Nové natření exteriéru Vašeho domu je jedna z nejlepších možností jak vylepšit jeho vzhled, zvýšit jeho hodnotu při opětovném prodeji, a také mít ho ještě raději než ho máte už teď. Tento projekt ale může být náročný, pokud k němu nebudete správně přistupovat. S informovaným a připraveným přístupem však získáte úžasný výsledek a Váš dům se stane hvězdou okolí.
Úvahy předtím, než začnete
Než zamíříte do obchodu pro vzorky barev, zvažte celý projekt v globálním smyslu:
Jste připraveni na dlouhodobý projekt?
Ať už budete práci provádět sami nebo si na to zavoláte odborníky, natírání domu je rozsáhlý a komplikovaný projekt. Jste připraveni na úkol, který připomíná spíše maraton než sprint? Pokud Vám firma stanoví příliš vysoký odhad ceny, jste schopní a ochotní se do práce pustit sami? Pamatujte přitom na to, že majitelé domů, kteří začnou s natíráním na počátku jara, často nejsou hotoví dřív než ve druhé polovině léta.
Proč dům chcete natírat?
Natírání domu kvůli budoucímu prodeji zahrnuje výběr barevného schématu, který se líbí nejen Vám, ale bude se líbit i ostatním. Nebo dům natíráte z důvodu údržby? V takovém případě můžete zůstat u stejné barvy a natírání tak bude jednodušší. Natření domu v novém barevném schématu znamená značný zásah do jeho podoby a je jen obtížně vratný. Proto se velmi dobře ujistěte, že zvolená barva je skutečně ta pravá.
Natírání domu vlastními silami
Většina majitelů domů by si ráda zavolala odborníky, ale výrazně nižší náklady spojené s prací svépomocí mnohé zlákají k tomu, že se do práce pustí sami. Kromě úspory má natírání vlastními silami také další výhody. Když se práci rozhodnete provádět ručně (místo pistolí), můžete práci dělat po menších a kratších úsecích, což lépe zapadne do Vašeho každodenního programu. Nezapomínejte ani na odpočinek a při natírání si pusťte Vaši oblíbenou hudbu! Další výhodou natírání domu vlastními silami je, že svůj dům poznáte skutečně zblízka a do všech detailů. Objevíte přitom místa, která potřebují opravit. A pokud natírání příliš nespěchá, měli byste tyto věci hned vyřešit.
Zavolejte odborníky
I ten nejodhodlanější kutil může mít při zvažování tak rozsáhlého projektu další starosti. A to je chvíle, kdy ke slovu přicházejí profesionální malíři-natěrači. Rozsah práce spojené s natíráním exteriéru domu často lidi nakloní k myšlence zavolat si odborníky, přičemž profesionální malíři-natěrači
- často pracují ve skupince, nejen samostatně, takže jim jde práce tím rychleji; u profesionálů počítejte s prací trvající dny, ne měsíce
- mají s sebou všechny potřebné nástroje; některé z nich – jako je vysokorychlostní pistole na barvu, výsuvné žebříky a někdy i lešení – jsou pro majitele domů nákladné (i v případě vypůjčení)
- vytvářejí kvalitní práci; měli byste si však v každém případě podívat na nějakou jejich předchozí práci
Výběr barvy
Výběr barvy je bezesporu nejzajímavější část celého projektu. Dům, který natíráte kvůli plánovanému prodeji, musí být atraktivní pro co největší počet potenciálních kupců. Proto jsou nejvhodnější neutrální barvy a takové barvy, které ladí se okolím. Také si můžete zvolit Vaši oblíbenou barvu, ale ujistěte se, že se hodí ke stylu Vašeho domu a podpoří jeho strukturální harmonii. Kupte si vzorky barvy v balení min. 1 l a tuto barvu naneste (částečně) na alespoň dvě strany Vašeho domu, abyste barvu viděli z různých úhlů.
Kdy malovat
Vlhkost: nenatírejte povrch, na který přímo prší. Pokud venku prší a povrch je suchý, je možné ho natřít. Když úroveň relativní vlhkosti dosáhne 50 %, dostáváte se nepříjemného pásma a barva bude schnout pomaleji.
Teplota: teplota má vliv na proces tvrdnutí barvy. Přímé slunce dopadající na povrch může způsobit, že se vytvoří neatraktivní vlnky. Ale na druhé straně pokud by byla teplota 0 °C, barva prostě neuschne.
Denní doba a období: nejlepší doba pro natírání exteriérů je od poloviny dopoledne (až oschne ranní rosa) do poloviny odpoledne (aby měla barva dost času uschnout, než večer teplota klesne). Léto je vhodná doba pro natírání exteriérů, ale přechodová období, jako je konec jara a začátek podzimu, obvykle přinášejí menší teplotní výkyvy.
Náklady na natření exteriéru domu
Pokud budete práci provádět sami, snadno odhadnete náklady. Většinu budou tvoří dva hlavní materiály – základní nátěr a barva — a u nich snadno vypočítáte množství a cenu. Obecně platí, že 4,5 l (1 galon) exteriérové (vnější) barvy pokryje 31 m2. Při nanášení pistolí se spotřebuje více barvy než při práci válečkem či štětcem. Při práci s pistolí počítejte s 4,5 l na 14-18 m2. Profesionální malíři-natěrači mají různé metody na vytváření nabídek a odhadů (až po vícestránkové návrhy). Počítejte s tím, že natření domy odborníky Vás bude minimálně 3x dražší, než kdybyste tuto práci provedli sami.
Tipy a triky pro natírání domu
Než začnete s natíráním domu, přečtěte si následující tipy, aby Vám práce šla lépe:
- Barva sice může vyplnit menší dírky a praskliny, ale to neznamená, že byste na to měli spoléhat. Raději věnujte čas tomu, že dírky a praskliny pečlivě vyplníte tmelem.
- Pokud budete práci provádět sami, existuje mentální trik, kdy si každou stranu domu budete představovat jako samostatný projekt. Když si velký projekt tohoto typu rozdělíte na menší projekty, nebude tak zastrašující a skličující.
- Barva s matným leskem se na interiéry nanáší rychleji než barva se saténovým leskem, protože odlesk barvy zde nepředstavuje problém. Na druhé straně matný lesk ztěžuje čištění bočních stran domu.
Nástroje a materiál
- exteriérová akrylátovo-latexová barva
- barva na okraje (není nutné)
- základní nátěrová barva
- tmel na dřevo
- pistole na barvu
- souprava na malování (válečky, návleky a prodlužovací tyč)
- malířské štětky
- měřicí pásmo
- laserové pravítko (není nutné)
- kovové škrabky na barvu
- horkovzdušná pistole
- plátěné a plastové plachty (igelity)
- malířská maskovací páska
- pistole na těsnicí hmotu a exteriérový natíratelný tmel
- žebřík 2 m s výsuvnou částí
Návod
Zkontrolujte boční obložení domu
S notebookem v ruce začněte důkladnou prohlídkou všech částí exteriéru Vašeho domu, které se budou natírat. Na hrubém nákresu domu si vyznačte každou díru a prasklinu v bočním obložení, které bude potřeba opravit, spolu s prvky, které bude třeba odstranit, jako jsou okapy, odpadní roury, krycí panely, záklopky větracích otvorů a číslo domu.
Vypočítejte potřebné množství barvy
Změřte a zapište si všechna místa na domě, která bude potřeba natřít. Pomocí laserového pravítka změřte všechny vzdálenosti a výšky stěn a vynásobte je spolu, abyste získali jejich plochu. Od toho pak odečtěte okna a dveře. S pomocí měřicího pásma zjistěte rozměry menších objektů, které bude třeba natřít, jako jsou místa pod střechou (okapy), štíty a (balkonové) zábradlí. Zvlášť byste měli změřit rámy oken a dveří, pokud je budete natírat jinou barvou. Kupte si o 10 % barvy více kvůli možnému odpadu.
Odstraňte nebo zakryjte překážky
Vaše práce bude vypadat lépe a bude mnohem snazší, když sundáte větší překážky, jako jsou čísla domu, poštovní schránka, bezpečnostní kamera, světla a věšáky na připevnění prádelních šňůr. Větší překážky, jako jsou okapy, bude potřeba sundat, pokud máte v plánu natírat krycí desky pd střechou. Pokud máte překážku, kterou by bylo velmi obtížné sundat, nebo byste přitom mohli dům poškodit, zabalte ji do igelitu a připevněte malířskou lepicí páskou.
Opravte nedostatky
Natřením domu získáte velkou odměnu: exteriér domu, který vypadá jako nový. Je to vhodná doba pro výměnu poškozeného bočního obložení, opravu nebo výměnu prasklého či shnilého okenního rámu, výměnu špatných částí lišt, poškozeného základového zdiva atd..
Odstraňte starou barvu, která pevně nedrží
Dosavadní barva, která se drolí, vzdouvá nebo jinak slabě drží, se musí odstranit. Požijte škrabky na barvu různých velikostí a horkovzdušnou pistoli. Umístěte prostěradlo na zachytávání barvy přímo pod místo a jemně zatlačte na drolící se barvu. Pokračujte v tom tam, kde barva povoluje, odstraňte zbývající úsek barvy a vše vyhoďte. Pokud se jedná o barvu na bázi olova, dodržujte pravidla bezpečnosti.
Dům umyjte a zamaskujte
Umývat celý dům ručně je namáhavé, ale dosáhnete tak nejlepších výsledků. Profesionálové obvykle používají tlakový čistič. Nastavte trysku na nejširší možnost. Začněte nahoře a pomalu postupujte po horizontálních řadách dolů. Až dům důkladně uschne, zamaskujte okna, dveře, světla, větrací otvory a vše ostatní, co nebylo předtím sundáno a co se nebude natírat.
Utěsněte a opravte praskliny
Do těsnicí pistole vložte tubu s těsnicí hmotou a vmáčkněte hmotu do tenkých prasklin kolem oken, dveří, větracích otvorů a dalších narušených míst. Podle návodu nechejte těsnicí hmotu ztuhnout (asi 2 hodiny). Tmelem na dřevo vyplňte díry po hřebících či šroubech. Na opravená místa naneste základní nátěrovou barvu.
Naneste vrstvu barvy
Na tuto část si zavolejte pomocníka. Jeden člověk bude pistolí nanášet vrstvu barvy a druhý půjde za ním s malířským válečkem. Přitom nikdy váleček nenamáčejte do barvy. Začněte se suchým návlekem na váleček a sbírejte barvu, kterou nanesla pistole. Této technice se říká back-rolling a profesionální malíři-natěrači ji používají na nanášení vrstev barvy s rychlostí pistole a hladkostí válečku.
Natřete rámy a lišty
Nechte alespoň den na to, aby barva mohla ztvrdnout, a pak se pusťte do natírání rámu dveří, okrajů střechy, krycích desek a dalších podobných prvků domu. Používejte přitom štětce.