Jak odstranit starou spárovací hmotu z vany, sprchy či umyvadla

Jak odstranit starou spárovací hmotu z vany, sprchy či umyvadla 1

Před nanesením nového tmelu kolem vany, sprchy nebo umyvadla je nutné nejprve odstranit starý tmel. Nový tmel by na starém neulpěl a nepřichytil se, takže byste nemohli vytvořit kvalitní těsnění a vlhkost by mohla prosakovat do míst, kde ji nechcete mít.

Nejlepší způsob, jak odstranit starý tmel, je kombinace chemického odstraňovače a ručních nástrojů. Chemické odstraňovače vyžadují určitý čas, aby tmel změkčily, takže pokud spěcháte nebo nechcete používat chemikálie, můžete tmel odstranit i samotným ručním nářadím.

Snadný způsob, jak začít s odstraňováním, je použít prostředek přímo na odstraňování tmelu, který vyrábějí různé značky. Chemický odstraňovač porušuje spojení mezi starým tmelem a dlaždicí, vanou či dřezem, takže kousky tmelu můžete velmi snadno dostat ven z prasklin a štěrbin. Lahvička tekutého odstraňovače tmelu odstraní asi 6 lineárních metrů tmelu, což stačí na většinu koupelnových van. Řiďte se návodem od výrobce.

Upozornění: k odstranění těsnícího tmelu vždy používejte pouze plastové nástroje, jinak byste mohli poškrábat nebo poškodit povrch zařízení.

 

Co budete potřebovat

Vybavení a nástroje:
  • plastovou škrabku/nůž na tmel
  • nástroj na odstraňování tmelu nebo škrabku se žiletkou
Materiál:
  • chemický odstraňovač tmelů a lepidel
  • technický alkohol
  • staré hadry

Postup

  1. Naneste chemický odstraňovač a nechejte ho působit – vymáčkněte prostředek na starý tmel tak, aby byl úsek zcela pokryt. Nechte odstraňovač působit podle pokynů výrobce. Někteří uživatelé uvádějí, že pro maximální účinnost pomáhá nechat prostředek působit přes noc.
  2. Seškrábejte tmel – použijte plastovou stěrku/nůž nebo jiný nástroje k seškrábání starého tmelu. Pokud je to možné, snažte se tmel při škrábání odlupovat v proužcích. Důkladně oblast zkontrolujte a pomocí nástroje odstraňte veškeré zbytky. V tomto okamžiku může být užitečný nástroj na odstranění tmelu nebo škrabka se žiletkou.
  3. Důkladně očistěte povrchy čistým hadříkem navlhčeným v lihu. Před aplikací nového tmelu nechte povrchy zcela vyschnout.

Jak odstranit starou spárovací hmotu z vany, sprchy či umyvadla 2

Nechemické metody

Použijte nástroj na odstraňování tmelu

Několik výrobců vyrábí nástroje pro odstraňování tmelu, které se někdy dodávají v sadách obsahujících také nástroje pro aplikaci a uhlazování nového tmelu. Lepší nástroje jsou ty vyrobené z plastu nebo z leštěné oceli, které nepoškrábou povrchy a mají úhly a čepele navržené tak, aby seškrábaly těsnění i z úzkých štěrbin a rohů. Vynikající nástroj od značky Hyde má rohovou škrabku, která je oboustranná a vyměnitelná, takže stále máte ostrý nástroj. Nástroje na odstraňování těsnění lze použít samostatně, ale jsou skvělé také jako druhý krok po použití chemického odstraňovače.

 

Použijte škrabku se žiletkou

Dalším nástrojem, který dobře funguje, je stará dobrá škrabka se žiletkou. Trik spočívá v tom použít velmi ostrou žiletku a ujistit se, že ostří spočívá rovně na povrchu, aby se zabránilo poškrábání. Žiletka (břitva) je ideální na odstranění tenkých šmouh starého tmelu. Obecně je nejlepší řezat za oběma bočními okraji pásu tmelu, aby se oddělil od povrchu, a poté se ho pokusit sloupnout v dlouhých proužcích. Abyste zabránili poškrábání, dávejte pozor, aby se rohy čepele nedotýkaly povrchu. Udržujte nástroj neustále pod malým úhlem, téměř naplocho k povrchu. Obzvlášť akrylátové a sklolaminátové povrchy jsou náchylné k poškrábání.