Jak instalovat zapuštěné světlo

Jak instalovat zapuštěné světlo 1

Zapuštěná svítidla jsou z mnoha úhlů téměř neviditelné. Jsou to nízkoprofilová svítidla zabudovaná do stropu, takže jje vidět pouze jejich okraj (rámeček). Tato svítidla se nacházejí v mnoha současných domácnostech, protože zdůrazňují čistou geometrii domů a linií.

Pokud máte poblíž zdroj energie, můžete si vestavná svítidla snadno nainstalovat sami. Zavedení zdroje energie vyžaduje nějaký čas, ale lze ho dosáhnout zapojením vlastního obvodu – nebo si můžete zavolat elektrikáře.

 

Zvažte okruhy

Elektřina pro zapuštěná svítidla může pocházet buď ze stávajícího zdroje, nebo z elektrického obvodu instalovaného za tímto účelem. Cena, rychlost a jednoduchost instalace závisí na dostupnosti elektřiny na začátku provozu zapuštěných svítidel.

Stávající okruh: stávající okruh už může napájet stropní světlo nebo stropní ventilátor blízko středu místnosti. Pokud už máte zapuštěná světla, možná budete moci pokračovat v jejich systému. Při hledání v podkroví můžete objevit další nápady na náhradní obvody. Prázdné čelní desky na stropě nebo stěně často uvnitř obsahují živé obvody.

Nový okruh: chcete-li spustit nový okruh, je třeba vést elektrický kabel od elektrického servisního panelu ke spínači a od spínače k ​​prvnímu zapuštěnému svítidlu v řadě světel. Kabel lze protáhnout stropem.

 

Vyberte si správná světla

Kupte si stará nebo předělaná zapuštěná světla. Tato světla není nutné připevňovat ke stropním trámům, ale připevňují se přímo na stropní sádrokarton. Vestavná svítidla s hodnocením IC jsou vhodná pro stropy, které obsahují izolaci, protože je lze překrýt izolací. Zapuštěná svítidla, která nemají hodnocení IC, musí mít volný prostor nad a kolem pouzdra v oblasti stropu.

 

Bezpečnost

Vypněte jistič obsluhující elektrický kabel, na kterém pracujete. Pokud obvod ještě nebyl připojen, počkejte, až budou zapuštěná světla nainstalována, aby bylo možné provést toto konečné připojení. Otestujte obvody zkoušečkou napětí. Při práci nad stropy používejte ochranu dýchacích cest. Pozor na hřebíky vyčnívající ze střechy. Choďte pouze po krokvích nebo trámech, aby nedošlo k propadnutí stropní sádrokartonové desky. Při práci na půdě použijte kus překližky, na kterém můžete stát nebo sedět.

 

Co budete potřebovat

Vybavení/nástroje:
 • pilu děrovačku nebo pilu na sádrokartonové desky
 • nůž na kabely
 • loupačku kabelů
 • boční štípací kleště
 • zkoušečku napětí
 • ochranu dýchání/respirátor
 • kus překližky dostatečně velký, aby překlenul několik krokví
 • ochrannu očí 
Materiál:
 • staré nebo nové zapuštěné světlo
 • elektrický kabel

Postup

 1. Vyřízněte otvor ve stropě – k nakreslení kruhu pro otvor použijte papírovou šablonu dodávanou většinou výrobců světel. Nasaďte si ochranu očí. K opatrnému řezání podél linie použijte vrtací pilu na sádrokarton. Pro vyříznutí většího počtu otvorů použijte děrovačku připevněnou ke konci vrtáku, protože to jde rychleji.
 2. Zaveďte kabeláž do stropního otvoru – nahrubo zaveďte přívodní kabel k zapuštěnému svítidlu. Pokud bude drát pocházet z jiného zapuštěného světla, otevřete spojovací skříňku předchozího světla a připojte drát. Pokud bude drát přicházet z vlastního obvodu, protáhněte drát otvorem dolů. Pokud je přítomna standardní elektrická stropní krabice, je nutné ji odstranit, pokud je instalováno zapuštěné svítidlo.
 3. Připevněte drát k zapuštěnému světlu – pomocí loupačky kabelů odtrhněte plášť z kabelu o délce asi 10 cm. Odstraňte povlak z drátů uvnitř pláště. Zatáhněte drát do spojovací skříňky světla a proveďte připojení; např. černý drát ze světla bude připojen k černému drátu kabelu. Nebo mohou mít některá světla nasazovací konektory, které jsou označeny barvou.
 4. Nainstalujte světlo do stropního otvoru – zatlačte světlo nahoru do stropního otvoru. Usazení by mělo být těsné, ale ne tak těsné, aby poškodilo okolní sádrokartonové desky. Většina zapuštěných svítidel má nějakou formu klipového systému, kterým se připevňuje k vnitřní části stropní sádrokartonové desky.
 5. Přidejte zapuštěný rámeček světla – pokud zapuštěné světlo nemá připevněný rámeček, nainstalujte jeho samostatný rámeček, jakmile bude světlo pevně připevněno ke stropu.
 6. Přidejte odpovídající žárovku – přidejte žárovku podle pokynů pro zapuštěné světlo. Pozor: použití příliš velké žárovky, která není určena pro zapuštěná světla, může představovat nebezpečí požáru.
 7. Zapojte obvod do servisního panelu – zatáhněte elektrický kabel do elektrického servisního panelu nebo panelu jističe. Připojte vodič k jističi odpovídající velikosti (obvykle 15 A), poté připojte jistič do volného slotu na servisním panelu.

 

Kdy zavolat profesionála

Vestavěné osvětlení Vám může nainstalovat kvalifikovaný elektrikář. Protahování kabelů půdami nebo zdmi je obtížné. Elektrikáři jsou zběhlí v provádění rozvodů a pro tuto práci mají správné nástroje. Pokud nejste obeznámeni s prací s otevřeným servisním panelem, najměte si elektrikáře, který Vám obvod zapojí.