Jak vyčistit interiér auta

Jak vyčistit interiér auta 1

Obvykle svá auta vozíme do myčky a doma jen vysávame jejich interiér, většinou však nepomýšlíme na hloubkové čištění a odstranění nečistot a bakterií. Čištění interiéru auta přitom může být ošemetné, protože se zde nachází mnoho různých materiálů, z nichž každý reaguje na čisticí prostředky jinak. Zde uvádíme pár jednoduchých kroků, jak provést čištění interiéru auta efektivně a bezpečně pro Váš vůz.

 

Co je Vaším cílem

Existují dvě věci, které byste měli zvážit: čím vnitřek auta vyčistit, a čím ho pak vydesinfikovat. Desinfikování je přitom mnohem obtížnější než samotné čištění, především protože odstranit viry a bakterie je těžší, a také protože mnohé účinné dezinfekční prostředky mohou poškodit materiály ve Vašem autě. Dobrá zpráva ale je, že jiné čisticí prostředky jsou pro auto bezpečné a zároveň efektivně odstraňují viry a bakterie.

 

Jaké čisticí prostředky použít

Kožené a organické materiály

Základní automobilové čistící ubrousky jsou vhodné na odstraňování nečistot a zažrané špíny, přičemž obvykle obsahují jemný čisticí prostředek, který zároveň pomáhá usmrtit viry a bakterie. Pokud nemáte při ruce zásobu čisticích prostředků na auta, i tak existují možností. Na čištění koženého čalounění ve Vašem autě můžete použít také jiné čisticí prostředky pro domácnost. Na kožené povrchy lze použít ubrousky určené na odstraňování make upu, protože obvykle obsahují čistící látku spolu se zvlhčovačem, který chrání organické materiály před vyschnutím.

I když Vás asi bude lákat použít na dezinfekci technický alkohol, neměli byste to dělat, což platí i pro čištění kožených povrchů a dalších přírodních materiálů ve vozidle. Čisticí prostředky na bázi alkoholu mohou vysušit přírodní tuky obsažené v kůžích. Věřte tomu nebo nevěřte, stačí použít obyčejné mýdlo a trochu vody, kterými také účinně odstraníte bakteria a viry.

 

Syntetické materiály

Syntetické materiály, jako je vinyl a umělá kůže, které se dnes používají v autointeriérech, se natolik vylepšily, že je téměř nemožné je odlišit od pravého materiálu. Přitom ale při čištění reagují úplně jinak. Umělá vlákna nemají stejnou porézní strukturu jako přírodní materiály, např. kůže, takže jsou mnohem citlivější na ošetřování nesprávným čisticím prostředkem. Měli byste se vyvarovat prostředků obsahujících bělidlo, alkohol, čpavek či další drsné čisticí látky. Zato jejich čištění jinými vhodnými prostředky je snadnější. Na syntetické povrchy použijte čisticí prostředek na auta nebo jiný čistič obsahující saponát.

 

Povrch auta

Nedoporučuje se čistit povrch-karoserii vozidla jakýmkoliv prostředkem na nádobí, protože ten může odstranit z povrchu vosk a další ochranné vrstvy, což vede k poškození barvy. Totéž platí o používání alkoholu. Přípravek obsahující bělidlo můžete použít, pokud to bude naprosto nezbytné, ale musíte ho nejdříve silně zředit. Pokud jste pevně rozhodnuti umýt Vaše auto a nemáte při ruce myčku, stačí obyčejná voda, kterou opláchnete nejhorší nečistoty, aniž byste přitom poškodili barvu.

 

Co nepoužívat

Existuje pár čisticích prostředků pro domácnost, které dělají v kuchyni divy, ale ve Vašem autě by napáchaly spoušť. Pokud byste chtěli použít čisticí ubrousky, jako je Lysol či Clorox, zkontrolujte nejdříve, zda neobsahují bělicí prostředek. Dezinfekce ve spreji může být také ošemetná, protože likviduje pouze bakterie a viry, se kterými přijde do styku, takže musíte pečlivě postříkat každý kousek celého povrchu, aby byla dezinfekce efektivní. Také se vyvarujte čisticích prostředků obsahujících čpavek, zvlášť při použití na elektroniku nebo v její blízkosti včetně displejů ve vozidle. Čpavek může odstranit ochranný povrch a poškodit citlivé displeje či monitory.

 

Veřejná doprava

Ti z nás, kdo cestují autobusem nebo využívají dopravní služby jako je Uber, jsou v trochu horší situaci, protože tyto dopravní prostředky spolu s námi používají také stovky dalších lidí.  Pokud se tedy znepokojujete nad tím, kdo sahal na držadla před Vámi, zde je pár rychlých triků. Osobní dezinfekční ubrousky obsahující alkohol jsou skvělý prostředek, kterým můžete utřít otevírání dveří, a také do nich můžete uchopovat držadla ve veřejné dopravě. Se sedadly toho moc nenaděláte – většina řidičů Uber by nedovolila cestujícímu začít čistit vnitřek vozidla J. V takovém případě si aspoň po cestě důkladně umyjte ruce.