Jak vybrat řetězovou pilu

Jak vybrat řetězovou pilu 1

Řetězové pily prošly dlouhým vývojem od obrovských strojů ovládaných dvěma dřevorubci až k dnešním mnohem menším, lehčím a pohodlnějším nástrojům. Přestože řetězovou pilu domů nepotřebuje a nechce každý, pokud potřebujete odstraňovat větve ze stromů, kácet staré stromy nebo jen nařezat dříví do krbu, bude pro Vás tato pila skutečným požehnáním. Řetězové pily jsou k dostání v celé řadě velikostí a s různými volbami, proto zde nabízíme jakýsi návod, který Vám pomůže vybrat pro Vás nejvhodnější řetězovou pilu.  

 

Jak vybírat: 

  1.       Řetězové pily mohou být benzínové, elektrické nebo akumulátorové (na baterii). Benzínové jsou nejlepší, pokud budete pracovat na odlehlých místech, kde není zdroj elektřiny. Elektrické pily se hodí na občasné nebo relativně lehké použití v dosahu 30 m od zdroje elektřiny, zatímco akumulátorové pily mají velmi omezené použití, protože mají malý výkon a nevydrží fungovat dlouho, než potřebují znovu nabít.
  2.       Jaký výkon (v kW) u pily budete potřebovat, závisí na typu práce, kterou s pilou chcete provádět. Pokud řežete především tvrdé druhy dřeva, jako je dub, ořech nebo buk, budete potřebovat větší výkon, než když řežete měkké druhy, např. smrk, borovici nebo lípu.
  3.       Určete, jak dlouhou lištu budete u pily potřebovat, podle toho, co s ní chcete řezat. Délka lišty určuje maximální dosah, který může pila najednou uříznout, a pily mohou mít lištu dlouhou 30 až 50 cm. I menší pilou však můžete řezat velké stromy a větve, a to nadvakrát, takže nestojí za to si pořizovat delší pilu, jen abyste mohli uřezat pár velkých kusů, když většinu práce budou obnášet mnohem menší kusy.
  4.       Uvědomte si, že větší výkon motoru a/nebo delší lišta znamenají zároveň větší hmotnost pily. Větší výkon znamená větší motor, a to jak u benzínových tak u elektrických pil, a čím delší je lišta, tím bude pila také více vážit.  
  5.       Podívejte se u pily na bezpečnostní prvky. Většina nových pil má důležité bezpečnostní prvky, jako je chránič proti zpětnému rázu nebo řetěz s nízkým zpětným rázem, chránič ruky, brzda řetězu, antivibrační systém, blokování spouště nebo klapky a zachytávač řetězu, které všechny slouží jako prevence vážných úrazů uživatele.

 

Tipy a upozornění:

  •          I při všech bezpečnostních prvcích jsou řetězové pily stále velmi nebezpečné. Při práci vždy noste ochranné kalhoty, rukavice, boty s kovovou špičkou a helmu s obličejovým štítem i sluchadly.
  •          Poraďte se nejprve s dobře informovaným prodejcem, na co chcete pilu používat, aby Vám ze zkušenosti poradil, která pila je pro Vás nejvhodnější. Někteří prodejci mají dokonce místo, kde si můžete různé pily před koupí vyzkoušet, abyste si mohli vybrat tu správnou.
  •          Kdykoli budete kácet stromy, řezat větve nebo řezat polena, hrozí Vám nebezpečí. Buďte stále bdělí a nikdy ne nedbalí. Padající větev nebo strom, který se při pádu otočí a spadne špatným směrem, může člověka snadno zabít!
  •          Pamatujte stále na to, že řetězové pily jsou každoročně zodpovědné za bezpočet vážných úrazů!
  •          Nikdy nepracujte s řetězovou pilou bez ochranného oblečení a pomůcek!