Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu

Hlavní atrakce v okolí Velkého kaňonu 1

Velký kaňon (Grand Canyon) je jedna z nejslavnější a nejvelkolepějších přírodních atrakcí Ameriky a představuje výletní cíl už po celé generace. Jeho Severní okraj (North Rim) a Jižní okraj (South Rim) jsou přístupné z opačných stran kaňonu, většina lidí však navštíví Jižní okraj. Severní okraj je v zimě uzavřený, Jižní je však otevřený po celý rok a dobře přístupný z měst, jako je Las Vegas, Phoenix, Sedona a Williams. Hlavní vstupní bod do této části parku představuje Jižní vchod (South Entrance), kde se nachází hlavní Návštěvnické centrum. Také je možné se sem dostat z východu vchodem Desert View Entrance, pro většinu lidí je to však méně pohodlná varianta.   

Pokud si budete chtít prohlédnout park z auta, od Návštěvnického centra u Jižního vchodu existují dvě možnosti. Trasa/silnice Hermit Road vede západním směrem přes oblast Grand Canyon Village, známou spíše jako Village, až k řadě vyhlídek. Trasa je otevřená pro soukromá vozidla od 1. prosince až do konce února, mimo tuto dobu však musíte používat kyvadlovou dopravu v parku. Druhá možnost, která je přístupná pro auta po celý rok, je trasa/silnice Desert View Drive o délce 35,4 km, která vede od Návštěvnického centra východním směrem až k pozorovatelně Desert View Watchtower. Obě trasy jsou fantastické a předvádějí kaňon z jiné perspektivy. 

Řada výletů nabízí jedinečné způsoby, jak můžete poznat Velký kaňon, od letů vrtulníkem až po rafting na divoké vodě. Některé z nich začínají přímo ve Velkém kaňonu a jiné z nedalekých velkých měst, jako je Las Vegas. Ubytování v parku naleznete ve Village a poskytuje je koncesionář (smluvní partner) parku. Hned u Jižního vchodu leží městečko Tusayan s větším výběrem hotelů různých řetězců, a také s restauracemi a dalšími službami.  

 

 

10 hlavních atrakcí u Jižního okraje Velkého kaňonu:   

Návštěvnické centrum a vyhlídka Mather Point Overlook

Pokud budete vstupovat do parku Jižním vchodem ve směru od Williamsu, nejlepší je zamířit přímo do Návštěvnického centra. Pár expozic Vám zde představí stručný přehled informací o parku a také něco o jeho historii. Zaměstnanci parku jsou při ruce, aby zodpověděli Vaše otázky a poskytli Vám info o možnostech pěších túr a o atrakcích parku. Z Návštěvnického centra vede krátká stezka na vyhlídku Mather Point Overlook, kde naleznete pár velkých vyhlídkových teras na „poloostrově“ vyčnívajícím do kaňonu, odkud budete mít skvělé výhledy na dramatickou krajinu Velkého kaňonu.

 

Stezka Rim Trail

Rim Trail je převážně dlážděná pěší stezka, která vede po okraji Velkého kaňonu po délce 21 km, od začátku stezky South Kaibab Trail východně od Návštěvnického centra až k historické stavbě Hermit’s Rest na západním konci silnice Hermit Road. Stezka je téměř rovná a nabízí kombinaci slunce a stínu od okolních stromů, takže patří k nejlepším scénickým pěším trasám v Severní Americe a nabízí úžasné výhledy po celé své délce. Dostanete se na ni z místa před Návštěvnickým centrem u Mather Point, z Village nebo z vyhlídkových zastávek na silnici Hermit Road. Pokud budete mít omezené množství času a budete se moct vydat jen na krátkou procházku, dobrou volbou je úsek vedoucí od Mather Point západním směrem k vyhlídce Yavapai Point a ke Geologickému muzeu.

 

Geologické muzeum

Jednu z nejzajímavějších informativních expozic v NP Velký Kaňon naleznete v Geologickém muzeu. Jeho umístnění vybrala ve 20. letech 20. století skupina předních geologů tak, aby z něj byl nejlepší výhled na komplexní geologii kaňonu. Muzeum detailně popisuje viditelné vrstvy horniny, které spatříte z oken ve dlouhé stěně. Obří diagramy popisují formování kaňonu, od vyzdvižení hornin až po erozivní sílu vody tekoucí dole v kaňonu.  Z oken také můžete spatřit pěší stezky, včetně skvělé vyhlídky z Plateau Point, odnože stezky Bright Angel Trail a jediné stezky vedoucí dolů k řece Colorado. 

 

Silnice Hermit Road Drive

Hermit Road je silniční trasa dlouhá přes 11 km vedoucí kolem okraje kaňonu a nabízející mnoho míst s vyhlídkami; jedná se o nejoblíbenější silniční trasu v parku. Pokud sem zavítáte v době mezi začátkem prosince a koncem února, můžete se po ní vydat vlastním vozidlem. Od 1. března do 30. listopadu však musíte používat kyvadlovou dopravu v parku, která jezdí každých 10-15 minut a zastavuje na devíti vyhlídkách. Ačkoli výběr nejlepší vyhlídky může být věcí individuálního názoru, nejlepší výhledy budete mít z Maricopa Point, Hopi Point, The Abyss a Pima Point. Pokud budete mít málo času, můžete vynechat poslední zastávku Hermit’s Rest

 

Pěší stezka Bright Angel Hiking Trail

Nejoblíbenější pěší stezkou je Bright Angel Hike, která začíná ve Village, kde začíná svoji trasu také kyvadlový autobus k Hermit’s Rest. Je to dlouhá pěší trasa a většina lidí absolvuje pouze její část, aby se s ní seznámili. Kompletní trasa je okružní, vede ke kempu Bright Angel Campground, měří přes 30 km a zabere 2 dny. Zkušení pěší turisté se často vydávají ke kempu Indian Garden Campground, což vyžaduje okružní túru o délce téměř 15 km, která zabere 6-9 hodin. Pamatujte však, že se jedná o namáhavou túru s výškovým převýšením více jak 914 m. Pokud si však stezku budete chtít jen vyzkoušet na krátkém úseku, Upper Tunnel („Horní tunel“) je okružní trasa dlouhá jen 644 m, která zabere necelých 30 minut, zatímco dolní tunel má 2,7 km a zabere 1-2 hodiny. Vede po stěnách kaňonu se strmými skalami a prudkými poklesy kolem, takže není vhodná pro lidi, kteří mají problémy se zvládáním výšek. Některá části stezky se nacházejí ve stínu a mohou být pokryty sněhem či ledem, i když je nahoře teplo a sucho.   

 

Silnice Desert View Drive

Přestože většina lidí zamíří k Hermit Road, neméně úžasná je silnice Desert View Drive o délce 35 km. Jeden z hlavních rozdílů spočívá ve výhledu na řeku Colorado, která je mnohem lépe viditelná z některých zastávek na Desert View Drive než z druhé trasy ležící více na západ. Můžete spatřit bílé peřeje a dlouhé široké úseky řeky vinoucí se v dálce kaňonem.   

Na trase se nachází méně zastávek, všechny ale stojí za to, abyste jim věnovali svůj čas. Nejpozoruhodnější mezi nimi je nepochybně Moran Point s krásným výhledem na řeku Colorado ze vzdálené východní strany parkovací plochy, spolu s nespočtem barevných odstínů na skalních stěnách v kaňonu.

Lipan Point nabízí ještě úžasnější výhledy na řeku Colorado a zároveň je to pozoruhodná lokalita pro milovníky ptactva; jedná se o nejpřímější trasu přes kaňon pro stěhované ptáky, kteří používají tento úzký úsek při své migraci.    

Grandview Point je jedna z nejvýše položených vyhlídek na Jižním okraji. Z vyhlídkové plochy vede stezka Grandview Hiking Trail strmě dolů a rychle zmizí z dohledu. Jedná se o náročnou túru po neudržované stezce, která je určena jen pro zkušené pěší turisty. Zdejší podmínky jsou obtížnější než na stezce Bright Angel, na jaře je zde kluzko a v létě horko.   

Z Navajo Point, poslední zastávky před Desert View Watchtower, je pozorovatelna patrná na pravé straně a představuje dobrý objekt pro fotografování, pokud máte dlouhý objektiv. Poslední zastávka je Desert View na okraji útesu s pozorovatelnou, která je vrcholem celé trasy.

Na trase Desert View Drive se nachází také Tusayanské muzeum a ruiny. Samotné muzeum je poměrně malé a nabízí informace o lidech, kteří obývali tuto oblast, spolu s krátkou stezkou vedoucí ruinami, která nabízí pohled zblízka na jejich obydlí.   

 

Pozorovatelna Desert View Watchtower

Desert View je první zastávkou v parku, když přijdete z východu a vstoupíte do parku vchodem Desert View Entrance. Zastávka je vybavena kompletními službami, jako je obchod se smíšeným zbožím a kemp, její hlavní atrakcí je však indiánská pozorovatelna Desert View Watchtower o výšce 21 m.    

Přestože působí starodávným a zchátralým dojmem, nejedná se o rozpadající se ruinu postavenou domorodými obyvateli. Postavena byla v roce 1932 a je jednou ze čtyř staveb v parku navržených americkou architektkou Mary Jane Colter. Stavba byla navržena tak, aby vypadala jako pozorovatelna Indiánů Anasaziů, a mnoho pozornosti přitom bylo věnováno detailům. Věž je tvořena betonovou a ocelovou konstrukcí, avšak její kamenný interiér spolu s nerovnými obrysy střechy jí dávají dramatický efekt, kdy navíc splývá s barvami okolí. Vnitřní stěny, viditelné na každé úrovni z kruhových balkonů a schodišť, jsou pokryty nepravými petroglyfy a „starými“ malbami. Na druhé úrovni se nachází venkovní vyhlídková terasa a v horním patře uzavřená terasa, která nabízí úžasné výhledy na kaňon a na poušť na východní straně.   

 

Pozorování divokých zvířat

Přestože většina lidí nepřichází k Velkému kaňonu kvůli pozorování divokých zvířat, je velmi pravděpodobné, že nějaká zvířata zahlédnete, když pojedete přes park. Jedno z nejčastějších, které můžete zahlédnout kolem stezky Rim Trail, je jelen wapiti. Méně pravděpodobné už je spatření pumy americké žijící ve zdejších lesích, tabule u silnice Desert View Drive však radí řidičům, aby si na ně na silnici dávali pozor. V parku naleznete také ovce tlustorohé, skunky Conepatus, jelence ušaté (symbol Arizony), fretky kočičí a mnoho menších živočichů, jako je např. veverka Kaibab. 

 

Lookout Studio a Kolb Gallery

Ve Village se nacházejí Lookout Studio a Kolb Gallery zavěšené přímo na stěně kaňonu. Vyhlídka Lookout Studio je umístěna v další z budov navržených architektkou Mary Jane Colter, které najdete v celém parku, a má tradiční americký design z kamene, který má připomínat historickou ruinu. Studio prodává suvenýry a cetky, a také má k dispozici dvě venkovní vyhlídkové terasy s výhledem na Velký kaňon. Jen kousek pěšky odtud západním směrem naleznete Kolb Gallery (Kolb Studio), tmavohnědou dřevěnou stavbu. Původně historický viktoriánský dům byl postaven v roce 1905 a patřil bratrům Kolbovým, což byli dobrodruzi a ranní průzkumníci parku. Budova dnes slouží jako galerie umění se střídajícími se expozicemi, kde malá prodejna nabízí knihy a informace o životě Kolbů. Kolb Gallery se nachází nedaleko začátku stezky Bright Angel Trail. 

 

Kinosál IMAX v návštěvnickém centru National Geographic

Ve městě Tusayan hned u Jižního vchodu do NP Velký kaňon se nachází jeden z nejstarších kinosálů IMAX vůbec. Jeho návštěva rodinami, které přijedou k Velkému kaňonu, představuje dlouho zavedenou americkou tradici. Film „Velký kaňon: film (Velký kaňon: skrytá tajemství)“ je jedním z nejdéle promítaných filmů IMAX na stejném místě; jedná se o 34minutový dokument, který začíná vždy o půl. Kromě zhlédnutí filmu zde mohou návštěvníci získat info o parku nebo si dát něco k jídlu v přilehlé kavárně.   

***

 

Okolní atrakce: vyhlídka na řeku Little Colorado River

Když opustíte NP Velký kaňon na východní straně u Jižního okraje vchodem Desert View Entrance, první značená vyhlídka Vám nabídne úžasný pohled přes řeku Little Colorado River. Zastávka se nachází na území Navahů a na parkovací ploše prodávají Indiáni Navahové ručně vyráběné šperky. Stačí kousek cesty pěšky po široké stezce za parkovištěm, a dostanete se ke dvěma piknikovým stolům a vyhlídkovému prostoru (se zábradlím) s přímým výhledem na část strže. Při pohledu z okraje spatříte řeku Little Colorado River v dálce dole.   

 

Kde se ubytovat u Velkého kaňonu

Ve Village v NP Velký kaňon se nacházejí čtyři turistické chaty, kde si můžete rezervovat ubytování pouze prostřednictvím koncesionáře (smluvního partnera) parku. Veškeré další ubytování kolem Jižního vchodu naleznete ve městě Tusayan vzdáleném 5 minut cesty od brány parku. Naleznete tu řadu hotelů spolu s restauracemi, od řetězců rychlého občerstvení až po luxusní podniky. Zde uvádíme nejlépe hodnocené hotely v Tusayanu

  •         luxusní Grand Hotel at the Grand Canyon, který byl v lednu 2016 kompletně zrenovován, nabízí dobře vybavené pokoje s venkovským kouzlem
  •         také Holiday Inn Express je čerstvě zrenovovaný a nabízí velké pokoje vybavené mikrovlnkou a chladničkou; v cenách pokojů je zahrnuta snídaně ve formě bufetu  
  •         jediný hotel v Tusayanu, který přijímá mazlíčky (za příplatek), je hotel Red Feather Lodge; skládá se ze dvou budov: jedna je ve stylu motelu, kde můžete přijet autem až ke dveřím pokoje, a druhá je tradiční hotel s chodbami uvnitř; od poloviny května do poloviny září je pro hosty k dispozici bezplatná kyvadlová doprava do parku
  •         bezplatnou kyvadlovou dopravu nabízí také hotel Canyon Plaza Resort, který je vybaven velkými pokoji a vlastní restaurací

Všechny tyto hotely nabízejí v sezóně venkovní bazén a nacházejí se blízko sebe a zároveň v blízkosti restaurací.   

 

Doporučené výlety a prohlídky Velkého kaňonu

Let vrtulníkem nad Velkým kaňonem

Pokud chcete plně docenit velkolepost Velkého kaňonu, absolvujte 25minutový let vrtulníkem nad Velkým kaňonem (Grand Canyon Helicopter Tour), při kterém se budete vznášet nad propastí, kterou spatříte z ptačí perspektivy. Lety startují z letiště pro Velký kaňon v Tusayanu necelých 10 minut jízdy autem od Jižního vchodu. Během letu se dostanete nad Dragon Corridor („Dračí koridor“), nejširší a nejhlubší úsek kaňonu, a několik dalších klíčových atrakcí.

 

Dobrodružný výlet vlakem ze Sedony

Můžete zkombinovat cestu luxusním vlakem přes poušť a prohlídku Velkého kaňonu při celodenním výletu vlakem (Grand Canyon Railroad Excursion). Cesta začíná ve městě Sedona a vede vrchovinou Arizony až k Jižnímu okraji Velkého kaňonu, kde budete mít volno na prohlídku okolí a na komentovanou prohlídku okraje kaňonu. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak si prohlédnout Velký kaňon bez komplikací s řízením a parkováním.   

 

Výlet s raftingem na divoké vodě z Las Vegas 

Můžete se vydat na raftu na plavbu dlouhou 64 km po řece Colorado při jednodenních výletech, které začínají v Las Vegas. Jedná se o 15hodinovou cestu, která začíná ve 4 hod. ráno, s vyzvednutím z hotelu (a dopravou zpět), cestou dodávkou a krátkým letem vrtulníkem k řece Colorado; celý den strávíte raftingem na bílé vodě ve Velkém kaňonu a poté se vrátíte zpět do Las Vegas. 

 

Výlety na mezcích u Jižního okraje   

Pokud máte zájem vydat se dolů do Velkého kaňonu, ale necítíte se na pěší túru, na Jižním okraji je po celý rok možné se vydat do kaňonu na mezkovi. Mezci vezou hosty po stezce Bright Angel Trail při výletu dlouhém 5,5 hodin s přenocováním ve stylovém hotelu Phantom Ranch a s návratem následující den.