Hologramy ovládnou svět díky Microsoftu

Hologramy ovládnou svět díky Microsoftu 1

Microsoft HoloLens změní váš pohled na svět. Přináší nové možnosti v učení, technické výrobě, komunikaci a zábavě. Díky futuristickým brýlím přenesete hologramy do vašeho každodenního života a vychutnáte si tak možnosti rozšířené reality.

Mnohé z vás při pohledu na speciální brýle přinášející virtuální realitu jistě napadne známý Oculus. Stejně fascinující jsou i HoloLens od Microsoftu, přinášejí však možnosti mnohem praktičtějšího využití. Spojují reálný prostor kolem vás s projekcí hologramů. Platforma Windows Holographic funguje díky operačnímu systému Windows 10.

Připevnění na hlavu je stabilní a pohodlné, dokonce můžete HoloLens použít i během nošení dioptrických brýlí. Vpředu se nacházejí senzory, kamery a procesor. Po bocích najdete 3D audiosystém, který vám dovolí slyšet virtuální zvuky spolu se zvuky ve vašem okolí. Zvuk je skutečně propracovaný a sílí či slábne v závislosti na tom, jak blízko hologramu se nacházíte. Jednoduše lze ovládat jas displeje a hlasitost ozvučení pomocí tlačítek nahoře brýlí. Najdete zde také praktické informace o úrovni baterie a 3,5 mm audio jack. Pokud HoloLens právě nepoužíváte, můžete nastavit standby mód. O realistické zobrazení virtuálních prvků se postará akcelerometr, magnetometr a gyroskop. Nechybí 2 senzory na každé straně, zpracovávající údaje z prostředí kolem vás. Nechybí bezdrátové WiFi a Bluetooth připojení.

HoloLens nabízí skutečně bohaté možnosti využití. Hologramy 3D objektů kolem vás můžete ovládat pomocí hlasu či dotykem. Virtuální prvky nijak nebrání přehledu o realitě kolem vás a nevyruší je, pokud přes ně někdo projde. Můžete si vybrat nové domácí mazlíčky nebo si prohlédnout celou sluneční soustavu v obývacím pokoji díky softwaru, na kterém spolupracovala NASA. Kromě zábavy přichází i HoloStudio, 3D modelovací aplikace s možností připojení k 3D tiskárně. Všechny technické projekty tak budete moci detailně vidět a ovládat v reálné velikosti přímo před sebou.

Dále máte možnost snadno se spojit s lidmi pomocí ekvivalentu Skype-u nebo navštívit audiovizuální virtuální turistické destinace pomocí HoloTour. Velkou radost budou mít všichni příznivci gamingu, hry totiž vstoupí nový rozměr. Nechybí Minecraft, high-tech krimi thriller Fragments či RoboRay, First-person shooter hra, ve které se budete bránit před invazí robotů. Za zmínku stojí i interaktivní anatomický model lidského těla a architektonický software s množstvím navrhovacích nástrojů. Také můžete nahrát krátké video spojení reality a hologramů. Možnosti do budoucna jsou v podstatě neomezené.

Na projektu HoloLens spolupracovala s Microsoftem již zmíněná NASA, Case Western Reserve University, Cleveland Clinic, Asobo Studio a dokonce i Volvo. Cena za toto zařízení vás po shrnutí všech možností využití asi překvapeni, HoloLens může být vaše za 3000 dolarů.