10 měst s uměleckou inspirací

10 měst s uměleckou inspirací 1

Zde uvádíme města, kde nejlepší talenty své doby čerpaly inspiraci a zanechaly svůj odkaz. 

 

Edinburgh, Skotsko

Literární produkce Skotska je mimořádná a většina významných spisovatelů byla ovlivněna skotskou metropolí. Slavný místní obyvatel R.L. Stevenson prohlašoval, že Edinburgh „je to, co by měla být Paříž“. Muzeum spisovatelů (Writers Museum) poblíž Královské míle seznamuje s osobní stránkou života skotských spisovatelů: mezi exponáty můžete vidět např. psací stůl Roberta Burnse. Spisovatelé sem však také chodili na jídlo a sir Walter Scott pomáhal znovu najít korunní klenoty v Edinburském hradu. Místní malíř Henry Raeburn dával městu přednost před Londýnem a Římem: jeho Bruslící ministr (The Reverend Robert Walker Skating on Duddingston Loch) je jeden z nejikoničtějších skotských obrazů. Nověji pak J.K. Rowling trávila čas v kavárnách, jako je Elephant House, kde vytvářela své příběhy o čarodějnickém učni.

 

Petrohrad, Rusko

Pokud Vám názvy ulic v Petrohradě připadnou povědomé, bude to tím, že jsou často pojmenovány po ruských spisovatelích. Gogol, Dostojevskij a Turgeněv žili na zdejším hlavním tahu, Něvském Prospektu, a centrum města bylo jádrem jejich působení. Ve městě se nachází více literárních muzeí, než byste stihli navštívit, od Puškinova domu (který ve svých dílech útočil na snobskou povrchnost petrohradské smetánky) až po místa spojená s Dostojevským (jeho román Zločin a trest se naopak zaměřuje na zdejší chudé). Literární historii nabízí také Nabokovův dům-muzeum, kde se spisovatel narodil, a který se objevuje v několika jeho knihách.

 

Havana, Kuba 

10 měst s uměleckou inspirací 2

Když vynecháme všechno ostatní dění včetně hudebního, kubánská metropole vždy byla velkým lákadlem pro umělce.  Americký spisovatel Ernest Hemingway zde strávil velkou část svého pozdějšího života. V jeho někdejším domě dnes sídlí muzeum, kde jsou vystaveny i lahve od ginu, ze kterého si připravoval koktejly. Vydejte se po stopách spisovatele do baru La Bodeguita del Medio, kde si s oblibou Hemingway dával mojito. Další spisovatel, Graham Greene, navštívili Havanu před i po převzetí moci Castrem; jeho špionážní thriller Náš muž v Havaně je částečně založen na jeho zdejších zážitcích.

 

Bombaj, Indie

I když je dnes Bombaj známá především jako metropole Bollywoodu, nic to nezměnilo a její živé kulturní scéně, od silných literárních tradic až po špičkové umění. Zdejší láska k literatuře je stará už nějaký ten pátek: v roce 1804 založil skotský historik James Mackintosh Literární společnost v Bombaji, dnes umístěnou v neoklasicistické budově radnice. K renomovaným spisovatelům, kteří zde vyrostli, patří Salman Rushdie; jeho Děti půlnoci se částečně odehrávají v Bombaji. Od vyhlášení nezávislosti země město podporuje nejvýznamnější umělecká hnutí v Indii; můžete navštívit elegantní galerie v okrscích Fort a Colaba vystavující díla předních indických umělců.

 

San Francisco, Kalifornie, USA

Každá opravdová výprava za literaturou v San Franciscu by měla začít v knihkupectví City Lights Books. Patřilo kdysi beatnikovi Lawrence Ferlinghettimu a v roce 1956 vydalo tehdy radikální báseň Kvílení od Allena Ginsberga. Proslulé čtení v sanfranciské Six Gallery se časem stalo významnou událostí, která přinesla Beat Generation do obecného povědomí. Ken Kesey byl příliš mladý na to, aby se stal plnohodnotným beatnikem, ale během svých nočních směn v nemocnici Menlo Park Veterans’ Hospital načerpal inspiraci pro Přelet nad kukaččím hnízdem. Vzhledem ke své pestré minulosti San Francisco příhodně nabízí světoznámý street art: působivé muraly naleznete ve čtvrti Mission District.

Kde hledat uměleckou inspiraci v New Yorku

Mexico City, Mexiko

Dno naší cesty“ vykřikuje Jack Kerouac o Mexico City ve svém románu Na cestě a pro skupinku beatniků představovala mexická metropole skutečně významný zdroj inspirace. Beatnici zde prožívali bouřlivé časy (nejen v baru ve čtvrti Zona Rosa, kde William S. Burroughs omylem zastřelil svou manželku, když si hrál na Viléma Tella). V metropoli žili také malíři Diego Rivera a Frida Kahlo, kteří vytvořili pár zdejších atrakcí; začít můžete Riverovým pestrým muralem v aztéckém stylu v Museo de San Ildefonso, domem F. Kahlo ve čtvrti Coyoacán nebo Muzeem moderního umění  (Museo de Arte Moderno), kde jsou k vidění práce obou.

 

Londýn, Velká Británie

10 měst s uměleckou inspirací 3

Můžete si naplánovat opravdu dlouhou literární trasu po Londýně, městě, které se stalo nesmrtelným díky mnoha spisovatelům od Charlese Dickense po Johna Betjemana. Ve čtvrti Bloomsbury navštivte Muzeum Charlese Dickense umístěné ve spisovatelově někdejším obydlí; později okrsek vyhledávala literární skupina Bloomsbury Group včetně Virginie Woolfové. Do čtvrti Marylebone zamiřte za detektivním žánrem. Fiktivní adresa Sherlocka Holmesa, 221B Baker St, dnes nabízí jeho muzeum. O něco dále v Regent’s Parku se Wilkie Collins inspiroval k napsání Ženy v bílém poté, co viděl dámu křičící z balkonu. Také se můžete vydat na skleničku tam, co slavní, do hospod ve východním Londýně: Whistler a Turner byli stálými hosty hospody Prospect of Whitby ve Wappingu, zatímco Dickens zpíval, aby dostal večeři v hospodě The Grapes.

12 historických hospod v Londýně

Buenos Aires, Argentina

Vzkvétající literární scénu v Buenos Aires můžete poznávat snadno: především proto, že lze levně trávit hodiny v elegantních kavárnách, kde pobývali a pobývají nejlepší spisovatelé města. Kavárny ve čtvrtích San Telmo a Palermo jsou ideálním místem pro popíjení espressa spolu s hosty z řad umělců, zatímco luxusní Café Tortoni v centru byla dříve často vyhledávaným podnikem Jorge Luise Borgese. Borgesův dům stojí v Recoleta; jeho fiktivní El Aleph, místo zahrnující všechna ostatní místa v univerzu, se údajně nachází na ul. Juan de Garay v San Telmu. Svoji literární prohlídku zakončete stylově v Zahradě básníků ve čtvrti Palermo, kde spatříte spousty bust spisovatelů a básníků, od Borgese po Danteho.

 

Valparaiso, Chile

Chilský básník Pablo Neruda nesporně udělal hodně pro uchování literatury své země a Valparaiso, které bylo jeho let jeho domovem, ho nejednou inspirovalo. Dokonce napsal báseň o svém domě La Sebastiana, kde je dnes jeho umístěno muzeum. Město Valparaiso vypadá fantasticky, takže i další byli inspirováni zdejšími pestrými klikatícími se uličkami. Novelistka Isabel Allende sem umístila svou fikci, zatímco karikaturista Renzo Pecchenino (Lukas) miloval panorama města natolik, že doporučoval, aby zde studoval každý aspirant na architekta. Ve Valparaísu dnes najdete muzeum věnované jeho dílu.

 

A nakonec samozřejmě Praha

Také česká metropole je centrem literatury. Ke světově nejznámějším autorům patří Franz Kafka; můžete navštívit Muzeum Franze Kafky, abyste se dostali k jádru jeho vztahu k městu. Praha však zrodila také spoustu dalších slavných spisovatelů, jako je Milan Kundera, který píše o politice a lásce během 60. a 70. let. A pokud byste hledali nejlepší místo pro seznámení s dnešními literárními talenty, navštivte Týnskou literární kavárnu, oblíbené místo českých spisovatelů propagujících svoje dílo. Ale také musíme zmínit Hrabalovu hospodu U Zlatého tygra nebo třeba Divadlo Na zábradlí, působiště dramatika Václava Havla.