Jak odhalíte nejčastější problémy s turbem a zabráníte jeho zničení?

Jak odhalíte nejčastější problémy s turbem a zabráníte jeho zničení? 1

Máte ve svém autě turbodmychadlo? Vězte, že se dá zkazit na vícero způsobů, proto byste měli vědět tyto problémy rychle odhalit. Na opravu některých je nutné obrátit se na odborníka, s jinými si poradíte i s pomocí jednoduchého dílenského nářadí i sami.

Nedostatečné těsnění způsobuje modrý kouř.

Neobvykle modrý kouř vycházející z výfuků je jedním ze znamení, které hlásají poruchu turba. Takový odstín vzniká nejčastěji tehdy, když jsou vnitřní komponenty nedostatečně těsněné. Při delším používání může dojít k úniku kapaliny na mazání turbíny, v zahřátém potrubí vyhoří a vylétá v podobě namodralého kouře ven z výfuku.

S tím souvisí i zvýšená spotřeba oleje. Pokud ho tedy nutné dolévat opravdu často, je dobré zkontrolovat těsnění a případně je vyměnit. Za pomoci vhodného dílenského nářadí je můžete vyměnit i sami, případně se obrátit na pomoc odborníků.

Černého kouře se zbavíte s vlastním dílenským nářadím.

Ani uhlově zbarvený kouř není dobrým znamením. Zapříčiňuje ho nedostatečný přívod vzduchu, za kterým stojí netěsnosti sání nebo nedobrá kondice vzduchového filtru. Pokud jste zaníceným motoristou, jejich stav můžete zkontrolovat i ve vlastní dílně. Potřebujete jen vhodné dílenské nářadí.

Pokles výkonu nikoho nepotěší.

O vážnou chybu přeplňovacího mechanismu jde i tehdy, pokud vašemu vozu viditelně poklesne výkon. Nejčastějším důvodem je porucha turbíny. Tento stav napravíte její výměnou a dobré je také zkontrolovat vnitřní část sacího traktu, tak se zabrání zbytečnému poškození nových součástek. Ztráta výkonu může značit i jiný problém, proto se určitě obraťte na zkušeného automechanika.