Švýcarský nůž mezi tanky: teriér dokáže téměř vše

Švýcarský nůž mezi tanky: teriér dokáže téměř vše 1

Čistí území od min, kope zákopy a nemá problém se ani bránit. Nové obrněné vozidlo britské armády teriér vypadá jako vystřižené z akčních filmů.

Terrier
Pochází z dílny firmy BAE Systems, která je největším zbrojařským koncernem v Evropě. Navrhli ho tak, aby dokázal čelit hrozbám nejen na moderním bojišti, ale i mimo něj. Jeho všestrannost mu mezi vojáky vydobyla přezdívku „Švýcarský nůž mezi tanky“.

Čemu přesně za toto označení vděčí?
V první řadě dokáže likvidovat miny ukryté nejen pod hlínou, ale například i v silničních výtlucích. Vděčí za to pneumatickému kladivu, které je schopné ničit výbušniny ve vzdálenosti až osm metrů od vozidla. Pokud by ale situace pro posádku byla i přesto nebezpečná, vozidlo je možné ovládat i na dálku, a to ze vzdálenosti až jednoho kilometru.

 
terrier

Poprvé se ve službách armády představil již v roce 2013, aby pomáhal vojákům odstraňovat z cest překážky, dělat zákopy a zvedat těžká břemena (ano, Terrier je i jeřábem). Odminovací funkci mu přidělili až časem, stejně jako schopnost plavat na vodě a odolat dvoumetrovým vlnám.

Kromě toho dokáže například vrtat díry do země nebo ničit silniční komunikace, aby tak zabránil jejich využívání nepřítelem. Manažer prodeje firmy BAE Systems Rory Breen tvrdí, že jde o nejvšestrannější bojové vozidlo na světě:

„Dokáže téměř vše, co voják k přežití potřebuje. Navíc může vypomáhat při živelných katastrofách, zejména povodních, protože dokáže plavat. Navíc je možné ho upravit a přizpůsobit tak přírodním podmínkám.

Díky výměnným ramenům se tak může například prosekat přes hustou džungli.“ Terrier může jet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu, zvednout Pattonova závaží nebo přemístit 300 tun zeminy za hodinu.

V současnosti se využívá zejména při odminovávání či odstraňování improvizovaných výbušných zařízení. To však neznamená, že v přímém boji je ztracen. Jeho primární zbraní je kulomet a granátomet, těžší zbraně však nemá. V boji s tankem by byl tedy zřejmě zbytečný, jinak ale o jeho užitečnosti nemůže být pochyb.