Jak si zařídit home office

Jak si zařídit home office 1

V současné době je kvůli pandemii koronaviru stále více lidí nuceno pracovat z domova. Pro některé je přitom práce z domova něco úplně nového, co bude vyžadovat přizpůsobení životního stylu. Věřte nám – jistě nechcete pracovat z postele a mít při práci zapnutý film…

Vytvořit si domácí pracoviště, tzv. home office, je nejlepší způsob, jak si získat zdravé návyky pro práci z domova. Nebudete mít při ruce IT odborníka, proto zde uvádíme přehled věcí, které jsou potřeba, a také pár tipů na zařízení.

 

USB dock nebo USB hub

Zřejmě už máte vybraný či přidělený počítač, se kterým budete pracovat. Ať už je to Váš domácí počítač nebo firemní notebook, bude to pro Vás odteď nejdůležitější součást techniky pro práci. Prozatím Vám sice může stačit pracovat na notebooku v kuchyni, není to však dlouhodobé řešení.

Pokud máte doma stolní PC, nejspíš Vám bude stačit. Stolní počítače bývají výkonnější než notebooky, nabízejí možnost připojit více zařízení či monitorů, a poskytují více možností připojení. Hlavní otázka je: dovolí Vám Váš zaměstnavatel/firma připojit se na firemní zdroje? Pokud nedovolí, pak buď musíte získat povolení, anebo používat přidělený notebook.  

Problém je, že moderní notebooky, jako je Dell XPS 13 či MacBook Pro, nemívají dost portů. Pokud ale budete mít přidělený notebook (především takový, co má jeden či více portů Thunderbolt 3), jste ve výhodě. I když samotný notebook může mít omezené možnosti připojení, je poměrně snadné zřídit si home office s připojením, jaké potřebujete, včetně několika obrazovek pro multitasking, a dokonce monitory s rozlišením 4K. Budete však potřebovat USB dock nebo USB hub.

Pokud Váš notebook nemá port Thunderbolt 3, ale používá připojení konektory USB-C, budete potřebovat hub. Obyčejný hub USB-C mám poskytne další porty USB-A pro Váš starý externí pevný disk či myš, možná i port HDMI pro monitory. Na netu existují desítky vhodných možností, které Vám všechny umožní připojení k dalším monitorům, takže budete pouze omezeni v počtu a jejich rozlišení.

Pokud máte notebook se Thunderbolt 3 (u portu je malé logo Thunderbolt), máte podstatně větší možnosti. Typicky Thunderbolt 3 umožňuje připojit až dva monitory 4K s 60Hz, zatímco USB-C je omezen na dva monitory 1080p. Monitory či jiné doplňky můžete zapojit i sériově, a to až šest zařízení.

Doporučujeme dock Thunderbolt 3, který skýtá lepší připojení a vynikající spolehlivost, např. TS3 Plus od CalDigit. Tento dock může notebooku poskytnout až 87 wattů, podporu dvou monitorů až do 4K s 60Hz, gigabitový Ethernet, digitální optické audio připojení, pět portů USB-A, čtečku karet SD, audio zástrčky a zásuvky, port USB-C a port Thunderbolt 3.

 

Pořiďte si správný monitor

Jak bylo řečeno, k Vašemu notebooku snadno připojíte více monitorů, když budete mít Thunderbolt 3 nebo USB-C. Můžete připojit několik monitorů 4K (27 palců či větší), čímž bude Váš notebook mnohem produktivnější. Ale i dva monitory 1080p (+třetí, který máte na Vašem notebooku), mohou mít velký vliv na produktivitu Vaší práce. Základní monitor 1080p koupíte asi za 100 USD a úplně Vám bude stačit pro základní multitasking.

Pokud používáte notebook, existuje nekonečně mnoho možností, jak si ho uspořádat. Můžete si ho podepřít stojanem, takže budete mít více prostoru na stole; dokonce je k dostání vertikální stojan na notebook, který umožňuje pracovat s notebookem a přitom ho mít zavřený…

Seznamte se také s tím, jak Windows 10 (nebo Mac, pokud ho používáte) pracuje s rozdělenými monitory a s více monitory. Monitor může mít také vlastní vestavěné nástroje na vytvoření uspořádání, což Vám pak usnadní zvládání více pracovních úkolů zároveň (multitasking).

My doporučujeme 4K Dell PX2715Q, což je 27palcový monitor, který skýtá vynikající úhly pohledu, hlubokou černou, skvělé barvy a pevnou kalibraci z výroby.

 

Vhodná kamera a sluchátka

Pracovat z domova znamená vést spoustu videohovorů. Týmy rády vidí své členy, když pracují společně na nějakém úkolu, což znamená mít dobrou kameru (webcam) a sluchátka (headset), aby se Vám dobře a kvalitně spolupracovalo. Mělo by stačit použití Vaší vestavěné kamery a běžných sluchátek, pokud však chcete mít větší pohodlí a kvalitu, můžete investovat do kamery a sluchátek (především pokud budete pracovat u velkých monitorů).

Nejlepší kamera pro videokonference je Logitech HD Webcam C920S, která nabízí rozlišení Full HD (1920 x 1080) s 30 snímky ze sekundu při používání Skype pro Windows, a rozlišení 1280×720 u FaceTime od Apple, Facebook Messenger, a dalších aplikací. Šířka pásma je minimalizovaná díky kompresi videa H.246, přičemž kvalita obrazů je vynikající.

Nejspíš budete chtít sluchátka bez kabelů, proto se podívejte po sluchátkách, resp. náhlavní soustavě, používajících systém Bluetooth. My doporučujeme ty od společnosti Sennheiser, především Presence-UC, které nabízejí vynikající životnost baterií, skvělý design, výbornou audio kvalitu, a nemají snad žádné nevýhody.

 

Také klávesnice a myš jsou důležité

Když budete mít notebook správně umístěný na pracovním stole, tj. vedle monitorů, nebudete se muset natahovat přes stůl při používání používat klávesnice a touchpadu. Investice do vhodné vnější klávesnice a myši udělá divy: nejen že jsou tato vstupní zařízení mnohostrannější než ta zabudovaná v notebooku, ale často je také jejich používání pohodlnější.

Doporučujeme klávesnici Surface Keyboard od Microsoftu, která má velmi kvalitní mechanizmy a její připojení pomocí Bluetooth umožňuje snadné použití s kterýmkoli notebookem na trhu (nejen od Microsoftu).

Pokud chcete samostatnou mechanickou klávesnici, existuje řada možností jak pro psaní, tak pro hraní PC her. Nejlepší klávesnice, kterou v současnosti seženete, je Das Keyboard Prime, mechanická verze skvělá pro práci i hry. Používá mechanické spínače Cherry’s MX Brown pro skvělou hmatovou zpětnou vazbu, nabízí funkční podsvícení a má průchozí USB port.

Co se týče myši, doporučujeme Logitech MX Master, což je výborná komplexní myš, která nabízí pohodlí, spolehlivý výkon, dlouhou životnost baterií a připojení k až třem PC, takže ji lze snadno přenášet z jednoho pracoviště na jiné. Nejnovější myš od Logitech je MX Master 3, v současnosti nejlepší bezdrátová myš na trhu. Je přesná, pohodlná, dlouho vydrží na jedno nabití, a lze ji spárovat s až třemi zařízeními zároveň, což umožňuje snadné přecházení od jednoho PC k druhému.

 

Tiskárna

Tisk dnes už není tak důležitý, jako byl dříve, ale nastanou situace, kdy bude potřeba vytisknout kopii na papír. Proto je dobré mít doma nějakou tiskárnu. Mnohé dnešní tiskárny jsou multifunkční zařízení, která umožňují také skenovat a faxovat. To může přijít vhod, když máte kus papíru, který potřebujete neodkladně poslat kolegovi, a nemůžete hledat kopírku a předat kopii osobně.

Naše volba je multifunkční zařízení OfficeJet Pro 9015 od HP. To je založeno na inkoustové tiskárně a zvládne tisknout, skenovat, kopírovat i faxovat, přičemž má schopnost tisku 22 stránek za minutu, oboustranného skenování až do 1200 dpi, a má 35 stránkový automatický podavač dokumentů.

 

Pracovní stůl a židle

Po letech práce ve firemním prostředí může být náhlá změna spojená s prací z domova rušivá sama o sobě, takže určitě nebudete chtít, aby byla navíc práce pro Vás nepohodlná. Proto je potřeba si najít v domě či bytě prostor, který je tichý, nejlépe pokud budete moct za sebou zavřít dveře, když budete vést konferenční hovory a videokonference.

Na Vašem pracovišti musí být dostatek místa a vešlo se tam všechno potřebné vybavení, a ještě trochu zbylo volného. Ne každý má štěstí, aby měl k dispozici volnou místnost, kterou může proměnit ve svoji kancelář, ale pokud ji máte, je to ideální. Když máte vlastní místnost pro home office, můžete si zde prostor uspořádat tak, jak Vám to nejlépe vyhovuje, a nemusíte se ohlížet na zbytek rodiny.

Zvolený prostor musí být tak velký, aby umožnil umístění pracovního stolu, který pojme všechno Vaše zařízení. Měl by se na něj vejít notebook s monitory, pokud je máte, nebo stolní PC. V každém případě by na Vašem stole mělo být dost místa pro pohodlné umístění klávesnice a myši, a také trochu místa navíc pro nezbytné papíry.

Dobrý tip je stůl, který je možné nastavit tak, abyste u něj mohli buď sedět, nebo stát, jak se Vám to bude hodit. Jeho výhodou je, že nemusíte pořád sedět, protože – jak známo – je velmi nezdravé hodiny a hodiny prosedět u pracovního stolu.

My doporučujeme nastavitelný stůl Artifox Standing Desk 02, který nabízí minimalistický design a spojuje moderní prvky s tradiční funkčností. Najdete na něm spoustu organizačních prvků, jako jsou drážky a magnetické klipy, a v úpravě na stání bude navíc prospěšný pro Vaše zdraví.

Když už sedíte, jistě by se Vám mělo sedět pohodlně. K dispozici je spousta kvalitních kancelářských židlí, které mají výbornou egronomii, takže budete moct pracovat bez zbytečného namáhání páteře.

Naše volba je kancelářská židle Herman Miller’s Embody, která využívá dynamickou matrici tvarující sedátko a opěrku zad podle Vašeho těla, ať už jste v klidu nebo se pohybujete, takže je stále pohodlná. Embody navíc podporuje lepší krevní oběh a příjem kyslíku, což zmírňuje rizika spojená s dlouhým sezením.

 

Internetové připojení  

Vaše firma nejspíš používá vysokorychlostní internet, který je dostupný jak pomocí Wi-Fi, tak přípojky Ethernetu. Váš dům ale nemusí mít tak dobré připojení umožňující pracovat s internetem celé dny.

Průměrná šířka pásma v roce 2019 byla v USA 34 Mbps a 10Mbps, což může i nemusí dostačovat. Řada úkolů, které je při práci potřeba, může maximálně zatížit dostupné připojení, ať už je to na dálku vedené zasedání, stahování velkých souborů z úložiště Cloud, anebo videokonference. Pokud tedy dosáhnete maxima, měli byste zvážit pořízení výkonnějšího internetu.

Kromě toho byste měli zvážit, že když teď budete pracovat z domova, Vaše používání internetu může mít vliv na potřeby ostatních členů rodiny. Proto si ověřte, že máte dostatečnou šířku pásma, aby stačila nejen na Vaši práci, ale také pro Vaši rodinu. Teď budete určitě potřebovat klid mít doma klid, když budete pracovat tak blízko ostatních členů rodiny…

A nakonec si ověřte, zda máte přístup ke všem službám Cloud, které pro svoji práci potřebujete. Ať už je to virtuální soukromá síť (VPN), vzdálený přístup k softwaru nebo připojení ke službám Cloud, to vše si zařiďte dříve, než začnete pracovat.