18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 2/2

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 2/2 1

Projděte se po George Street

Rušná George Street v samém srdci města je nejstarší ulice v Austrálii. Kdysi bezejmenná stezka vyšlapaná trestanci nosícími vodu je dnes jednou z hlavních dopravních tepen ve městě. Stojí za to se sem vydat, abyste pocítili puls města a prohlédli si obchody. Uvidíte zde směsicí architektonických stylů, kde lesknoucí se výškové kancelářské věže stojí hned vedle historických budov. Hlavní hvězdou je elegantní Queen Victoria Building (foto níže) v románském stylu s půvabnými kopulemi, vitrážovými okny a luxusními obchody. Nedaleko od ní stojí radnice Sydney Town Hall (1869), významná stavba s mnoha architektonickými styly, takže byla přirovnána k bohatě zdobenému svatebnímu dortu. K dalším architektonickým atrakcím patří novogotická katedrála sv. Ondřeje (St Andrew’s Cathedral) dokončená a vysvěcená v roce 1868. Pokud Vás zajímá nakupování, v Queen Victoria Building najdete spoustu luxusních obchodů, zatímco butiky návrhářů a klenotnictví lemují Strand Arcade ve viktoriánském stylu. Pokud hledáte lépe cenově dostupné značky, najdete je v Pitt Street Mall (patřícímu k hlavním nákupním okrskům ve městě) jeden blok na východ od George Street.

 

Dejte si piknik v Hyde Parku

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 2/2 2

Hyde Park v Sydney, který byl nazván podle Hyde Parku v Londýně, je nejstarší park Austrálie. Je to klidné útočiště v srdci města a příjemné místo na piknik. Rozsáhlé trávníky, stinná místa, květiny, fontány a fíkovníky skýtají vítané útočiště a park je ideálním místem pro pozorování lidí, především v době oběda, kdy sem přicházejí zaměstnanci firem si oddechnout. Oblíbený zelený prostor o rozloze 16 ha zahrnuje několik památníků a pamětihodností. Bronzová Archibaldova fontána (1932) připomíná spojenectví Austrálie s Francií během I. světové války, zatímco památník Anzac War Memorial (1934) ve stylu art deco v jižní polovině parku vzdává hold jejím obětem. Na severním konci Hyde Parku na nám. Queens Square stojí 3 pěkné georgiánské budovy, mistrovská díla trestance-architekta Francise Greenwaye: dřívější kasárna Hyde Park Barracks, kostel sv. Jakuba (St. James Church) a Nejvyšší soud NJW. Kasárna Hyde Park Barracks (UNESCO) vybudovaná trestanci v letech 1817-19 byla zrenovována do své původní podoby v letech 1975-84 a dnes je zde umístěno muzeum historie Sydney věnující se životu prvních nedobrovolných „osadníků“. Na východní straně Hyde Parku se nachází Australské muzeum s největší sbírkou přírodní historie v zemi.

Adresa: Elizabeth Street, Sydney, New South Wales

 

Galerie umění Nového Jižního Walesu

Galerie umění NJW (Art Gallery of New South Wales) obklopená krásným parkem je jedno z nejvýznamnějších muzeí umění v zemi. Budova pochází z roku 1885 a v ní je umístěna prostorná prosvětlená galerie a velké sály (Grand Courts) se sbírkami sahajícími od prací evropských mistrů a asijských umělců až po evokativní současné umění z celého světa. V galerii se také nachází jedna z největších sbírek aboriginského umění v Austrálii. V současnosti prochází Galerie umění NJW proměnou a rozšířením (The Sydney Modern Project), což zahrnuje vybudování zbrusu nové ekologicky udržitelné budovy, veřejné zahrady s uměleckými díly a velkého nádvoří, a také renovaci historické budovy. Ke konci roku 2022 muzeum slibuje dvojnásobný výstavní prostor přecházející mezi vnitřní a venkovní částí a nadále bude významnou institucí vystavující umění Aboriginců a obyvatel ostrovů v Torresově průlivu. Po obdivování mistrovských prací pak můžete relaxovat v kavárně či restauraci nebo navštívit dárkový obchod.

Adresa: Art Gallery Road, The Domain, Sydney, New South Wales

 

Katedrála Panny Marie

Katedrála Panny Marie (1868-82) (St. Mary’s Cathedral) obrácená čelem k Hyde Parku je symbolem duchovních začátků katolické církve v Austrálii. Nápadná stavba v neogotickém stylu je sídlem arcibiskupa. Budova s dvojicí věží byla vytvořena podle Lincolnské katedrály (v USA) a její impozantní fasády odráží Notre-Dame v Paříži. Bohatá vitrážová okna uvnitř vrhají krásné světelné vzory. Vánoce jsou obzvlášť působivá doba k návštěvě, kdy je katedrála plná světel a vánoční výzdoby.

Kde: St. Mary’s Road a College Street, Sydney, New South Wales

 

Ulice Macquarie Street a Státní knihovna NJW

Macquarie Street táhnoucí se od Hyde Parku na jihu po Operu v Sydney na severu byla jedna z nejmódnějších ulic v Sydney. Guvernér Macquarie nechal na tomto místě vybudovat mnoho velkolepých budov, z nichž některé navrhl trestanec-architekt Francis Greenway. Brzy následovaly impozantní pískovcové rezidence s verandami, aby bylo možné obdivovat krásné výhledy na okolní parky a na Sydney Harbour. V roce 1816 inspirovalo dokončení nemocnice na Macquarie Street lékaře k tomu, aby si v okolí zřídili své ordinace. Ale kapacita nemocnice převyšovala poptávku, takže se do budovy nastěhovaly legislativní úřady.  Dnes severní křídlo nemocnice zabírá Parlament NJWa bývá otevřeno veřejnosti, když parlament zasedá. Hlavní atrakcí Macquarie Street je Státní knihovna NJW (State Library of New South Wales), nejstarší knihovna v Austrálii. K jejím pokladům patří deníky kapitána Cooka a botanika Josepha Bankse, tak jako deník kapitána Bligha z Bounty. Za návštěvu stojí stálé i dočasné expozice, a pak můžete relaxovat v kavárně nebo si v dárkovém obchodě vybrat typicky australský suvenýr. V jižním křídle někdejší nemocnice na Macquarie Street také najdete bývalou Mincovnu (The Mint); dnes je zde knihovna, centrální nádvoří a kavárna.

 

Dejte si Yum Cha v Chinatownu

V Chinatownu, Čínské čtvrti, můžete zakoupit speciální čínské zboží nebo si dát pravou asijskou kuchyni. Malý okrsek ohraničený na každém konci lví branou leží v pěší zóně Dixon Street mezi nábřežím Darling Harbour a nádražím Central Station. Brunch yum cha zde patří k oblíbeným aktivitám místních, zatímco sobotní noční trh bývá hostinou pro smysly, se vším od dim sum a vietnamského pho až po japonské teppanyaki. O prvním úplňku po 21. lednu ožijí ulice Čínské čtvrti během oslav Čínského nového roku. Nedaleko Chinatownu v Haymarket naleznete trhy Paddy’s Markets, dnes už instituci v Sydney konající se od středy do neděle, se stovkami stánků prodávajících čerstvé ovoce a zeleninu, levné oděvy a suvenýry.

Adresa: Dixon Street, Haymarket, New South Wales

 

Noční život ve čtvrti Kings Cross

Asi 2 km na východ od CBD leží Kings Cross mnoha tváří, čtvrť červených luceren a centrum nočního života ve městě. Pokud si budete přát poznat alternativnější část města, vydejte se sem. Můžete zde zhlédnout představení v některém z divadel. Čtvrť místními nazývaná krátce The Cross má pozoruhodnou bohémskou minulost. Byla to čtvrť umělců ve 20. letech, později místo vyhledávané beatniky v 50. letech a po nich hippies. Během války ve Vietnamu započal pomalý sestup k nemravnosti, kdy sem přicházel velký počet amerických vojáků na krátkou dovolenou. Při komentované prohlídce se můžete dozvědět více o pikantní historii oblasti. V rozporu s divokou pověstí v noci má tato čtvrť ve dne úplně jinou tvář. Ve stylových kavárnách se scházejí baťůžkáři z mnoha hostelů v okolí. Milovníci módy a stylu vyhledávají butikové hotely a gurmáni sem přicházejí na večeři v řadě restaurací. Začátek Kings Cross označuje velký billboard Coca-Cola na křižovatce ulic William Street a Darlinghurst Road, milník často nazývaný jako „vstupní brána do The Cross“.

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 2/2 3
Queen Victoria Building, Sydney

UBYTOVÁNÍ

Budete-li na návštěvě Sydney poprvé, skvělou základnu pro prohlídku pamětihodností města představuje historický okrsek The Rocks. Nabízí pozoruhodné výhledy na přístav a zahrnuje historické budovy, muzea, obchody, galerie a pěkné kavárny ve dvoře. Snadno se odtud pěšky dostanete k mnoha z hlavních atrakcí Sydney, jako je Sydney Harbour Bridge, budova Opery a Královské botanické zahrady. Jen kousek pěšky odtud se také nachází Circular Quay, přístav pro turistické plavby a pro trajekty. Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením v této oblasti.

Luxusní hotely: k luxusním možnostem patří nábřežní hotel Park Hyatt 5* , jeden z nejlepších v zemi, The Langham Sydney 5* a Four Seasons Sydney 5*, které všechny skýtají skvělé výhledy na Sydney Harbor. Ovolo Woolloomooloo 5*

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: nedaleko vlakového nádraží Wynyard najdete Little National Hotel Sydney 4* nabízející cenově dostupné kompaktní pokoje s pohodlnými postelemi. Pro rodiny s dětmi a cestovatele hledající ubytování ve stylu apartmánu je nejlepší volbou SKYE Suites Sydney 4*  se studiovým apartmány + jedno a dvoulůžkovými apartmány. Butikový Ovolo 1888 Sydney Harbour 4* s 90 pokoji je umístěn v památkově chráněné budově, někdejším skladu vlny a továrně; s historickou budovou kontrastuje odvážný současný interiérový design.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: pro ty, kdo musí hledět na rozpočet, je zde The Australian Heritage Hotel a The Mercantile Hotel 4* , které nabízejí cenově dostupné pokoje na vynikajícím místě.

Akční nabídka ubytování:

 

TIPY A VÝLETY

V kontrastu s pravidelným a prostorným uspořádáním mladších australských měst je Sydney složité bludiště jednosměrných ulic a úzkých uliček. Návštěvníkům, kteří budou ve městě poprvé, se proto doporučuje cestovat veřejnou dopravou a absolvovat prohlídky města.

Prohlédněte si pamětihodnosti: nejlepší úvodní seznámení s pamětihodnostmi nabízí autobusová prohlídka Sydney a Bondi s mnoha zastávkami (hop on hop off), která zastavuje u hlavních atrakcí v centru města, kolem Sydney Harbour a na Bondi Beach. Jízdenky platí 24 nebo 48 hodin a můžete do autobusů nastoupit a vystoupit, kolikrát budete chtít.

Jak ušetřit: Plánujete-li návštěvu více atrakcí Sydney, ušetřete na vstupném tím, že si koupíte Sydney Attraction Pass. Můžete si vybrat kombinaci 2, 3 nebo 4 atrakcí, jako je WILD LIFE Sydney Zoo, SEA LIFE Sydney Aquarium, Sydney Tower Eye a další.

Jednodenní výlety: jen kousek cesty od města najdete pozoruhodnou horskou scenérii. Budete-li mít čas pouze na jeden výlet, vydejte se na jednodenní výlet ze Sydney do Modrých hor. Probíhá v malých skupinách a zahrnuje vyzvednutí z hotelu a dopravu zpátky, oběd, vstupné do přírodního parku Featherdale Wildlife Park a služby průvodce.