Co dělat a na co se podívat na Vanuatu

Co dělat a na co se podívat na Vanuatu 1

Koupání pod vodopády  

Ať už budete cestovat s organizovanou výpravou nebo se vydáte sami místním autobusem, vodopád Mele Cascade je vzdálen pouze 15 minut cesty od metropole Port Vila. Nejlepší pohled je na něj přímo zespodu, takže si vezměte plavky a zaplavejte si v lagunách.

V důsledku cyklónu Pam a následného uzavření Edge Adventure však v současnosti nemohou návštěvníci vodopády slanit.   

 

Pohlédněte do lávy vulkánu Yasur

Můžete vyjet autem až na vrchol nejlépe přístupné aktivní sopky světa Yasur na ostrově Tanna a nahlédnout do kráteru na vřící masu bublající lávy. Také se zde dozvíte o Kargo kultu Johna Fruma: vše začalo s příchodem amerického vojáka za II. světové války, kdy vyznavači dodnes čekají na jeho návrat na ostrov, kam má přinést velké bohatství.   

 

Vydejte se do terénu na vozíku do dun

Operátoři pro outdoorová dobrodružství pořádají výlety z Port Vila, při kterých nasednete do vozíku (buggy) do dun a vyrazíte do terénu. Budete následovat vedoucího kolony a uhánět po pláži, po lesních cestách a kolem místních vesnic. Nejodvážnější jedinci mohou výlet podniknout i v dešti – počítejte však s tím, že budete velmi zablácení.    

 

Žasněte při festivalu Naghol

Každou sobotu v době od dubna do června se na ostrově Pentecost Island koná tradiční festival skákání z výšky Naghol. Je to předchůdce bungee jumpingu, kdy místní muži skáčou z dřevěných věží vysokých 100 m pouze s liánami uvázanými ke kotníkům. Naghol je oslava sklizně sladkých brambor yam a rituál plodnosti pro muže.   

 

Potápění k vrakům u ostrova Espiritu Santo

Poznejte ostrov Espiritu Santo v jižním Pacifiku, který inspiroval spisovatele Jamese A. Michenera. Pokud se věnujete hloubkovému potápění, můžete spatřit vraky parníku President Coolidge a torpédoborce USS Tucker na mořském dně, a také si prohlédnout Million Dollar Point na pobřeží, kde bylo na konci války zanecháno vojenské vybavení. Na jednom z nejkrásnějších ostrovů v souostroví jsou také vynikající podmínky pro šnorchlování.   

 

Hlubinný rybolov

Vanuatu nabízí vynikající podmínky pro hlubinný rybolov s druhy, jako je marlín, solandra (wahoo), mečoun a tuňák, a turnaje v lovu velkých ryb se tu konají po celý rok. Menší úlovky najdete v okolí podmořských útesů (reef fishing); lodě vypravující se ta obojím vyplouvají z přístavu v Port Vila. Okolí ostrova Espiritu Santo je ideální pro rybářské výpravy v blízkosti pobřeží.

 

Navštivte mořskou rezervaci v Hideaway Island

Hideaway Island ležící hned u zátoky Mele Bay je letovisko s vynikajícími podmínkami pro šnorchlování u pobřeží, dobrou restaurací a jedinou podmořskou poštou na světě, kde dostanete i voděodolné pohlednice. Letovisko-mořská rezervace vítá jednodenní návštěvníky, kteří si zde mohou užít šnorchlování a hlubinné potápění.   

 

Pozorování delfínů z plachetnice  

Vyplujte na plachetnici Coongoola za delfíny: krásné dřevěné plavidlo vyplouvá z přístavu Havannah Harbour a odváží cestující do želví rezervace na ostrově Moso (Tranquillity Island), kde mohou grilovat na pláži a šnorchlovat. Pokud bude příznivý vítr, vrátíte se „pod plachtami“ a je značná šance, že se k Vám na přídi připojí delfíni.   

 

Ochutnejte národní jídlo na tržišti Mama’s Market

Projděte si tržiště v přístavu v Port Vila, kde na Vás bude čekat úžasná škála ovoce, zeleniny a květin.  Tržiště Mama’s Market vedou místní ženy a je nejlepším místem na ostrově, kde můžete ochutnat národní pokrm lap lap (sladké brambor yam s kokosovou omáčkou a s masem). Dále na tržišti s řemeslnými výrobky naleznete dřevořezby, sarongy a další kusy oblečení, které jsou ideální jako suvenýry.   

 

Seznámení s místními tradicemi v Kulturní vesnici Ekasup 

Kulturní vesnice Ekasup se nachází asi 10 minut cesty od Port Vila a představuje tradiční život na vesnici, medicínu, jídlo, tanec a metody lovu (např. jak chytit rybu pomocí pavoučí sítě). Jejích činností se účastní místní muži, ženy a děti, takže se tradiční kultura předává dalším generacím. Prohlídky se konají dvakrát denně (kromě neděle) a vždy v pátek večer se koná Melanéská hostina.   

 

Seznámení s kulturou na jednotlivých ostrovech

Národní muzeum a Kulturní centrum Vanuatu se nachází naproti budovy parlamentu nedaleko náčelníkova shromaždiště (nakamal). Najdete zde stálé expozice tradičních artefaktů, jako je keramika, fosilie, masky a tradiční dřevěné bicí nástroje, které odrážejí pestrou kulturu a historii ostrovů. Kromě každodenního promítání filmů nabízí centrum také pestré současné výstavy a představení, např. kreslení do písku, hru na bambusovou flétnu, tradiční tance a vyprávění. 

 

Poznejte historii v Tajné zahradě  

Tajná zahrada (The Secret Garden) nacházející se na ostrově Mele nabízí příležitost se seznámit s místní flórou a faunou, prohlédnout si doškové chýše z různých ostrovů a spatřit leguány, krajty a netopýry kaloně. Nabízí osobitý pohled na historii Vanuatu včetně působení misionářů, kanibalismu a tradičních zvyků, ale i vážnějších věcí, jako byly únosy domorodých lidí na otrockou práci či II. světová válka.   

 

Pohlédněte na Vanuatu z výšky z helikoptéry  

Pohlédněte na klidné tichomořské ostrovy z výšky při letu hydroplánem nebo helikoptérou. Obojí nabízí na ostrově různé typy letů, od krátkých vyhlídkových přeletů přes cesty na soukromé ostrovy, kde si budete moct dát piknik ve stylu Robinsona Crusoa, až po cestu k některé z restaurací mimo civilizaci, kde si dáte stylový oběd. Let helikoptérou je také skvělou příležitostí pro fotografování leteckých snímků.