Jak kupovat vrtačku

Jak kupovat vrtačku 1

Jak kupovat elektrickou vrtačku

Kupování stavebních nástrojů zahrnuje odhad jejich kvality a výkonu. K nim patří také elektrické vrtačky, jichž dnes existuje na trhu obrovské množství. Abyste se v takovém množství zorientovali, je potřeba filtrovat možnosti tak, že si stanovíte určité požadavky, např. jestli má být s kabelem nebo akumulátorová, jaký má mít výkon a zátah baterie a jaké je hodnocení uživatelů.

 

Zdroj napájení

Nejprve se rozhodněte, na co budete vrtačku používat. V závislosti na Vaší potřebě mobilnosti si můžete vybrat vrtačku s kabelem nebo vrtačku s baterií. I když s akumulátorovou vrtačkou můžete pracovat na různých místech mimo dosah zásuvky, baterie se časem vybije a potřebuje dobít. Navíc když je baterie slabá, schopnost vrtačky vrtat do tvrdých materiálů bude omezená. Oproti tomu vrtačku s kabelem zase omezuje jeho délka, takže musíte pracovat poblíž zásuvky nebo s prodlužovacím kabelem, který může obtěžovat.

 

Zátah

Důležitou vlastností elektrické vrtačky je její síla. Pokud je zátah (kroutivý moment) příliš slabý, vrtačka buď shoří, anebo nebude správně vrtat. Akumulátorová vrtačka s dostatečně velikým napájecím zdrojem tento požadavek bude zvládat, dokud se baterie nevybije na určitou nízkou úroveň. Vrtačky s kabelem tento problém nemají, ale zase je lze jen obtížně nastavit na pomalé vrtání, když je potřeba vrtat s citem.

 

Výkon

Elektrické vrtačky nejsou všechny stejné co do svých schopností a kvality. K dostání jsou levné verze i kvalitní spolehlivé značky. Větší prodejny nářadí prodávají vrtačky známých a osvědčených značek, ceny některých však bývají vysoké. Pokud vrtačku plánujete používat denně, např. v zaměstnání, stojí za to si koupit kvalitní, spolehlivý a dražší nástroj. Pokud to však má být běžný domácí nástroj na občasné použití, podívejte se na internetu nebo v katalozích na nejrozšířenější značky a vyberte si z nich dobrou vrtačku.  

 

Život baterie

U akumulátorových vrtaček je život baterie zásadním faktorem pro jejich spolehlivost. Čím větší je napájecí zdroj, tím déle můžete v průběhu dne na vrtačku spoléhat. Také je důležité mít další napájecí zdroj pro vrtačku (na výměnu). Ne všechny akumulátorové vrtačky ho však mají při koupi přiložený. Vyhněte se vrtačkám s malou baterií (s malou kapacitou baterie). I když bývají mnohem levnější než ty s větší baterií, nevydrží příliš dlouho a brzy potřebují dobít, což zabere hodiny.

***

Jak kupovat vrtačku 2

Jak kupovat akumulátorovou vrtačku

Elektrické nástroje lze použít na celou řadu prací a úkolů v domě. Na těžší práce potřebujete silnou vrtačku, takže akumulátorová vrtačka obvykle nestačí. Avšak na lehčí práce a menší úkoly doma je lehká akumulátorová vrtačka ideální. Než ji koupíte, zjistěte si všechny možnosti.

 1. Běžte do specializovaných prodejen nástrojů a do obchodních domů. Akumulátorové vrtačky najdete ve větších obchodních domech v oddělení pro kutily nebo pro dům a zahradu.  Poohlédněte se v prodejnách ve Vašem okolí, kde najdete nejlepší nabídku.
 2. Podívejte se na internet na stránky známých prodejců nástrojů a nářadí i na stránky výrobců. V internetovém obchodě možná najdete výhodnější nabídku než v prodejně.
 3. Dívejte se po bezkabelových vrtačkách používajících lithium-iontové baterie. Ty bývají lehčí a jejich nabíjení delší než u jiných baterií.
 4. Prohlédněte si různé typy bezkabelových vrtaček, abyste měli co nejširší výběr. Standardní aku vrtačky se používají na rychlé vrtání a na zavádění šroubů. Aku rázové utahováky slouží k zavádění nebo vytahování dlouhých upevňovacích prvků a mívají velkou kroutivou sílu. Aku šroubováky se používají především na drobné práce a jsou tak malé, že se Vám vejdou do kapsy.
 5. Věnujte pozornost prvkům u jednotlivých aku vrtaček, abyste si mohli najít tu nejvhodnější. K těmto prvkům patří nabíječka se snadným použitím, indikátor upozorňující, že je baterii u konce, vestavěné pracovní světlo (reflektor), držadlo navíc usnadňující některé práce a různé možnosti nastavení rychlosti.

 

Jak nabíjet baterii akumulátorového nástroje

Akumulátorové nástroje (vrtačky, brusky apod.) používají elektřinu získanou ze zásuvky, která je uchovávána v dobíjecí baterii. Elektřina se přenáší ze zásuvky do baterie pomocí nabíječky, kterou zapojíte do zásuvky. Po každém použití byste měli baterii plně nabít, abyste dosáhli maximálního výkonu a doby používání Vašeho aku nástroje.

 1. Odpojte klapku nebo aktivační spínač na nástroji a nechejte motor i všechny pohyblivé součásti se zcela zastavit.
 2. Z nástroje vyjměte baterii. Jak na to se dozvíte v manuálu k nástroji.
 3. Baterii odložte stranou a nechejte 10-15 min. vychladnout, abyste předešli jejímu přehřátí při nabíjení.
 4. Nabíječku zapojte do elektrické zásuvky. Používejte nabíječku přiloženou k nástroji, a pokud už původní nabíječku nemáte, použijte pouze takovou, která má odpovídající voltáž k baterii. Podívejte se do manuálu nebo se poraďte s prodejcem (či výrobcem) nástroje, jaká je voltáž baterie a nabíječky. Pokud by neodpovídala, výsledkem by mohl být špatný výkon, poškození baterie nebo vznik požáru.
 5. Baterii vložte do nabíječky. Ověřte si, že se baterie nabíjí: pokud na ní svítí červená kontrolka, baterie se nabíjí. Až bude baterie zcela nabitá, kontrolka začne svítit zeleně.
 6. Vyjměte baterii z nabíječky, odpojte nabíječku a baterii vložte do Vašeho aku nástroje. 

 

Tipy a upozornění:

 • Když baterii nabíjíte poprvé, nechejte ji plně nabít předtím, než ji začnete používat. Pokud byste to neudělali, velmi byste zkrátili její život.
 • Plným nabitím baterie po každém použití maximalizujte dobu, po kterou budete moct nástroj používat.
 • Kupte si ještě jednu záložní baterii. Když se jedna baterie vybije, dejte ji nabíjet a použijte záložní, takže budete moct pracovat bez přerušení.
 • Baterii k nástroji nijak neupravujte, pokud nejste kvalifikovaný elektrikář. Nesprávná úprava součástí dobíjecí baterie může vést ke špatnému fungování, k požáru nebo popáleninám.