Návštěva katakomb v Římě i jinde v Itálii

Návštěva katakomb v Římě i jinde v Itálii 1

Katakomby v Itálii jsou pozoruhodné pohřební areály a nejznámější z nich se nacházejí v Římě. Labyrinty podzemních tunelů sloužily k pohřbení tisíců mrtvých a některé z nich jsou dnes přístupné veřejnosti. Zde uvádíme nejzajímavější a nejznámější katakomby v Římě.

 

Řím – Via Appia Antica 

Okolí římské Via Appia Antica (stará Appiova cesta) mimo hradby Říma sloužilo jako pohřebiště pro rané křesťany i pro pohany. Uvnitř hradeb města se nesmělo pohřbívat už od 5. stol.př.n.l., takže byly vysekány kilometry tunelů do tufové skály, ve kterých vznikly pohřební komory. Římské katakomby obsahují tisíce pohřebních výklenků a příklady raně křesťanského umění. Když budete chtít navštívit katakomby u Via Appia Antica, jeďte (z Říma) autobusem 218 ze zastávky metra San Giovanni, anebo autobusem Archeo, který zastavuje na několika místech.

Prohlídky katakomb jsou komentované, trvají 20 minut až hodinu a probíhají v několika různých jazycích. Troje katakomby, které návštěvníci vyhledávají nejčastěji, mají různou otvírací dobu, takže byste měli vždy najít minimálně jedny z nich otevřené. Otvírací doba bývá nejčastěji 8,30-12,00 a 14,30-17 hod., lístky na prohlídku zakoupíte u vchodu do katakomb.   

Kalixtovy katakomby (Catacombe di San Callisto) jsou největší a nejoblíbenější a tvoří je síť galerií dlouhá asi 19 km v hloubce až 20 m. Zde najdete většinu zájezdů a turistických autobusů. K nejzajímavějším místům v katakombách patří krypta devíti papežů a raně křesťanské fresky, malby a skulptury. Kalixtovy katakomby bývají zavřené ve středu a během února.  

Katakomby sv. Domitilly (Catacombe di San Domitilla) jsou nejstarší z katakomb a vstup dovnitř vede přes kostel ze 4. století. Skupinové prohlídky bývají menší. Jednou z atrakcí je freska Poslední večeře z 2. století. Katakomby sv. Domitilly bývají zavřené v úterý a během ledna.  

Katakomby sv. Šebestiána (Catacombe di San Sebastiano) zahrnují asi 11 km tunelů, prohlídka se však omezuje jen na velmi malou část. K hlavním atrakcím tu patří raně křesťanské mozaiky a graffiti. Katakomby Sv. Šebestiána bývají zavřeny v neděli a v době od 13. listopadu do 11. prosince.

 

Řím – Via Salaria 

Katakomby sv. Priscilly (Catacombe di Priscilla) patří k nejstarším katakombám v Římě a pocházejí z konce 2. stol.n.l.. Nacházejí se hned vedle centra na Via Salaria, další ze starých římských cest, která opouští město branou Porta Salaria a míří na východ k Jadranu. Katakomby bývají zavřeny v pondělí a během ledna.   

 

Řím – historické centrum   

Jedno z nejopůsobivějších a nejpodivějších pohřebišť v Itálii je zřejmě nejstrašidelnější místo v Římě: kapucínská hrobka pod kapucínským Kostelem Neposkvrněného početí postaveným v roce 1645. Krypta obsahuje kosti více jak 4000 mnichů, z nichž mnohé jsou naaranžované do vzorů nebo tvaru předmětů, jako jsou hodiny. Kostel, kryptu a malé muzeum naleznete na Via Veneto nedaleko náměstí Barberini; otevřeno má 9-19 hod., poslední vstup v 18,30 hod.  

 

Řím – Villa Torlonia 

Působivé židovské katakomby pocházející minimálně z roku 200 n.l. (ale možná jsou starší) leží pod parkem kolem Villy Torlonia. V současnosti nejsou přístupné veřejnosti.

 

Sicílie: katakomby v Syrakusách a mumie v Palermu   

Když se katakomby v sicilském městě Syrakusy podobají těm v Římě, katakomby v Palermu jsou velmi nezvyklé: obsahovaly totiž konzervační prostředek, který přispěl k mumifikaci těl zemřelých.  

 

Katakomby v Syrakusách  

Katakomby sv. Jana (Catacombes di San Giovanni) – syrakuské katakomby se nacházejí pod kostelem sv. Jana (Chiesa di San Giovanni) na Piazza San Giovanni hned vedle archeologické zóny. Kostel sv. Jana byl zřízen ve 3. století, takže krypta sv. Marciana leží pod patrně první katedrálou postavenou na Sicílii. Katakomby bývají zavřeny během února; otevřeny jsou od úterý do neděle 9-12,30 a 14,30-16,30 hod.; před zavřením si nechejte spoustu času, abyste se stihli dostat ven.

 

Katakomby v Palermu   

Kapucínské katakomby (Catacombes dei Cappuccini) – palermské katakomby se nalézají v Kapucínském klášteře na Piazza Cappuccini na okraji Palerma. Obsahují mumifikovaná těla, která jsou často v dobrém stavu, takže vypadají jako živá, některá mají i vlasy a oblečení. V 19. století tu byli pohřbíváni místní obyvatelé všech tříd, poslední pohřeb malé holčičky proběhl v roce 1920. Vstup do katakomb se nedoporučuje dětem a přecitlivělým osobám. Katakomby bývají otevřené 9-12 hod. a 15-17 hod. (déle v létě) a zavřené o svátcích.

 

Katakomby a mumie jinde v Itálii

Podobně jako mumie v Palermu se také mumie v regionech Le Marche a Umbrii (v centrální Itálii) uchovaly přirozeným způsobem. Můžete je spatřit na následujících místech:

Kostel mrtvých (Chiesa dei Morti) je malý kostelík ve městě Urbania v oblasti Le Marche, kde se nachází jejich zajímavá,

 i když poněkud morbidní přehlídka. Hřbitov mumií (Cimitero delle mummie) je ukryt v malé kapli, kam Vás průvodce zavede a řekne Vám více o vystavených mumiích.  

Muzeum mumií: městečko Ferentillo v jižní Umbrii uchovává zajímavé překvapení pod kostelem Santo Stefano. Těla zde pohřbená byla uchována působením vzácné mikroskopické houby, která těla napadla a proměnila v mumie. Některé z nejlépe dochovaných mumií jsou vystaveny v  Muzeu mumií ve spodní části kostela.