Hlavní zážitky z Tasmánie

Hlavní zážitky z Tasmánie 1

Tasmánie je součástí Austrálie, ale zároveň je příjemným způsobem odlišná. Její prohlídku zvládnete za týden a přitom toho nabízí tolik, že se sem budete chtít vrátit. Ostrovní stát produkuje vynikající jídlo a víno a zdejší vzkvétající scéna umění i městská kultura svědčí o nadějné budoucnosti. Minulost Tasmánie zahrnuje tragické příběhy domorodců a trestanců, které jsou přitom významné pro pochopení historie celé Austrálie.

Tasmánie sice byla před pár lety sužována požáry v buši, dnes jsou však atrakce opět přístupné a návštěvníci vítáni. Ať už jste milovník outdoorových aktivit, dobrého jídla či kultury, zde si přijdete na své. 

 

Galerie MONA v Hobartu

MONAMuzeum starého a nového umění (Museum of Old & New Art) se nachází na nezvyklém místě, kam se dostanete trajektem z nábřeží v Hobartu, a jedná se o inovativní a skutečně špičkovou instituci. Její majitel ji popsal jako „podvratný Disneyland pro dospělé“; jsou to tři úrovně pozoruhodných podzemních galerií vystavujících více jak 400 prací, často provokativních a kontroverzních. Návštěvníkům se nemusí líbit vše, co uvidí, zaručena je však následná intenzivní debata.

 

Tržnice Salamanca Market v Hobartu

Pestře oblečení hippies a řemeslníci prodávají své zboží na tržnici Salamanca Market v sobotu dopoledne už od roku 1972. Přicházejí ze severních částí státu a přinášejí s sebou čerstvé plodiny, oblečení a knihy „z druhé ruky“, suvenýry pro turisty, CD, levné sluneční brýle, starožitnosti i veteš. Na těchto stránkách naleznete podrobnější informace, abyste pak mohli co nejlépe využít svůj čas v labyrintu výhodných nabídek, pouličních hudebníků, etnického jídla a řemeslných i uměleckých výrobků.

.

Overland Track – tasmánská pěší trasa

Nejznámější pěší trasu Austrálie je obvykle možné zvládnout za 6 dní a 5 nocí a jedná se o 65 km mezi Cradle Valley na severu a jezerem Lake St Clair na jihu. Zdejší scenérie je úchvatná a zahrnuje některé z nejvyšších vrcholů Tasmánie, vede skrz vysoké eukalyptové lesy plné zvířat, nekrytá vysokohorská vřesoviště a nádherná údolí porostá travinami.

Overland Track je nejpůsobivější v letních měsících, kdy kvetou horské luční květiny. Období od prosince do dubna nabízí delší denní světlo a více tepla, méně lidí se však po ní vydává na jaře a na podzim; v zimě by se na ni měli pouštět pouze velmi zkušení pěší turisté. K dispozici jsou také túry s průvodcem a s pohodlnějším ubytováním.

 

Město Port Arthur

Komentované prohlídky (zahrnuté v ceně vstupného) začínají pravidelně u návštěvnického centra někdejší trestanecké kolonie Port Arthur. Můžete navštívit zrestaurované budovy, jako je Starý ústav (Old Asylum), dnes muzeum a kavárna, a bývalá věznice Model Prison. Vstupenky, které platí dva dny po sobě, Vám také umožňují krátkou vyhlídkovou plavbu v přístavu kolem Ostrůvku mrtvých (Isle of the Dead). Mimořádně oblíbená je 90 minutová prohlídka ve světle luceren nazvaná Historic Ghost Tour, která začíná u návštěvnického centra každý večer za soumraku. Je nutné mít rezervaci předem.

 

Národní park Mount Field

Mount Field, který je národním parkem od roku 1916, je známý svojí pozoruhodnou horskou scenérií, vřesovišti, jezery, deštným pralesem, vodopády a hojností volně žijících zvířat. Nachází se z 80 km severozápadně od Hobartu a je skvělým cílem pro jednodenní výlet. V infocentru parku se nachází kavárna a expozice o původu parku, a také zde dostanete informace o možnostech výletů.

 

Wineglass Bay – zátoka a pláž

Nádherný poloostrov Freycinet je jednou z hlavních turistických atrakcí Tasmánie. K možnostem dlouhých túr patří dvoudenní okruh poloostrovem (31 km) a kratší trasy s výstupem a sestupem do zátoky Wineglass Bay. Můžete vystoupit k vyhlídce Wineglass Bay Lookout (1-1,5 hodiny tam a zpátky, 600 schodů jedna cesta) nebo pokračovat na druhou stranu na pláž (2,5-3 dny tam a zpátky).

Kromě toho zde naleznete bezbariérový chodník dlouhý 500 m vedoucí na Cape Tourville, odkud budete mít panoramatický výhled na pobřeží i na Wineglass Bay. Při delších pěších výletech je potřeba se přihlásit (na začátku i na konci) v registrační budce na parkovišti.

 

Ostrov Bruny Island 

Bruny Island je ve skutečnosti tvořen dvěma ostrovy spojenými úzkou písčitou šíjí Neck („Krk“). Je známý svými zvířecími obyvateli, jako jsou tučňáci nejmenší, ježury, buřňáci tenkozobí, bílí klokani wallaby, přitom však řídce osídlený lidmi a nerozvinutý. Na jihu je zaléván oceánskými dešti a na severu suchý a křovinatý. Je potřeba pár dní na to, abyste se mohli seznámit s izolovanými pobřežními komunitami na ostrově, s plážemi na plavání a surfování, a také s lesy a pěšími stezkami v Národním parku South Bruny. Nesnažte se vše stihnout při jednom výletu, především víkendového, kdy je nutné dlouho čekat na převoz trajektem.

 

Zátoka Bathurst Harbour

Národní park Jihozápad (Southwest) je největší NP Tasmánie a jedna z posledních velkých oblastí divočiny za Zemi s úseky panenského deštného lesa mírného pásma. Je to místo s velkolepou pravěkou přírodou a mimořádnou biodiverzitou, přičemž spadá do té části Tasmánie, která je chráněna UNESCO. V létě zdejší idylické vysokohorské louky zahalí luční květiny, krajinou se ženou nezkrocené řeky, soutěskami peřeje a vodopády se řítí ze skal. K nejlepším způsobům, jak poznat drsnou přírodní krásu oblasti, patří plavby na kajaku. Agentura Roaring 40s Kayaking ve městě Kettering provozuje tří a sedmidenní výpravy na kajacích s průvodcem, které začínají v centru Melaleuca a vydávají se na průzkum vodních toků kolem zátok Bathurst Harbour a Port Davey.

 

Vinařská oblast Tamar Valley

Široká řeka Tamar River vede na sever a vylévá se do Bassova průlivu 64 km od města Launceston. Kolem jejích břehů leží ovocné sady, lesy, pastviny a vinice. Jedná se o klíčovou vinařskou oblast v Tasmánii, přičemž zdejší přední vína získala mezinárodní uznání. Na stránkách Tamar Valley Wine Route naleznete informace pro turisty.

 

Klasické australské hospody

Vaše návštěva samého jihu Austrálie může připadnout na chladné období s deštěm či dokonce sněhem. Nemějte však obavy, Tasmánie má také dobré hospody, které nabízejí otevřený krb, vydatná jídla, přátelskou obsluhu u baru a spoustu kvalitních místních druhů piva. V Hobartu vyzkoušejte New Sydney Hotel, trvale oblíbený podnik pro místní i návštěvníky.