Úklidové tipy pro lidi s alergií

Úklidové tipy pro lidi s alergií 1

Ať už Vy nebo někdo ve Vaší domácnosti trpíte celoročně či sezónně alergií či astmatem, existují způsoby, jak zmírnit utrpení pomocí správného úklidu, při kterém odstraníte alergeny.

Alergeny mohou být jakékoli látky, které způsobují alergickou reakci. Pravidelný týdenní úklid Vašeho domova je důležitou součástí zvládání alergie. Dokonce i samotný úklid, zvlášť pokud nebyl proveden delší dobu, může vyvolat příznaky alergie, protože se rozvíří prach a jiné alergeny. Pokud bylo čištění několik týdnů zanedbáváno, je dobrým zvykem použít ochrannou roušku. Používejte správné nástroje a čisticí prostředky k zachycení alergenů a zabránění vystavení chemikáliím, které by mohly způsobit alergické reakce.

 

Nejlepší úklidové nástroje pro snížení alergenů

Vysávání: typ vysavače, který si vyberete, představuje velký rozdíl ve schopnosti redukovat alergeny. Nemáte-li vysavač s jemným HEPA filtrem, použijte dvojitý sáček, abyste zachytili co nejvíce částic. Zvolte bezsáčkový vysavač, jako je Samsung Jet, který má uzavřenou čisticí stanici, která automaticky vyprázdní nádobu nebo pravidelně čistí a vymývá sběrnou nádobu. Nebo robotický systém vysavače a mopu, jako je Ecovacs Deebot Ozmo N8 Pro+, který nabízí nepřetržité noční čištění. Představuje dobrou volbu, jak udržet alergeny pod kontrolou na všech typech podlah, když nejste v místnosti.

Dezinfekční vysavač na alergeny na textilie: tyto vysavače využívají ultrafialové světlo k zabíjení roztočů a bakterií a poté duální filtrační systém k odstranění 99,9 % alergenů z povrchu látek.

Pratelné čisticí utěrky a mopy z mikrovlákna: utěrky z mikrovlákna přitahují prach lépe než bavlněné nebo papírové utěrky. Vyberte si nástroje s odnímatelnými návleky, které lze dát do pračky na důkladné vyčištění. Mopy a čisticí hadříky před použitím lehce navlhčete, aby přitáhly co nejvíce prachu.

Jednorázové ubrousky na prach: syntetické ubrousky a prachovky na hůlce přitahují prach a vytvářejí statickou přilnavost, která prach udrží, dokud jej nemůžete vyklepat do koše.

Ochranné roušky a rukavice: vyberte si jednorázovou nebo pratelnou roušku. Vyhněte se latexovým rukavicím a místo nich zvolte gumové rukavice s bavlněnou podšívkou, abyste zabránili podráždění pokožky.

Prací prostředky: vybírejte prací prostředky a prostředky na odstraňování skvrn, které jsou bez barviv a neparfémované. Studie ukázaly, že barvivo je častým viníkem podráždění kůže.

Nejlepší robotické vysavače

Nejlepší čisticí prostředky pro snížení alergenů

Bohužel, některé čisticí prostředky mohou být dráždivé a způsobovat stejné příznaky jako alergeny. Vybírejte proto čisticí prostředky, které obsahují co nejméně chemikálií. Je zvláště důležité omezit vystavení produktům, které obsahují:

  • amoniak (čpavek)
  • D-limonen
  • formaldehyd
  • chlornan sodný
  • laurylsulfát sodný

Tyto chemikálie byly označeny jako potenciálně dráždivé. Před použitím čisticího nebo pracího prostředku si zvykněte číst štítky. Hledejte čisticí prostředky bez vůně a k čištění používejte přírodní produkty, jako je destilovaný světlý ocet, jedlá soda a citronová šťáva.

Zjistěte, zda Váš vysavač nevypuští prach

Snížení množství alergenů v celém domě

Zde je 6 tipů, jak snížit výskyt alergenů ve Vaší domácnosti:

  1. Hlídejte teplotu a vlhkost v interiéru. Roztoči a spory plísní mají rády teplo a vlhkost. Udržováním teploty mezi 20 °C a 22 °C a úrovně vlhkosti maximálně 50 % můžete snížit jejich růst.
  2. V systémech ústředního vytápění a v klimatizaci používejte filtry na malé částice. Měňte nebo čistěte filtry jednou za měsíc.
  3. Hlídejte přítomnost škůdců, jako je hmyz a myši. V případě nutnosti použijte pasti nebo zavolejte profesionálního deratizéra a utěsněte všechny trhliny, kterými by škůdci mohli znovu proniknout do domu.
  4. Z obytných prostor odstraňte nepořádek a lapače prachu.
  5. Nikde v domácnosti nedovolte kouření.
  6. Nechávejte domácí mazlíčky co nejvíce venku. Vykoupejte je alespoň jednou týdně a perte jim pelíšky.

Úklidové tipy pro lidi s alergií 2

Ložnice

Vzhledem k tomu, že trávíme tolik hodin v ložnici obklopeni spoustou měkkých povrchů zachycujících prach, je nezbytné každý týden vše vyprat.

Začněte postelí a lůžkovinami. Prostěradla, povlaky na polštáře a přikrývky by se měly prát alespoň jednou týdně v horké vodě. Pokud jste alergičtí, nikdy nevěšte lůžkoviny venku, aby uschly: tím byste domů přinesli venkovní pyly. Vyberte si pratelné přehozy nebo přikrývky a zabalte polštáře, matrace či postele typu boxspring do obalů odolných vůči roztočům. Polštáře je třeba pravidelně čistit.

Ložnici uklízejte každý týden, začněte nahoře a postupujte dolů. Omeťte od prachu stropní ventilátory a svítidla, tak jako žaluzie  a/nebo perte záclony. Omeťte od prachu veškerý nábytek a pomocí ručního vysavače vyčistěte čalouněný nábytek. Nakonec vysajte podlahu včetně prostor pod postelí a nábytkem. Aby bylo v ložnici co nejméně alergenů, odstraňte připevněný koberce od stěny ke stěně a nahraďte ho podlahou z tvrdého dřeva nebo masivních dlaždic a pratelnými místními koberečky.

I když je milujete, domácí mazlíčky byste měli držet mimo ložnici a postel.

Dveře skříně nechávejte zavřené, abyste snížili přenos alergenů z oblečení. K ukládání nepoužitých věcí používejte kryté plastové koše, které lze snadno vyčistit.

Nejlepší parní mopy

Koupelna

Nejnebezpečnější alergeny v koupelnách jsou plísně. Růst plísní můžete zastavit a odstranit pomocí chlorové dezinfekce, peroxidu vodíku nebo zakoupeného čističe plísní. Vždy si pozorně přečtěte návod a NIKDY nemíchejte různé chemikálie.

Chcete-li odstranit nahromaděné plísně, smíchejte roztok 3 dílů vody s 1 dílem bělidla. Používejte gumové rukavice a prostor dobře větrejte, použijte tvrdý kartáč k drhnutí postižených oblastí. U těsných rohů nechte papírovou utěrku nasáknout roztokem dezinfekce a vody a přiložte ji na místo s plísní. Nechte na místě 10-15 minut a poté násti vydrhněte a opláchněte.

Abyste zabránili dalšímu růstu plísní, nainstalujte a používejte při koupeli nebo sprchování odsávací ventilátor. Po každém použití vanu nebo sprchový kout osušte ručníkem. Pravidelně kontrolujte vanu, sprchovou hlavici, umyvadlo a toaletu, zda těsní, a závady okamžitě opravte.

Mezi jednotlivým použitím vždy ručníky pověste, aby uschly. Předložky a sprchové závěsy často perte, abyste zabránili růstu plísní.

Nejšpinavější místa v domácnost a jak na ně

Obytné prostory

Stejně jako v ložnici začněte i zde úklidem v horní části místnosti, aby prach a alergeny spadly dolů a zachytil je vlhký mop nebo vysavač.

Oprašte stropní ventilátory a svítidla. Poté oprašte žaluzie a vyperte závěsy (nebo vysajte pomocí ručního vysavače). Nezapomeňte vyčistit parapety, lišty nebo jakoukoli vodorovnou plochu. Pokud máte krb, odstraňte z něj veškerý popel nebo neshořelé zbytky.

Z dřevěného nábytku otřete prach a vysajte čalounění. Nakonec vysajte koberec nebo vytřete podlahu vlhkým mopem. Vyperte všechny přehozy.

Obytné prostory by se měly uklízet alespoň jednou týdně, nejlepší je ale vysávat koberec každý druhý den.

Máte-li rostliny, zakryjte hlínu dekorativními kameny, což pomůže udržet přirozené plísně uvnitř. Umělé rostliny by měly být každý týden oprašovány a pravidelně sprchovány, aby se odstranil prach.

Místo chemických osvěžovačů vzduchu zvažte na osvěžení vzduchu povařit citrusovou kůru či koření, jako je skořice a muškátový oříšek.

 

Kuchyně

Kuchyně je prvotřídní prostředí pro růst plísní a hmyzí trus. Abyste zabránili růstu plísní, použijte odsávací ventilátor ke snížení vlhkosti. Pravidelně kontrolujte těsnění u dřezu, chladničky a mrazničky, závady neprodleně je opravte.

Jednou týdně vyčistěte ledničku a vyhoďte plesnivé nebo prošlé potraviny. Otřete těsnění dvířek, vyčistěte odkapávací misky a vytřete rozlitou vodu a přebytečnou vlhkost. Vytřete podlahy a vyperte všechny přehozy.

Denně čistěte pracovní desky a dřez. Nádobí by se mělo mýt po každém jídle, ať už ručně nebo v myčce. Veškeré potraviny by měly být skladovány v krytých nádobách a odpadky často vysypávány.

Nejméně 4x ročně vyprázdněte a vyčistěte skříňky a zásuvky, abyste odstranili drobky a prach.

 

Vstupní a úložné prostory

Dobrým způsobem, jak omezit alergeny ve Vaší domácnosti, je zabránit jejich pronikání dovnitř. Alespoň jednou týdně vyčistěte vnější vchody ometením nebo opláchnutím (zahradní hadicí) od pylu. Před vstupem do domu by si všichni v rodině měli sundávat boty. Svrchní oděvy skladujte spíše ve vstupním prostoru než v ložnici.

V prádelně často kontrolujte, zda z pračky neuniká voda, abyste zabránili růstu plísní. Po každém naplnění sušičky vyčistěte filtr od vláken a poté vyprázdněte koš. Alespoň jednou za čtvrt roku zkontrolujte, zda je venkovní větrací otvor sušičky čistý a správně funguje. Nikdy nevypouštějte vlhkost ze sušičky dovnitř domu.

Sklepy a úložné prostory mohou být vlhké a prašné. Pokud tyto prostory používáte ke skladování potravin apod., používejte plastové nádoby s víkem, abyste zabránili nahromadění prachu a vzniku plísní.

Pokud zjistíte vlhkost, použijte odvlhčovač k odstranění vlhkosti ze vzduchu. Zkontrolujte základy a okna, zda těsní, a závady nejdříve je opravte. Zbavte se koberce od zdi ke zdi a místo něj nainstalujte podlahu s tvrdým povrchem, kterou lze snadno uklízet.