JOGA – CESTA K SEBEPOZNÁNÍ

JOGA – CESTA K SEBEPOZNÁNÍ 1

Co je to jóga? Někteří ji mají zařazenou jako čistě fyzické cvičení, způsob uvolnění těla, možnost stát se ohebnější či silnějším.

Je tomu ale skutečně tak? Popovídal jsem se s lidmi, pro které je jóga součástí každodenního života.

V Yoga studio PRANA jsem se setkal s Natálií Bogdalíkovou, která se józe aktivně věnuje od svého portugalského pobytu v roce 2006. Na Slovensku začala vést lekce v roce 2009.

Poprvé jsem se s jógou setkala v dětství díky mé mámě, která ji cvičila ještě za bývalého režimu, kdy se ta cvičila po tělocvičnách pod různými jinými názvy, či jmény.

Cvičila jsem jógu i vedle vysoké škole, ale definitivně mě přitáhla během mého pobytu v Lisabonu a projektu Yoga & Surf Camp, kam jsem byla přizvána jako Vegan Cheef a kde jsem se starala o stravu pro účastníky.

Od sedmé rána jsem už byla na cvičení, prošla jsem si tam mnoha úskalími, fyzicky jsem se občas cítila velmi špatně, ale stále mě k tomu cosi přitahovalo tak, že jsem tomu prostě nedala klid.

Postupně se to začalo zlepšovat, jóga se dala krásně spojit s mým životním stylem. Cestovala jsem za jógou a ona cestovala se mnou 🙂

Proč jóga? Jednoduchá odpověď by asi byla – protože se po cvičení cítím lépe než před cvičením.

Komplexně pomáháme svému tělu, díky silovým prvkům posilujeme svaly a šlachy. Strečové prvky zase otevírají ty části těla, které se vlivem životního stylu zavírají a jejich neprůchodnost nám způsobuje problémy. Cvičení jógy je cesta k sebepoznávání, schopnosti přijímat i dávat.

Cvičit může opravdu každý 🙂

Cvičení si můžeme přizpůsobit podle toho, co aktuálně naše tělo potřebuje. Vynakládání úsilí, energie, spojení dechu a pohybu nám pomůže přiblížit se blíže k sobě samému.

Neznamená to, že každý kdo s cvičením začne zjistí o sobě zázraky.

Minimální efekt, který to ale bude mít je, že tělo se stane ohebnější, silnějším, lehčím. Ale jakmile pracujeme pouze na fyzické stránce, tak je to dočasný efekt. Pokud nepracujeme na tom, abychom se poznali, pozorovali, zamysleli se nad tím, proč v životě přitahujeme konkrétní situace, proč na ně reagujeme tak či onak, tak je to velmi krátkozraké.

Přestaňme být oběťmi, které mají tendenci za svou životní situaci vinit vnější svět.

Pokud se zaměříme pouze na fyzickou stránku jógy, je pravděpodobné, že jako rychlý bude vzestup, stejně rychlý a tvrdý bude následný pád. Netřeba se hnát za zvládnutím jógových pozici, dát si nohu tam, hlavu tam, čim dříve, čim rychleji. To je taková „instantní“ jóga, něco jako sport.

V uspěchaném světě bychom měli hledat rovnováhu. Být příkladem, životní oporou, inspirativním sám pro sebe a tím i pro své okolí je cesta, kterou vidím jako schůdnou a nejméně invazivní v mém prostředí jako lektor i jako člověk. Otevřenost je to, co jógových praxí podporujeme na všech úrovních.

Joga mě neustále pohání vpřed, objevuji v ní nové věci, učí mě si život ovládat a nebýt jím ovládaná. Aby mi byl život podpůrný a ne odporný 🙂

Pro lidi, kteří jsou v dennodenním kolotoči a těžko se jim hledá cesta ven mám jedinou radu.

Přestat se ptát, jak, kde, proč …

Vstát z gauče, vypnout televizor, počítač, vykročit a zkusit to. Udělat v životě cokoliv, co máme pocit, že udělat ještě potřebujeme. Život pomalu odsypat a kdy když ne teď a kdo když ne my. Netřeba čekat a spoléhat se, že to udělá někdo za nás. Třeba věřit sobě samým, že to co aktuálně potřebujeme si jednoduše přitáhneme. Možná to nakonec nebude jóga, ale třeba to prostě vyzkoušet a možná právě tam poznáme dalších lidí, dostaneme se přes jedno k druhému. Je to velmi individuální. Nezůstat v tom jógových centru na recepci a neptat se, co je pro mě vhodné. To neví žádný recepční a možná ani lektor. Pro každého je vhodná zkušenost toho, kam právě teď přijde a co zkusí.

Vedle rozhovoru s Natálií jsem v joga centru setkal i dalších 2 lektorů, kteří se se mnou rádi podělili o své názory.

Eva Sakálová:

Co pro mě znamená jóga? Vnitřní klid. Intenzivnější vnímání okolí, užívání si detailů a pozorování celé té životní dramata trošku z nadhledem. Fyzicky i duševně je to velmi benefitní. Některé věci slovy popsat jednoduše nejdou a je třeba je zažít, přijít a začít jógu cvičit. Vyzkoušet si to sám na sobě. Někdo má krásný dar slova, může Ti to dobře popsat, ale něco třeba zažít na vlastním těle, vlastním pocitu, či dechu. Jóga není jen cvičení, je to styl života, jak vnímáš věci, lidi, jak se chováš. Uvědomovat si své emoce, v mezilidských vztazích pochopit, že to není o tom druhém, ale o Tobě.

Michal

Můj první kontakt s jógou v tomto těle byl, když jsem přišel s kamarádkou do Medická zahrada podívat se na AcroYogu. Po pozorování mě to vnitřně vyburcovalo a chtěl jsem to vyzkoušet. Po prvním vyzkoušení jsem věděl, že je to něco co se mohu naučit a co mi může podpořit život. Na další den jsem zkusil klasickou jógu a už po prvním týdnu jsem cítil změny na fyzickém těle, které byly a dodnes jsou podpůrné pro život. To co je uvnitř se odráží venku a naopak. Podpoříš fyzické tělo podpoříš i sama sebe. Jóga je pro mě harmonické procvičení si těla na různých úrovních. Harmonie je rovnováha, kterou i za pomoci jógy tvořím svůj 4D svět.

Na závěr poznámka od autora článku:

K józe jsem se dostal v lednu 2015. Zkusil jsem ji kvůli vyřešení zdravotního problému, se kterým jsem si nevěděl rady. Už po první lekci (po níž jsem měl 2 dny namožené svaly) jsem pocítil, že jóga, pod vedením kvalitního a empatického lektora v sobě ukrývá daleko víc, než jsem si myslel. Zdravotní problém nenávratně zmizel, pohled na svět, na život je veselejší a hezčí. Jsem vděčný, že mi byly ukázány tyto dveře. Přejít nimi jsem už, ale musel já sám.