mezinárodní soutěží. Ať už jste úplný začátečník nebo zkušený prosík, zde si můžete vylepšit své umění a dovednosti: k dispozici je řada společností nabízejících vyučování windsurfingu na pláži.

Místo: Poloostrov Çeşme, 75 km od İzmiru

 

Ayvalık – pobřežní město  

Jedním z nejkrásnějších měst severní egejské oblasti je Ayvalık, které je tvořeno chátrajícími kamennými domy v pastelových odstínech, porostlými révou. Ty vedou dolů k rušnému přístavu, kde rybářské lodě kotví hned vedle turistických plavidel a jacht. Pokud zde budete ve čtvrtek, nenechte si ujít obří rušný trh na Neşe Sokak, kde můžete zakusit atmosféru místního života. Kromě toho se jedná o skvělé místo, pokud se chcete opalovat se, plavat či potápět. Dole v přístavu čekají desítky výletních lodí, které v letních měsících vyplouvají na výlety v zátoce.

Místo: 45 km od Bergamy

 

Historická lokalita Assos

Chrám Athény s jeho panoramickými výhledy na Egejské moře je připomínkou slavné minulosti starověkého Assosu, který byl založen v 8. stol. př.n.l.. Kdysi byl domovem filosofů, např. Aristotela, zatímco dnes zde vedle ruin leží moderní vesnice Behramkale, která je tichým kouzelným místem, kde si můžete sednout a obdivovat někdejší nádheru. Chrám je hlavní turistickou atrakcí, ale také si zde můžete prohlédnout nekropoli, divadlo a zbytky středověkých hradeb.

Místo: Poloostrov Biga

 

Město İzmir

İzmir patřící k nejživějším městům v Turecku je rušný přístav s historií sahající až do 11. stol. př.n.l., kdy zde Řekové založili kolonii Smyrna. V průběhu staletí se Smyrna rozrostla a stala jedním z nejvýznamnějších měst ve Středomoří, které přežívalo a vzkvétalo i přes nespočet viditelných změn až do osmanského období. Během Turecké války za nezávislost byla v roce 1922 většina staré Smyrny kompletně vypálena a zrodilo se moderní město İzmir. To ale znamená, že i přes dlouho a slavnou slavnou minulost je zde k vidění jen pár historických atrakcí. Bazar Kemeraltı v centru města je skvělým místem, kde si můžete vybrat turecký textil a další suvenýry, a za zastávku stojí také Etnografické muzeum na Cumhuriyet Bulvarı.

Místo: dálnice E87