Hlavní přírodní divy Austrálie

Hlavní přírodní divy Austrálie 1

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je krásný stejně tak jako křehký. Táhne se po délce více jak 2000 km kolem pobřeží Queenslandu a jeho komplexní ekosystém zahrnuje oslnivé korály, pomalé mořské želvy, vznášející se manty, plaché žraloky spanilé a tropické ryby všech barev a velikostí. Ať už se budete potápět do hlubin, šnorchlovat nad Útesem nebo ho poznávat prostřednictvím vyhlídkového letu či plavby lodí se skleněným dnem, pestré podmořské království a ostrovy lemované korály představují nezapomenutelný zážitek. Lidé se v současnosti přihlašují za „občany Velkého bariérového útesu“, aby pomohli s jeho ochranou.

15 hlavních turistických atrakcí Austrálie  

Deštný prales a ekologický park Daintree Rainforest

Deštný prales Daintree Rainforest (UNESCO), s jeho zelenými vějířovitými palmami, prehistoricky působícími kapradinami a pokroucenými mangrovy, spadá až dolů k pobřeží s bělostným pískem. Když do něj vstoupíte, obklopí Vás kakofonie ptačího zpěvu, zpěvu žab a bzučení hmyzu. Oblast můžete poznávat také prostřednictvím nočních výletů za pozorováním přírodních druhů, túr do hor, pěších tras po dřevěných chodníčcích s informačními tabulemi, „procházek v oblacích“ či samostatných pěších trasách pro turisty; dále můžete podniknout výlet vozidlem 4WD nebo na koni, a také plavby na kajaku nebo lodí za pozorováním krokodýlů. Pokud budete mít štěstí, můžete dokonce zahlédnout prehistorického kasuára.

 

Uluru

Nejslavnější přírodní div Austrálie, kamenný monolit Uluru (dříve Ayers Rock), přitahuje poutníky z celého světa jako velký rudý plamen můry. Bez ohledu na to, kolik dokonalých snímků a pohlednic jste už viděli, nic se nevyrovná přítomnosti samotné obrovské Skály, s povrchem poznamenaným časem a s duchovním přesahem. Existuje spousta možností, co dělat a na co se podívat v jejím okolí: klikatící se pěší trasy, vyhlídkové lety, komentované prohlídky, pouštní kultura, nebo jen tak rozjímat nad měnícími se barvami a náladami skalního útvaru. Jediné, co nemůžete, je lézt nahoru skálu. 

Stopy předků – dávná síť stezek australských Aboriginů 

 

Ostrovy Whitsundays

Za svůj cestovatelský život můžete navštívit celou řadu tropických ostrovů, a přitom nikde nenajdete něco tak výjimečně krásného jako jsou ostrovy Whitsundays. Jachtaři všech kategorií vyplouvají z pobřežního města Airlie Beach a proplétají se mezi bujně zelenými ostrůvky při hledání svého ráje (nejspíš ho najdete na více místech). Nenechte si ujít návštěvu pláže Whitehaven Beach, jedné z nejlepší v Austrálii (a snad i na světě).

 

Dvanáct apoštolů (Twelve Apostles)

Nejtypičtější obrázek pro většinu návštěvníků cestujících po Velká oceánské silnici (Great Ocean Road) představuje Dvanáct apoštolů, kamenné sloupy vyčnívající z oceánu u pobřeží. Stojí jich zde sedm, jakoby je tu zanechaly ustupující vlny. Je třeba zmínit, že jich nikdy nebylo dvanáct a že dříve byly nazývány Prasnice se selátky. Až v v 60. letech 20. století nějakou chytrou hlavu napadlo, že s úctyhodnějším jménem by mohly přilákat více turistů. Přitom dva sloupy stojící na východ (Otway) od vyhlídkové terasy už nejsou technicky vzato Apoštolové, ale Gog a Magog. Zdejší měkké vápencové útesy jsou navíc dynamické a v průběhu času se mění, přičemž stále podléhají erozi způsobené přílivem a odlivem: jeden sloup vysoký 70 m se zřítil do moře v červenci 2005, zatímco ostrov Island Archway přišel červnu 2009 o svoji dominantu, kamenný oblouk u pobřeží. Nejlepší doba pro návštěvu je při západu slunce, kdy se částečně vyhnete autobusům s turisty a můžete spatřit mladé tučňáky vracející se na břeh.

 

Ostrov Fraser

Domorodý národ Butchulla ho nazývá K’gari („ráj“), což má svůj dobrý důvod. Vytvarován větrem, pískem a příbojem, nádherně modrá sladkovodní jezera, křišťálově čisté potoky, obří duny a zelený deštný prales na gigantickém písčitém výběžku tvoří tajemný ostrovní ráj, kterému se jen těžko něco vyrovná. Ostrov Fraser Island je největší písečný ostrov na světě – měří 120 x 15 km – a jediné známé místo, kde roste deštný prales na písku.

 

Hora Cradle Mountain v Tasmánii

Pohoří Cradle Mountain ve tvaru půlměsíce, strmý skalní hřeben vytvořený miliony let působení ledu a větru, je nejcharakterističtější a nejpozoruhodnější vrchol australské Tasmánie. Výstup na vrchol (a zpět) vyžaduje celodenní túry včetně přelézání balvanů, zato Vás odmění nezapomenutelnými výhledy na hornaté srdce ostrova Tasmánie. Nebo můžete stát v úžasu dole a nafotit perfektní snímky – pohledy přes „Jezero holubic“ Dove Lake až k horám. A pokud by se vrcholek ztrácel v mlze či sněhu, zahřejte se u ohně v některé z nedalekých horských chat, a vydejte se sem další den.

                                                                  

Pobřeží Ningaloo

Šnorchlovat můžete mezi čistými korály, surfovat u málo navštěvovaných podmořských útesů a potápět se v lokalitách patřících k předním ve světě v mořském parku chráněném UNESCO, který leží u poloostrova North West Cape na Korálovém pobřeží v Západní Austrálii. Ningaloo, který svou krásou může konkurovat Velkému bariérovému útesu, nabízí další přístupné divy: do mělkých tyrkysově modrých lagun se dostanete přímo z pláže, přičemž a nabízejí vynikající šnorchlování. Zařízení je naprosto neokázalé, takže se připravte na kempování; také se sem můžete vydat při jednodenním výletem autobusem z přístupových měst Exmouth a Coral Bay.

 

Outback – vnitrozemí Austrálie

Ať už se budete kodrcat po silnici Oodnadatta Track v Jižní Austrálii vozidlem 4WD nebo budete likvidovat svoje nákladní auto na jižním úseku silnice Birdsville Track, budete vědět, že se právě nacházíte v rozlehlém australském vnitrozemí tzv. Outback, a stali jste se jeho součástí. Tady je obloha modřejší a prach rudější než kdekoli jinde. Dny se měří na kilometry, trsy travin spinifex a prasklé pneumatiky. Pokud nemáte času nazbyt, výlet autem do hornického města Broken Hill může představovat vhodnou alternativu, jak nahlédnout do oblasti.

 

Poušť Pinnacles Desert

Mohli byste si ji splést s povrchem Marsu: tisíce strašidelně působících vápencových sloupů a formací je rozeseto mezi dunami v NP Nambung a zvedají se z okolní pláně jako velká zkamenělá armáda vetřelců. Poušť Pinnacles Desert, která představuje jednu z nejbizarnějších krajin na Zemi, přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. Snadno se sem můžete vydat při jednodenním výletu z Perthu, ale když se ubytujete v nedalekém městě Cervantes, budete moct podniknout více návštěv a pozorovat celé spektrum měnících se barev při svítání, západu slunce či úplňku, kdy je většina turistů zpátky v hotelu.

Co dělat v zimě v Austrálii

Akční nabídka ubytování zde