Berlín – ubytování a tipy na výlety

Berlín – ubytování a tipy na výlety 1

pokračování 

Nikolaiviertel – okrsek

Berlínský okrsek Nikolaiviertel se nachází v samém srdci starého města a najdete zde mnoho z nejstarších a nejoblíbenějších atrakcí, a také spoustu zajímavých možností aktivit. Okrsek je vhodný pro pěší a spatříte tu mnoho malých budov kolem úzkých ulic plných různých zákoutí, dále restaurace, kavárny a obchody, a také dílny řemeslníků, kteří prodávají vše od košíků až po výrobky ze dřeva. K nejzajímavějším prvkům patří spousta kašen, luceren a oken s ozdobnými mřížemi na starých a historických budovách. Příkladem je Ephraimův palác zbudovaný v 60. letech 18. století, kde jsou k vidění expozice věnované bohaté umělecké a kulturní historii Berlína, a také nádherné velkolepé schodiště. Za pozornost stojí rovněž Museum Knoblauchhaus (také z 60. let 18. století), které seznamuje s někdejšími domy bohatých židovských kupců a obchodníků. K dalším turisty oblíbeným místům patří slavná ulice Unter den Linden, široká třída o délce asi 1400 m, která spojuje nám. Pariser Platz před Braniborskou branou s parkem Lustgarten. Dnes jsou její dva pruhy pro vozidla o sebe odděleny širokým pásem pro pěší, který vede velkou částí ulice a nabízí skvělé místo, odkud můžete pozorovat ruch města kolem. K turistickým atrakcím patří rovněž náměstí Gendarmenmarkt, Berlínská státní opera a katedrála sv. Hedviky Slezské. 

Adresa: Nikolaikirchplatz, 10178 Berlin

 

Pamětní kostel císaře Viléma

Jedna z nejzajímavějších památek Berlína, Pamětní kostel císaře Viléma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), v mnoha směrech představuje dva kostely v jednom: ultramoderní nový kostel navržený v roce 1961 a vedle něj ruiny původního kostela včetně velké části věže vysoké 63 m. Ten byl dokončen v roce 1895 na počest císaře Viléma I. Pruského a zničen v roce 1943, ale jeho zbytky byly zakomponovány do nového komplexu. Výsledkem je významná památka Berlína, která slouží zároveň jako válečný památník s nainstalovanými expozicemi se zbytky mozaik, architektonických prvků a s fotografiemi. Ústředním bodem je postava Krista pocházející ze starého kostela a kříž vytvořený z hřebů z katedrály v Coventry, který během II. světové války zničily německé bomby. K dispozici jsou komentované prohlídky a návštěvníci se mohou zúčastnit nedělních bohoslužeb; večerní bohoslužby s hudbou zahrnují kantáty, varhanní recitály a sborový zpěv (kromě toho se konají pravidelné bohoslužby ve všední dny). Velmi oblíbené jsou rovněž vánoční trhy pořádané každoročně venku u kostela.

Adresa: Breitscheidplatz, 10789 Berlin

V Berlíně postavili nejluxusnější bytový věžák

***

Kde se ubytovat

Pokud byste chtěli být ubytování v blízkosti hlavních atrakcí, jako je Braniborská brána a Muzejní ostrov, nejlepší oblastí je okrsek Mitte, což je historické centrum města. Zde uvádíme některé dobře hodnocené hotely v této oblasti.

Luxusní hotely: jedním z ikonických hotelů Berlína je velkolepý SO/Berlin Das Stue 5* umístěný v centru s výhledem na západní úsek krásného okrsku Tiergarten. Na opačném konci Tiergarten najdete hotel Regent Berlin 5*, zatímco Hotel Adlon Kempinski 5*  je jen pár kroků od Braniborské brány. Oba skýtají dobrý přístup na proslulý Muzejní ostrov a nacházejí se jen kousek od ulice Unter den Linden lemované stromy, kde najdete řadu butiků, kaváren a restaurací.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen pár minut od Tiergarten a v blízkosti vynikajících restaurací a možností nakupování se nachází Hampton by Hilton Berlin City West 3*, který představuje skvělou základnu, z níž se můžete vydávat poznávat další části města, protože je situován v blízkosti zdejšího vynikajícího systému metra (U-Bahn). Další oblíbenou možností je The Circus Hotel jen pár minut chůze od Muzejního ostrova. Za zmínku stojí rovněž osobitý moderní Hotel Gat Point Charlie, který (jak jméno naznačuje) stojí hned vedle této významné památky Berlína.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: pokud přijedete s omezeným rozpočtem, k odpovídajícím možnostem v centru patří hotel Ibis Berlin Kurfurstendamm 2* vzdálený jen kousek pěšky od Tiergarten, a Motel One Berlin-Hackescher Markt nedaleko Muzejního okrsku. Zajímavé ubytování najdete v originálním zařízení CUBE Lodges Berlin Mitte, což je série „kostek“ ve stylu bungalovu, kdy v jedné mohou spát až 4 osoby, a k dispozici jsou aktivity, např. volejbalové hřiště a půjčovna kol, to vše jen kousek od Památníku Berlínské zdi.

Akční nabídka ubytování:

 

Tipy na výlety

Prohlídky památek: existuje několik skvělých způsobů, jak si můžete prohlédnout Berlín: může to být autobusem, na kole nebo pěšky. Jednou z nejlepších možností je přitom projížďka s mnoha zastávkami (hop on hop off) patrovým autobusem, při níž se dozvíte také něco o historii města. Projížďka má 20 zastávek na různých místech (můžete buď vystoupit nebo zůstat v autobuse).

Pokud byste chtěli pěší prohlídku více do hloubky, při historické komentované prohlídce se seznámíte s hlavními atrakcemi Berlína i s jeho skrytými místy (4 hodiny), od Braniborské brány a Checkpointu Charlie až po Hitlerův bunkr. A pokud byste si přáli skutečně aktivní prohlídku, vydejte se na komentovanou cyklistickou prohlídku Berlína (4,5 hodiny), při níž můžete spatřit jeho nejdůležitější atrakce a dozvědět se o historii.

Jednodenní výlety: výlet z Berlína do Sachsenhausenu (6 hodin) Vás zavede do jednoho z prvních koncentračních táborů zřízených ve Třetí říši; dnes místo představuje národní památník. Prohlídka vedená historikem zahrnuje vstupné do této památky.  

Tipy na jednodenní výlety z Drážďan