ÚSPĚŠNÝ HEREC TOM HANKS NA PODZIM VYDÁ SVOU PRVNÍ KNIHU POVÍDEK

ÚSPĚŠNÝ HEREC TOM HANKS NA PODZIM VYDÁ SVOU PRVNÍ KNIHU POVÍDEK 1

Úspěšný herec, režisér a producent Tom Hanks v říjnu vydá svůj knižní debut s krátkými příběhy. Děj povídek se soustřeďuje kolem autorově vášně pro starožitné psací stroje, jejichž má ve své soukromé sbírce více než sto.

Většina autorů, kteří na trh přicházejí se svými debutuje, bojuje s nedostatkem pozornosti. To však nebude případ Toma Hankse a jeho knihy Uncommon Type: Some Stories. Několikanásobný vítěz Oscarů a hvězda úspěšných filmů jako Forrest Gump, Zachraňte vojína Ryana či Trosečník, svůj knižní debut plánuje vydat v říjnu tohoto roku.

Hanksova vášeň se odráží v jeho příbězích

Tématem knižní sbírky jsou již zmíněné starobylé psací stroje, které se objeví v každém ze 17 příběhů knihy. Kromě své filmové tvorby je totiž Hanks známý láskou k těmto starým těžkým přístrojem.

S myšlenkou napsat knihu se Hanks začal pohrávat již v roce 2014, poté, co byl jeden z jeho příběhů publikovaný v magazínu New Yorker. Zveřejněný příběh si získal velký zájem čtenářů, kteří doufali, že se od herce dočkají několika povídek. Naštěstí, jejich přání se splnilo.

Vydavatel knihy Sonny Mehta prozradil, že Uncommon Type bude zahrnovat široké spektrum povídek: o imigrantovi, příchozím do New Yorku poté, co přišel o rodinu i domov, další příběh vypráví o hráči baseballu, ze kterého se stane celebrita, objeví se i povídka o excentrickém miliardáři či o zábavném životě hollywoodského herce.

Dva roky tvrdé práce

Ačkoli prvotní myšlenka se objevila v roce 2014, Hanks začal knihu psát až o rok později. V první řadě mu v tom bránily povinnosti i účast na mnoha projektech. „Během dvou let práce na knize jsem natáčel filmy v New Yorku, Berlíně, Budapešti a v Atlantě. Všude, kde jsem byl, jsem psal. Psal jsem na hotelích během propagačních akcí, na dovolené, v letadlech, doma i v kanceláři. Pokud jsem si dokázal rozvrhnout čas a držet se toho, dokázal jsem nepřetržitě psát od devíti rána do jedné odpoledne. “

Britské vydání knihy bude publikováno ve vydavatelství Williama Heinemann, v Americe zase knihu vydá prestižní vydavatelství Alfred A. Knopf. Práva na vydání knihy v dalších jazycích byly zatím prodány jen sedmým zemím, patří mezi ně například Čína a Brazílie. Otázkou je, zda se kniha dočká i slovenského překladu a objeví se na pultech našich knihkupectví. Povídky budou mít mimo jiné i audio-formu, kterou samozřejmě namluví sám autor.