HTC 10 – je tato vlajková loď ztělesnění dokonalosti?

HTC 10 - je tato vlajková loď ztělesnění dokonalosti? 1

Společnost HTC představila svou vlajkovou loď 12. dubna 2016. Tělo smartphonu má minimalistické rysy, přičemž je vyfrézované z jednoho kusu hliníku. Na našem trhu se nabízí ve dvou provedeních: klasické stříbrné (Glacier Silver) a karbonové šedé barvě (Carbon Gray).

Pokud vezmete HTC 10 poprvé do ruky, okamžitě zpozorní. Budete mít tu čest s jednou z nejpevnějších a nejdokonalejších konstrukcí na světě. Smartphone má jednoduchý, pevný a uhlazený design, podobně jako telefony od Apple. Takové telefony jsou stále žádané, otázkou však zůstává, kdy? Výrobci budou muset v blízké budoucnosti přijít s něčím zcela novým.

Téměř úplně hladký povrch je dokonalým magnetem otisků prstů. Doporučuje se, proto, investovat raději do stříbrné verze, na které jsou otisky vidět výrazně méně. V zahraničí je dostupné také zlaté nebo bílé provedení.

Vpředu zaujme jemně zaoblené krycí sklo Gorilla Glass 4, obrovská čočka webkamery, při které nechybí ani notifikační LED dioda a matné středové tlačítko pod displejem, které je plně dotykové a současně je ho možné mačkat. Tlačítko má v sobě zabudovaný snímač otisku prstu. Vlevo a vpravo od něj se nacházejí dotyková tlačítka s miniaturními diodami, které mohou svítit stále, nebo jen když se používají. Podle toho, jak si je nastavíte.

Reproduktory BoomSound nad a pod displejem chybí. V případě tohoto smartphonu jsou ukryty pod mřížkou reproduktoru na telefonování, druhý je pod pěti dírkami ve spodní části.

Spodní část obsahuje i další novinku od HTC v podobě USB-C portu. Na horní straně se nachází pouze 3,5 mm audio port, v levé části lze nalézt pouze šuplík na microSDXC kartu. Pravá strana toho obsahuje více. Kromě šuplíku na nánosu kartu zde nechybí ovládání hlasitosti a ON / OFF tlačítko s poměrně výrazným vroubkováním, hardwarová spoušť fotoaparátu chybí. Zadní strana obsahuje vyčnívající fotoaparát s 12 Mpx čočkou fotoaparátu se světelností f / 1,8. Vedle ní je duální LED blesk a laserové ostření.

Kvalita fotografií je na špičkové úrovni jako za jasného dne, tak během šera či noci. Laserové ostření má trochu problém s makro focením a protisvětlem, čehož výsledkem mohou být nezaostřené fotografie. K dispozici je dokonce možnost ukládání do formátu RAW, možnost detailnějšího nastavení vyvážení bílé, kompenzace expozice, ISO, rychlosti závěrky a měření expozice. Možnost natáčení videa do Full HD je standardem, k dispozici je však možnost natáčet Ultra HD video.

Samotný displej má příjemných 5,2-palců, rozlišení 1 440 x 2 560 obrazových bodů (cca 564 PPI) a je typu Super LCD 5. Osobně bych však uvítal o něco větší displej s masivnější konstrukcí telefonu a případnou texturou zadního krytu.

Zvuk je možné nahrávat do Hi-Res formátu což je velkou novinkou. Přední webkamera má sice jen 5 Mpx rozlišení, ale je typu UltraPixel, takže fotografie jsou o něco kvalitnější. Blesk pro webkameru chybí, posvítit si však můžete bílým světlem z displeje. Foto appky automaticky zvýší jas displeje na maximum a vy si tak můžete dát self i po tmě. Třešničkou na dortu je použití optické stabilizace i na přední fotoaparát!

Displej má dostatečný jas a velmi příjemné barvy. Velikost písma lze volit ve 4 velikostech, nechybí režim rukavice či více barevných profilů, včetně režimu sRGB. SLCD 5 přináší až 99,9-procentní  pokrytí sRGB gamutu. Čitelnost na přímém slunci je díky AMOLED displeji výborná. HTC 10 má i tzv. Motion Launch, tedy ovládání gesty. Dvojitým ťuknutím na hlavní displej můžete telefon uspat nebo vzbudit. Zajímavým gestem je i potažení prstu doleva nebo doprava na vypnutém displeji pro rychlé spuštění plochy nebo Blinkfeedu.

Operačním systémem je Android ve verzi 6.0.1, samozřejmostí je nástavba HTC Sense 8.0 se známou aplikací Blinkfeed, která zobrazuje aktuální novinky ze zpravodajských webů, sociálních sítí (pouze Twitter, LinkedIn a Google Plus) a notifikací, které vám dorazí do telefonu. Systém je rychlý a jednoduchý na ovládání, třešničkou na dortu je možnost měnit vzhled systému včetně změny ikonek či přidání samostatného obrázku pozadí. Novinkou je appky Boost +, jejímž úkolem je optimalizace celého telefonu. Týká se aplikací, baterie, her, nepotřebných souborů a podobně. Díky režimu Inteligentní zrychlení bude běžet na pozadí s automatickým čištěním paměti RAM.

Zastoupen je výkonný Qualcomm procesor Snapdragon 820, kterému sekunduje grafika Adreno 530 a 4 GB paměti RAM. Jde o kombinaci, která stále patří mezi to nejlepší, co si můžete dopřát. Kovové tělo se značně zahřívá a to zejména při přehrávání Full HD YouTube videa či streamingu seriálu z Netflix. Mimochodem, HTC má velmi dobrou datovou výbavu. Kromě LTE, Wi-Fi ac, zda Bluetooth 4.2 má i NFC. Velkým plusem oproti jiným Androidem je možnost párování telefonu se zařízeními AirPlay. Potřebnou energii dodává 3 000 mAh baterie, jejíž reálná výdrž je přibližně jeden maximálně však dva dny. HTC 10 obsahuje funkci QuickCharge 3.0 (50% baterie za 30 minut) a chlubí se i technologií Cool Charge, která má na starosti chlazení baterie. Možnost bezdrátového nabíjení byste zde však hledali marně.

Přestože má HTC 10 pouze 32 GB paměť, můžete využít slot na microSDXC paměťovou kartu, který je připraven i na karty do kapacity 2 TB, které přijdou na trh později. Kromě toho se HTC s Google dohodlo na poskytnutí 100 GB prostoru na Google Disku.

Systém BoomSound Hi-Fi Edition, jak ho výrobce nazval, je výkonný a dostatečně hlasitý. Důvodem je to, že v horní mřížce je pouze tweeter, tedy výškový reproduktor, zatímco ve spodní části je středo basový reproduktor. Každý má přitom vlastní zesilovač. Zvuk hraje velmi slušně a překonává současné zvukové projevy jiných vlajkových lodí. Pokud máte Hi-Res sluchátka, vychutnáte si své nahrávky dosyta.

Závěrem lze říci, že HTC 10 je špičkovým zařízením. Zaujalo nás zejména jeho příkladné provedení, výkonný hardware, výborný fotoaparát i možnost Hi-Res zvuku.