Jak odstranit skvrny z oděvu

Jak odstranit skvrny z oděvu 1

Metoda odstraňování skvrn tradičními prostředky znamená namočit skvrnu studenou vodou a pak předčistit odstraňovačem skvrn, tekutým pracím prostředkem nebo pracím gelem. Také si můžete připravit pastu z pracího prášku a vody, a pak hodit oděv do pračky spolu s bělidlem obsahujícím chlornan sodný (pokud je bezpečný pro danou textilii) nebo bělidlem na bázi kyslíku.

I když komerční čisticí prostředky slibují odstranit všechny druhy skvrn na oděvech, nemusíte ho mít zrovna po ruce. Tady přijdou na řadu běžné domácí prostředky. Často jimi můžete odstranit skvrny z oděvů zrovna tak dobře jako zakoupenými čisticími prostředky, a přitom za zlomek ceny. Zde se dozvíte, jak odstraňovat skvrny pomocí octa, jedlé sody a dalších domácích prostředků.

 

Co budete potřebovat

Vybavení a nástroje: menší mísa, zubní kartáček, hadr, papírové utěrky, karton

Materiál: jedlá soda, prostředek na nádobí, světlý ocet, technický alkohol

Jak odstranit skvrny z oděvu 2

Návod

Skvrny od oleje a mastnoty

Odstraňování skvrn od oleje a mastnoty bývá ošemetné, ale určitě je možné. Ve skutečnosti existuje několik možností, jak odstranit skvrny od mastnoty z oděvu. Někdy stačí pouze potřít tekutým pracím prostředkem s vodou a pak oděv dát do pračky. Pokud je však skvrna o něco odolnější, zkuste kombinaci prostředku na nádobí a octa.

 • Skvrnu navlhčete – pokud jsou skvrny čerstvé, co nejvíce tuku odstraňte suchým papírovým ručníkem. Když jde o skvrny od oleje či mastnoty, čím dříve se jim věnujte, tím lépe.
 • Naneste prostředek na nádobí – pak oděv položte na rovný povrch a naneste na skvrnu pár kapek tekutého prostředku na nádobí, prsty rozetřete.
 • Vydrhněte jedlou sodou – na skvrnu potřenou prostředkem na nádobí nasypte trochu jedlé sody a vydrhněte pomocí starého zubního kartáčku. Z prostředku na nádobí a jedlé sody by měla vzniknout pasta. Drhněte asi minutu a pak směs nechejte asi hodinu působit.
 • Opláchněte a vyperte – nakonec prostředek na nádobí a jedlou sodu opláchněte a oděv dejte do pračky. Než ho však dáte do sušičky, ujistěte se, že je skvrna skutečně pryč.

 

Skvrny od potu

I když je lákavé košili nebo halenku se skvrnami od potu vyhodit, není potřeba být tak uspěchaný. Je pravděpodobné, že máte doma láhev světlého octa, který by měl zcela stačit k tomu, abyste zbavili své oblečení nevzhledných skvrn.

 • Smíchejte ocet s vodou – abyste oděv zbavili skvrn od potu, začněte tím, že v menší misce smícháte ocet a vodu. Mělo by stačit čtvrt šálku octa s jedním šálkem vody.
 • Nechte skvrnu nasáknout octem s vodou – nalijte ocet s vodou na skvrnu nebo ji do nich ponořte; v obou případech musí být skvrna zcela nasáklá. Nechejte 30 minut působit.
 • Opláchněte a vyperte – poté, co jste nechali směs působit, opláchněte místo vodou. Bude-li skvrna pryč, můžete dát oděv do pračky. Než ho však dáte do sušičky, ujistěte se, že je skvrna skutečně pryč.

Tip: Pokud ocet nebude stačit, zkuste směs jedlé sody s vodou či peroxidem vodíku. Nejprve však vyzkoušejte na nenápadném místě, než směs nanesete přímo na skvrnu.

 

Skvrny od trávy

Maminky malých fotbalistů tohle dobře znají. Skvrny od trávy bývají u aktivních dětí (i dospělých) běžné a zbavit se jich z oděvu může být náročné. Trocha času a úsilí se však může vyplatit. Než to vzdáte a vydáte se do čistírny, zkuste nejprve skvrnu třít silným prostředkem na praní nebo odstraňovačem skvrn. Nechejte 15 minut působit, opláchněte a podívejte se, jak velká část skvrny zmizelo. Vidíte-li stále zelenou, postupujte podle následujících kroků.

 • Odmočte skvrnu – nalijte sklenici či dvě světlého octa do menší mísy a skvrny do něj namočte. Nechejte 30 minut působit.
 • Důkladně opláchněte – ocet opláchněte a podívejte se, jestli něco (a kolik) zbylo ze skvrny. V tomto okamžiku by oděv měl být čistý. Pokud je, vyperte ho běžným způsobem. Pokud není, přistupte k dalšímu kroku.
 • Zkuste jedlou sodu s vodou (volitelné) – pokud jsou skvrny od trávy starší nebo obzvlášť odolné, vytvořte pastu z jedlé sody s vodou a vydrhněte jí (pomocí zubního kartáčku) skvrnu. Nechejte pastu působit asi 15 minut a pak vyperte jako obvykle.

 

Skvrny od inkoustu (propisky)

Pokud jste si někdy omylem počmárali rukáv halenky či košile propiskou, víte, jak obtížné může být takové stopy vyčistit. Nemusíte se však bát: u průměrné skvrny od kuličkového pera začněte drhnutím trochou tekutého pracího prostředku, který pak necháte pár minut působit. Poté prostředek opláchněte teplou vodou a zhodnotťe. Pokud je skvrna od inkoustu odolnější, vezměte technický alkohol a postupujte podle následujících kroků.

Upozornění: před použitím technického alkoholu na jakoukoli skvrnu of inkoustu ho nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě oděvu, abyste se ujistili, že neovlivní barvu nebo nepoškodí látku.

 • Vezměte kus kartonu – než začnete, položte kus kartonu a hadr pod znečištěnou část oděvu. Inkoust prosákne, takže karton a hadr zachytí stékající inkoust s alkoholem.
 • Neneste technický alkohol skvrnu – pak vezměte čistý hadr nebo papírový ručník a naneste na skvrnu technický alkohol. Cílem je postupně inkoust rozředit a „vytáhnout“ z textilie.
 • Opáchněte a vyperte (nebo vše opakujte) – po ošetření skvrny technickým alkoholem oděv důkladně opláchněte. Může chvíli trvat, než se alkohol z látky zcela dostane; pokud zjistíte, že je inkoust stále vidět, postup opakujte.