Hlavní turistické atrakce Portorika

Hlavní turistické atrakce Portorika 1

Portoriko nabízí vše, co od karibské destinace očekáváme. Jsou zde krásné pláže lemované palmami, některé z nich s klidným mořem omývajícím zlatý písek a jiné s obrovskými vlnami a proslulými místy na surfování. Přitahují proto nejrůznější typy turistů, od párů a rodin až po skalní vyznavače surfingu. V Portoriku (které má status nezačleněného území USA) se nachází jediný tropický deštný prales spadající pod Lesní správu USA, a také fantastický Bioluminiscenční záliv, takže je skvělým cílem pro milovníky přírody. K tomu připočtěte kulturu a kouzlo historické metropole San Juan s jeho koloniání architekturou a starými pevnostmi, a obrázek bude úplný. Portoriko je komplexní ostrov se španělskou karibskou kulturou a s patrným americkým vlivem. Ten je patrný především v okolí San Juanu, kde naleznete řetězce amerických restaurací a další instituce typické pro vnitrozemí USA. Když se vydáte dále, naleznete malebná města, malé vesničky, krásné ostrůvky, jeskyně, a také hornaté vnitrozemí. Zde uvádíme přehled hlavních turistických atrakcí Portorika.

 

Starý San Juan (San Juan Viejo)

Když procházíte ulicemi Starého San Juanu s jeho krásnou koloniální architekturou a impozatními pevnostmi, je to jako vrátit se zpátky v čase. Jedná se o jedno z nejzajímavějších míst v Portoriku, takže si na něj při své návštěvě určitě vyhraďte nějaký čas. Starý San Juan, druhé nejstarší koloniální město v Amerikách s historií dlouhou 500 let, je směsicí španělské koloniální historie a moderního života. Celá část města je památkou chráněnou UNESCO, kde naleznete stovky zrekonstruovaných španělských koloniálních budov z 16. a 17. století. Dnes v nich můžete povečeřet, nakupovat, ale také se ubytovat.

Hlavní atrakcí je pevnost El Morro Fort (Fuerte San Felipe del Morro) tyčící se a poloostrově nad oceánem, vzdálená jen kousek cesty pěšky od centra města. Historie, poloha a záchrana pevnosti (postavené v roce 1539) představují jednu z hlavních atrakcí v zemi. K předním památkám ve Starém San Juanu patří pevnost/palác Fortaleza, hrad Castillo de San Cristóbal (San Cristóbal Fort) a katedrála San Juan Bautista Cathedral s hrobkou objevitele Ponce de Leóna.

 

Lesní rezervace El Yunque

S bujně zeleným vnitrozemím Portorika se můžete seznámit v Lesní rezervaci El Yunque (El Yuque National Forest). Táhne se podél pohoří Sierra de Luquillo (s nejvyšším vrcholem Pico El Yunque) a nachází se zde jediný tropický deštný prales, který spadá pod Lesní správu USA. V rezervaci se vinou pěší stezky, které umožňují návštěvníkům z blízka se podívat na některé z 240 druhů stromů a stovek druhů rostlin (mezi nimi 50 druhů orchidejí), a také spoustu menších divoce žijících živočichů. Vrchol Pico El Yunque dosahuje nadmořské výšky něco přes 1 km a les pokrývá 111 km2, včetně ¾ zbývajícího panenského pralesa v zemi.

Lesní rezervace El Yunque je jednou z nejoblíbenějších přírodních atrakcí Portorika a turisté se sem často vydávají při jednodenním výletu ze San Juanu. K nejzajímavějším prvkům patří vodopády La Coca Falls a La Mina Falls, věž Yokahú Tower, a jezera Baño Grande a Baño de Oro. Vodopády La Coca, které se nacházejí hned vedle dálnice, představují kaskádu vysokou 26 m, která spadá na formaci z balvanů; a je to první větší atrakce, kterou návštěvníci spatří při cestě do Lesní rezervace.

El Portal Tropical Forest Center je návštěvnické centrum pro ty, kdo chtějí další informace o oblasti. Nedaleko se tyčí Yokahú Tower, vyhlídková věž z 30. let 20. století, na kterou mohou návštěvníci vylézt, a odkud se nabízejí pozoruhodné výhledy na deštný prales. Klima je zde podstatně chladnější než u pobřeží a v nížinách, a také je o dost vlhčí. Lesní rezervace El Yunque byla vážně zasažena po sobě jdoucími hurikány v roce 2017. Náprava škod a obnova probíhají pomalu, ale park se postupně zotavuje.

 

Ostrůvek Culebra (Isla Culebra)

I když je Culebra často zmiňován jedním dechem s ostrůvkem Vieques (níže), jedná to menší z ostrovů s krásnými plážemi a zelenými kopci, který má vlastní unikátní charakter. Tempo je zde poklidné a atmosféra pohodová. Na ostrově je významná ekoturistika a mnohá zdejší turistická zařízení vedou přistěhovalci.

Ostrůvek Culebra, který leží asi 27 km na východ od pevniny Portorika a 19 km na západ od karibského ostrova Svatý Tomáš, má délku 11 km a šířku 4,8 km, a kolem svého pobřeží má vlastních 23 menších ostrůvků. Zdejší korálové útesy bývají považovány za jedny z nejlepších v celém Karibiku.

Playa Flamenco ve tvaru podkovy je nejoblíbenější pláž na ostrově, která má k dokonalosti opravdu blízko. Moře je zde čisté bez příboje, takže se jedná o místo vhodné pro plavání a hloubkové potápění, zatímco zářivě bílý písek je lemován palmami.

Přírodní rezervace Isla de Culebra (Isla de Culebra National Wildlife Refuge) je dobře ošetřovaný kus přírody, který zahrnuje celé pobřeží Culebry a více jak 20 okolních ostrůvků. Rezervace zahrnuje více jak 1/3 Culebry, včetně Cayo Luis Peña, ostrůvku západně od ní. Zdejší zátoky a skalnatý terén nabízejí zajímavé, ale náročné příležitosti pro pěší turistiku.

Hlavní turistické atrakce Portorika 2

Ostrůvek Vieques a Bioluminiscenční zátoka

Vieques, vzdálený 13 km od portorické pevniny, se stal oblíbeným plážovým letoviskem s dražšími hotely, restauracemi, obchody a galeriemi. Když ho v roce 2003 opustila americká armáda, Vieques se dostal do pozornosti turistického průmyslu. Zdejší krásné pláže dnes doplňuje kvalitní turistická infrastruktura, takže sem přitahují Portoričany i zahraniční turisty. Nejsou zde žádné velké hotely ani výškové bytové komplexy. Ostrůvek dlouhý 33,7 km a široký 8 km je největší ze španělských Panenských ostrovů, ale stále působí dojmem malého ostrůvku.

Proslavil se díky unikátnímu jevu v zátoce Mosquito Bay (známé častěji jako Bioluminescent Bay), kde vysoká koncentrace bioluminiscenčních fosforeskujících organismů (dinoflagellata) v noci rozsvítí vodu při každém pohybu. Pokud budete chtít spatřit tento přírodní div na vlastní oči, vydejte se na loďce, kanoi nebo kajaku do bioluminiscenčních vod v zálivu. I když se tento jev objevuje i v jiných částech Portorika, na tomto místě naleznete nejlepší podmínky pro jeho pozorování. Na Vieques se dostanete letecky či trajektem (trajekty sem plují z přístavního města Fajardo).

 

Surfování a pozorování velryb v Rincónu

Rincón, který bývá často označován „Město surfingu“ nebo „Malé Malibu“, Portoričané nazývají „Gringo Paradise“ („ráj pro Amíky“). Převládajícím jazykem je zde angličtina a bydlí zde mnoho pravověrných surfařů a dalších přistěhovalců z USA. Rincón se stal mekkou surfování po Mistrovství světa v surfování v roce 1968, kdy byly obrázky Rincónu a jeho vlny vysoké téměř 5 m přenášeny do celého světa. A pokud nevyznáváte surfing, krásné pláže vhodné pro plavání najdete především jižně od města.

Rincón je také jedna z hlavních oblastí v Portoriku pro výlety za pozorováním velryb. Hlavní sezona pozorování velryb probíhá od poloviny ledna do konce března, kdy se zde vyskytují keporkakové. Lodní výlety si snadno zařídíte ve městě.

 

Pláž Luquillo

Luquillo je skvělá možnost, jak uniknout rušným plážím v San Juanu. Pláž vzdálená jen kousek cesty autem či taxíkem od města představuje palmami lemovaný úsek zlatého písku, který nabízí značný klid a ticho, bez okolních výškových budov a stavebních aktivit. Moře je zde obecně klidné a vhodné na plavání. Pláž se táhne po délce asi 1,5 km, takže se hodí na večerní procházky. Kolem ní, ve stínu kokosových palem, se nachází moderní sociální zařízení, sprchy a šatny s uzamykatelnými skříňkami; hned u vchodu jsou pak stánky s jídlem. Návštěvu pláže je možné spojit s jednodenním výletem do Lesní rezervace El Yunque (výše).

 

Observatoř Arecibo (Observatorio de Arecibo)

Observatoř Arecibo (Radio Telescope) je největší radioteleskop svého druhu na světě s průměrem 305 m. Zde se astronomové přesvědčili o „hudbě sfér“ (pulsarů a kvasarů) a prozkoumávali Měsíc, ionosféru Země, i další planety. Probíhá zde také program SETI pátrající po mimozemské civilizaci.

V okolí Observatoře byly natočeny některé scény z bondovky Zlaté oko, filmu Kontakt s Jodie Foster, a dalších filmů. Zdejší prostředí je úžasné a komplexnost Observatoře tak působivá, že stojí za to se sem vydat po silnici klikatící se nahoru.  

 

Jeskyně Rio Camuy

Jeskynní park Rio Camuy (Parque de las Cavernas del Río Camuy) zahrnuje obrovský jeskynní systém (108 ha), pravděpodobně třetí největší na světě. Turistické vozidlo dopraví návštěvníky do jeskyně (či závrtu) o hloubce 60 m, což je dnes chráněná oblast známá jako jeskyně Cueva Clara Empalme.V jeskyních se nacházejí různé prostory, v některých případech s mimořádně vysokými stropy, stalagmity a stalaktity, a s podzemní řekou tekoucí dole. Komentovaná prohlídka provede návštěvníky jeskyní Cueva Clara Empalme. Kromě toho, že jeskyně představují přírodní div, stojí za zmínku, že je v dávných dobách používali domorodí obyvatelé.

                    

Historické centrum města Ponce

Přestože je Ponce velké město a obvykle nebývá na turistické trase návštěvníků země, jeho historické centrum s architekturou ze 17. století a otevřenými náměstími (plaza) určitě stojí za pozornost. Plaza Las Delicias s fontánami je dobrý počáteční bod, kde naleznete kavárny a lavičky, odkud můžete pozorovat lidi a dění kolem. Z budov stojí za zmínku nápadná červeně pruhovaná Stará hasičská stanice (Parque de Bombas), Radnice, a pak mnohem novější katedrála (Catedral Nuestra Señora de la Guadalupe). V Ponce je navíc nachází mnoho kvalitních muzeí, především Muzeum umění v Ponce.

 

Ostrůvek Isla Verde

Isla Verde je ideálním řešením pro dav (amerických) rekreantů, kteří hledají příjemné letovisko a krásné pláže v dosahu většího letiště. Naleznou zde vše, co může takový rekreant potřebovat, jen bez portorické kultury. Ostrůvek s klidným mořem a plážemi lemovanými bílým pískem, na pozadí s palmami a letovisky, je tropické útočiště se vším všudy. Jedná se o předměstí San Juanu, takže ti, kdo se chtějí podívat mimo letovisko, ale ne příliš daleko, se sem taxíkem snadno dostanou přímo z historických ulic Starého San Juanu. Podobně je možné si udělat výlet od Lesní rezervace El Yunque (výše), když se budete chtít na chvíli podívat mimo pláže.                                                                                                                                                                              

Pláž Seven Seas Beach

Seven Seas Beach („Sedmimílová pláž“) vzdálená jen 48 km od San Juanu je tichá pláž s klidnou čistou vodou a skvělým zařízením. Pláž je vhodná pro rodiny s dětmi a hned za pískem naleznete piknikové stoly, šatny, stánky s jídlem a pohodlné parkování. Zdejší písek má zlatavě hnědou barvu a pláž se mírně svažuje. Část na plavání je ohrazena provazy a lodě sem nemají povolen přístup. Nejlepší úsek pláže je na západním konci, zatímco východní konec je trochu kamenitý. 

Akční nabídka ubytování zde