12 atrakcí italské Parmy

12 atrakcí italské Parmy 1

Téměř nic se nedochovalo z raného období Parmy, kdy byla římskou kolonií na staré římské silnici Via Aemili. Velkolepé paláce a elegantní náměstí v jejím centru vyprávějí o mnohem pozdější roli sídla mocných vévodů rodu Farnese a francouzském odkazu prostřednictvím Napoleonovy choti Marie Louisy. Gurmálni znají Parmu díky sýru parmazánu (a také parmské šunce), takže jedna z oblíbených aktivit turistů je návštěva mlékařství, kde mohou pozorovat mistry sýraře při práci. V Parmě v 15. století žil a působil malíř Correggio a dnes můžete obdivovat jeho díla ve zdejších kostelech a muzeích. Milovníci hudby sem přicházejí vzdát hold dalším dvěma slavným synům: opernímu skladateli Giuseppe Verdimu, který se v roce 1813 narodil v nedaleké vesnici Roncole, a dirigentovi Arturu Toscaninimu narozenému v Parmě v roce 1867. Prohlídku města můžete začít na náměstí Piazza Garibaldi, kde na fasádě Místodržitelského paláce z 18. století spatříte pozoruhodný orloj. Než začnete s prohlídkou pamětihodností, usedněte u stolu v některé kavárně, které se nachází přímo na náměstí, a u cappuccina pozorujte místní život. 

 

Katedrála Nanebevzetí (Duomo)

Celou jednu stranu nám. Piazza del Duomo zabírá katedrála, románská bazilika z 12. století, jejíž široká fasáda představuje impozantní soubor (úvodní foto) včetně kampanily (zvonice) vysoké 63 m a oktagonálního baptisteria hned vedle. Až budete uvnitř, podívejte se nahoru na obří fresku Nanebevzetí Panny Marie, kterou v kopuli namaloval Correggio, přední umělec parmské školy v době italské renesance. Další renesanční umění naleznete v bočních kaplích, a pak sejděte dolů do krypty a podívejte se na krásné pilíře a raně křesťanské podlahové mozaiky.

Adresa: Piazza del Duomo, Parma

 

Baptisterium

Napravo od katedrály na Piazza del Duomo se tyčí mohutné osmistěnné mramorové Baptisterium, jehož stavbu v roce 1196 započal v románském stylu architekt Benedetto Antelami, který vytvořil biblické reliéfy vytesané kolem vchodu. Budova byla dokončena v gotickém stylu téměř o století později a dnes představuje jeden z nejlepších příkladů přechodu mezi těmito dvěma velmi odlišnými styly v Itálii. Uvnitř můžete spatřit barevné fresky a další reliéfy z 13. století; i ti, kdo nejsou náboženskému umění jinak příliš naklonění, zde musí uznat, že se jedná o impozantní budovu.

Adresa: Piazza del Duomo, Parma

 

Divadlo Farnese

V obrovské budově Palazzo della Pilotta vybudoval palácové divadlo (1618-1628) kompletně ze dřeva žák významného italského architekta Andrea Palladia. Když bylo otevřeno, jednalo se o největší divadlo na světě s 4500 místy na sezení. Navíc je to patrně první divadlo se stálou obloukovou předscénou. Téměř zničeno bylo při bombardování za II. světové války, opět vybudováno do své původní krásy a znovuotevřeno v roce 1962. Krásná je především jeho jednoduchost, s nenatřenými dřevěnými liniemi v celém divadle, jehož povrchy nejsou zdobeny zlacením a štukováním, jak je tomu obvyklé v mnoha jiných významných divadlech.

Adresa: Piazzale Marconi, Parma

 

Camera di San Paolo

12 atrakcí italské Parmy 2

V dřívějším benediktinském klášteře nedaleko ul. Piazzale Marconi se nachází místnost (komora) Camera di San Paolo zdobená vynikajícími freskami od renesančního mistra Antonia da Correggia, původem z regionu Emilia-Romagna. Fresky nechala vytvořit abatyše Giovanna Piacenza na výzdobu svých soukromých prostor. Byly vytvořeny v raném období malířovy kariéry v letech 1518-1519 a nezvykle pestré obrazy zahrnují i nenáboženská témata, jako jsou bohyně Diana, Venuše a spousta Correggiových typických andílků (putti).

Adresa: Via Melloni 3, Parma

 

Královské divadlo

I přes strohý exteriér počítejte s tím, že budete žasnout nad interiérem jednoho z nejkrásnějších divadel v Itálii, neoklasicistického Královského divadla (Teatro Regio). V čase svého vybudování (1829) jako Vévodské divadlo bylo považováno za div doby. Zpěváci a hudebníci ho však obdivují už méně, protože má pověst nejnáročnějšího diváctva v Itálii, především pokud se jedná o díla zdejšího rodáka Giuseppe Verdiho. Kvůli svému spojení se skladatelem Verdim přitahuje Parma milovníky opery z celého světa především v době sezóny, která probíhá od ledna do začátku dubna; v září a říjnu se pak koná každoroční Verdiho festival. Kromě opery se zde také občas konají nedělní koncerty. Komentované prohlídky zákulisí (90 minut) opery zahrnují krejčovskou dílnu, malířskou dílnu, kde vznikají kulisy, zkušebnu pro orchestr, šatny a jeviště, které všechny jinak nebývají veřejnosti nepřístupné.

Adresa: Strada Garibaldi 16, Parma 

 

Palazzo della Pilotta a Národní galerie

Palazzo della Pilotta obrácený k ul. Piazzale Marconi je obrovská cihlová budova, jejíž stavba započala v roce 1583 a zůstala nedokončená. Dvůr je tak veliký, že jeden čas sloužil jako hřiště pro míčové hry. V rozsáhlém paláci je umístěno Národní muzeum umění, Muzeum archeologie, Muzeum tisku, dále historické divadlo, krásná knihovna Biblioteca Palatina a Národní galerie (Galleria Nazionale) s významnými díly od Correggia (Madonna del San Girolamo a Madonna della Scodella), Parmigianina, Fra Angelica, Cima da Conegliana, Tiepola, Canaletta, Carracciho a El Greca, plus kresby od Leonarda da Vinciho. Jedná se o skvělé a přitom neokázalé místo, kde můžete spatřit díla široké škály umělců z Itálie a přitom zde nestrávíte celý den.

Adresa: Piazzale Marconi, Parma

 

Svatostánek Santa Maria della Steccata

Renesanční kostel byl zbudován v letech 1521-1539 pro uctívaný obraz Sv. Jana Křtitele a neméně oblíbenou sochu Panny Marie s Dítětem. Na jeho bohatě zdobeném interiéru se podílela řada místních i dalších umělců včetně mladého Parmigianina, který vytvořil mnohé z fresek. Velkou fresku v apsidě znázorňující Korunovaci Panny Marie se svatými namaloval v roce 1541 Michelangelo Anselmi. Panely na stěnách vedle obrazu Panny Marie představují votivní dary jako poděkování za vyslyšené modlitby.

Adresa: Strada Giuseppe Garibaldi, Parma

 

Kostel San Giovanni Evangelista

12 atrakcí italské Parmy 3

Za parmskou katedrálou se nachází klášterní kostel San Giovanni Evangelista (Sv. Jana Evangelisty), renesanční budova (1510) s barokní fasádou vytvořenou o sto let později. V kopuli spatříte další fresky od Correggia a jeho žáka Parmigianina z let 1521-1523. Zastavte se také v přilehlém klášteře a prohlédněte si historickou lékárnu Storica Farmacia di San Giovanni Evangelista (foto) půvabnou starou apatyku s renesančním interiérem, kde mniši prodávají kapky na kašel, krémy a další bylinné produkty. Podobné lékárny bývaly kdysi v klášterech běžné, ale do současnosti se jich dochovalo poměrně málo.

Adresa: Piazzale San Giovanni 1, Parma

 

Vévodský park a Vévodský palác

Velký Vévodský park (Parco Ducale) kdysi patřil k velkolepému Vévodskému paláci (Palazzo Ducale) z 16. století. Původně to byly zahrady v kombinaci francouzského a italského stylu, kde později provedla změny arcivévodkyně Marie Louise; zahrady byly vážně poškozeny za II. světové války. Při nedávných rekonstrukcích byly obnoveny partery a fontány z období Farnesů. Při komentované prohlídce Vévodského paláce si můžete prohlédnout Piano Nobile (bohatě zdobené hlavní patro), Nový apartmán Ferdinanda di Borbone a vévodskou kapli Sv. Liboria. Dnes poklidný park u řeky navštěvují místní a je také oblíbeným místem turistů, kteří se procházejí kolem řeky k Palazzo Ducale nebo sedí na lavičkách a pozorují svět kolem. Navíc je oblíbeným místem pro pořádání pikniků (zásobit se místními sýry a dalšími specialistami můžete v některém z malých obchůdků v okolí).

 

Muzeum loutek Castello dei Burattini

Čtyři generace rodu Ferrariů z Parmy ručně vyřezávaly, malovaly, navlékaly a oblékaly loutky, a museum Castello dei Burattini (vstup zdarma) vedle Camera di San Paolo v přízemí kláštera San Paolo vystavuje loutky od Ferrariů i dalších výrobců z Itálie. V každé místnosti je k vidění malé divadlo, které představuje loutky, spolu s dalšími vystavenými loutkami, programy, plakáty, fotografiemi a jevištním vybavením. Tváře a kostýmy bývají navrhovány individuálně, aby odpovídaly postavám v příbězích, které zde také vznikají (tak jako kulisy a rekvizity). Můžete zde shlédnout filmy o loutkových představeních, které hráli Ferrariové.

Adresa: Via Melloni 3, Parma 

 

Jednodenní výlety z Parmy

Dvě nedaleká městečka představují zajímavé cíle pro jednodenní výlet z Parmy. Asi 16 km odtud leží vesnice Torrechiara v Apeninách, nad níž se tyčí velký hrad z 15. století s krásnou polohou nad údolím; je to jeden z nejlépe zachovalých hradů v regionu. Severovýchodně od Parmy leží městečko Sabbioneta zajímavé tím, že bylo postaveno jako model knížecí rezidence a prohlášeno památkou UNESCO jako dokonalý příklad renesančního městského plánování (včetně opevnění, paláců, kostela a neobvyklého divadla, kde se dnes konají v létě představení).

Hlavní turistické atrakce Bologně 

Parma Vecchia

Když půjdete z centra města a překročíte řeku Parmu, dostanete se do starého města Parma Vecchia. Z nám. Piazza Garibaldi Vás tam dovede ul. Strada Mazzini západním směrem přes most Ponte di Mezzo, kde můžete v podchodu najít některé části starého římského mostu. Téměř přímo před Vámi se bude tyčit barokní kostel Zvěstování (Santissima Annunziata) nezvyklého tvaru, který byl postaven v roce 1566 s odvážně navrženou kopulí. K dalším atrakcím pro turisty patří románský kostel Sv. Kříže (Santa Croce) s pěknými freskami ze 17. století. Na adrese Borgo Rodolfo Tanzi 13 pak najdete dům, kde se v roce 1867 narodil slavný dirigent Arturo Toscanini.

***

12 atrakcí italské Parmy 4

UBYTOVÁNÍ

Doporučujeme následující skvělé hotely v Parmě, ze kterých se pěšky snadno dostanete ke katedrále, Baptisteriu a dalším předním atrakcím:

Luxusní hotely: Park Hotel Pacchiosi 5* hosty oslní už v okamžiku, kdy vstoupí do monumentální budovy s mramorovým schodištěm, lustry, podlahami z kararského mramoru a ručně vyráběným nábytkem. Nedaleko katedrály se nachází B&B Al Battistero d’Oro, který také nabízí krásně zdobené pokoje v paláci z 18. století v blízkosti katedrály. Snídaně jsou bohaté a zahrnují spoustu místních specialit.

Akční nabídka ubytování: 

Park Hotel Pacchiosi

Hotely střední třídy: současný hotel NH Parma 4* se nachází na skvělém místě pro ty, kdo přijedou vlakem, protože je umístěn ve stejném komplexu jako vlakové nádraží a v blízkosti hlavních aktivit & atrakcí. Také na příznivém místě nedaleko Palazzo della Pilotta naleznete Mercure Parma Stendhal 4*, elegantně vybavený dobovým nábytkem a s pokoji rodinné velikosti.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: pokoje v Hotelu Button 3*  jsou prostorné a personál maximálně vstřícný; hotel je obzvlášť vhodný pro rodiny s dětmi, kdy nabízí dětský koutek a výběr dětských knih & filmů. Palazzo Dalla Rosa Prati je umístěn v historickém sídle v centru města s výhledy ze svých apartmánů na katedrálu. Snídaně je v ceně a apartmány jsou vybaveny kuchyňkou.

Akční nabídka ubytování: